Teams qualified to the 2018 National Championships:

Men: 10-team field

Team Birr: Todd Birr (Ham Lake, Minn.), John Benton (Blaine, Minn.), Hunter Clawson (Clarksville, Md.), Tom O’Connor (Brooklyn Center, Minn.)

Team Fenson: Pete Fenson (Bemidji, Minn.), Shawn Rojeski (Chisholm, Minn.), Mark Fenner (Bemidji, Minn.), Alex Fenson (Bemidji, Minn.)

Team McCormick: Heath McCormick (Sarnia, Ontario), Chris Plys (Duluth, Minn.), Korey Dropkin (Duluth, Minn.), Tom Howell (Milwaukee, Wis.)

Team Persinger: Greg Persinger (Fairbanks, Alaska), Rich Ruohonen (Brooklyn Park, Minn.), Colin Hufman (St. Paul, Minn.), Phil Tilker (Seattle) 

Team Brundidge: Jed Brundidge (West St. Paul, Minn.), Jordan Brown (Elk River, Minn.), Evan Workin (Fargo, N.D.), Cameron Rittenour (Sioux Falls, S.D.)

Team Leichter: Alex Leichter (Boston), Martin Sather (Yonkers, N.Y.), Chris Bond (Seattle), Jared Wydysh (Fairport, N.Y.)

Team Nernberger: Kroy Nernberger (Madison, Wis.), Sean Beighton (Seattle), Derrick McLean (Bothell, Wash.), Quinn Evenson (Duluth, Minn.)

Team Dunnam: Scott Dunnam (Dresher, Pa.), Cody Clouser (Berwyn, Pa.), Trevor Host (St. Paul, Minn.), Ethan Meyers (Minneapolis, Minn.)

Team Connolly: Nick Connolly (Seattle), Chase Sinnett (Medfield, Mass.), Andy Dunnam (Dresher, Pa.), Andrew McDonald (Hudson, Ohio)

Team Smith: Tucker Smith (Bismarck, N.D.), Kyle Kakela (Rolla, N.D.), Stephen Dropkin (Minneapolis, Minn.), Will Pryor (Minneapolis, Minn.)

Women: 8-team field

Team E. Anderson: Emily Anderson (Broomall, Pa.), Sherri Schummer (St. Paul, Minn.), Katie Dubberstein (Portage, Wis.), Libby Brundage (Prospect Harbor, Maine)

Team Christensen: Cory Christensen (Duluth, Minn.), Sarah Anderson (Minneapolis, Minn.), Taylor Anderson (Minneapolis, Minn.), Natalie Nicholson (Bemidji, Minn.), Jenna Martin (Wauwatosa, Wis.)

Team Rhyme: Kim Rhyme (Minneapolis, Minn.), Rebecca Andrew (West Henrietta, N.Y.), Katie Rhyme (Brown Deer, Wis.), Amy Harnden (Blaine, Minn.)

Team Sinclair: Jamie Sinclair (St. Paul, Minn.), Alex Carlson (St. Paul, Minn.), Vicky Persinger (Fairbanks, Alaska), Monica Walker (St. Paul, Minn.)

Team A. Podoll: Ann Podoll (Fargo, N.D.), Carissa Thomas (Moorhead, Minn.), Rachel Workin (Fargo, N.D.), Christina Lammers (Reiles Acres, N.D.)

Team McMakin: Christine McMakin (St. Paul, Minn.), Suzanna Viau (Plover, Wis.), Anna Netteberg (Roseville, Minn.), Mairin Barrett (Woodbury, Minn.)

Team Farrell: Cora Farrell (Fairbanks, Alaska), Cait Flannery (Mankato, Minn.), Lexi Lanigan (Duluth, Minn.), Rebecca Miles (Duluth, Minn.)

Team B. Podoll: Beth Podoll (Fargo, N.D.), Emily Quello (Bemidji, Minn.), Susan Dudt (Malvern, Pa.), Rebecca Rodgers (Leyden, Mass.)