Draw Set for 2020 Strandja Tournament

By Brian Taylor, USA Boxing | Jan. 20, 2020, 12:08 p.m. (ET)
The draw was completed this evening in Sophia, Bulgaria for the 2020 Strandja Tournament, which is serving as the final evaluation process for the 2020 USA Boxing Olympic Qualification Team. 

Team USA, which is comprised of 25 boxers, all found out their first opponent of the competition that begins tomorrow morning, 4:00 a.m. EST.  253 boxers from 34 different countries have entered the 71st edition of the historic tournament. A full list of each boxers’ matchups can be seen below.

Competition gets underway tomorrow with three sessions, 4:00 a.m., 8:00 a.m., and 12:00 p.m. Wednesday’s bouts will be divided between three sessions, while Thursday and Friday will be at 7:00 a.m. and 11:00 a.m. Finals will begin on Saturday at 7:00 a.m. 

Head Coach Billy Walsh (Colorado Springs, Colo.) will lead the team throughout the week, along with Tim Back (Cincinnati, Ohio), Joe Guzman (Phoenix, Ariz.), Christine Lopez (Rowell, Texas) and Jeff Mays (San Antonio, Texas), serving as assistant coaches.

Follow USA Boxing’s journey on social media, as well as by clicking here for any live stream and results.

Round 1 Matchups - ** indicates boxing tomorrow
51 kg: Christina Cruz, Hell’s Kitchen, N.Y./USA, vs. Sandra Drabek**
51 kg: Virginia Fuchs, Houston, Texas/USA, vs. winner of POL vs. RUS
52 kg: Anthony Herrera, Los Angeles, Calif./USA, vs. Yauheni Karmilchyk/BLR**
52 kg: Abraham Perez, Albuquerque, N.M./USA, vs. Dmytro Zamotayev/UKR**
57 kg: Lupe Gutierrez, Sacramento, Calif./USA, vs. Michaela Walsh/IRL**
57 kg: Andrea Medina, San Diego, Calif./USA, vs. Anastasila Kovalchuk/UKR
57 kg: Bruce Carrington, Brooklyn, N.Y./USA, Mykola Butsenko/UKR**
57 kg: David Navarro, Los Angeles, Calif./USA, vs. Bojidar Djurov/BUL
60 kg: Rashida Ellis, Lynn, Mass./USA, vs. Jacqueline Hatcheir/GER
60 kg: Amelia Moore, Alexandria, Va./USA, vs. Anastasia Esmin/RUS
69 kg: Briana Che, Madison, Wis./USA, vs. Emilie Sonvico/FRA**
69 kg: Oshae Jones, Toledo, Ohio/USA, vs. Nadine Apetz/GER**
69 kg: Delante Johnson, Cleveland, Ohio/USA, vs. Vinenzo Mangiacapre**
69 kg: Freudis Rojas Jr., Dallas, Texas/USA, vs. Abdullah Fadhul/BRN**
75 kg: Naomi Graham, Fayetteville, N.C./USA, vs. Elena Gapeshina/RUS**
75 kg: Morelle McCane, Cleveland, Ohio/USA, vs. Sarah Scheurich/GER**
75 kg: Joseph Hicks, Grand Rapids, Mich./USA, vs. Oleksandr Khyzhniak/UKR
75 kg: Javier Martinez, Milwaukee, Wis./USA, vs. Ankit Khatana/IND**
81 kg: Rahim Gonzales, Las Vegas, Nev./USA, vs. Simone Fiori/ITA**
81 kg: Atif Oberlton, Philadelphia, Pa./USA, vs. Gazi Jalidov/ESP**
91 kg: Darius Fulghum, Houston, Texas/USA, vs. Cristian Razvan Filip/ROU
91 kg: Jamar Talley, Camden, N.J./USA, vs. Abner Junior/BRA**
91+ kg: Antonio Mireles, Des Moines, Iowa/USA, vs. Aboudou Moindze Djamili Dini/FRA**
91+ kg: Richard Torrez Jr., Tulare, Calif./USA, vs. Narender/IND**