U.S. Olympic Team Trials for Men's Boxing Participants

July 14, 2011, 5:07 p.m. (ET)
 
 
Light flyweight/108 lbs
Marco Rangel, Scottsdale, Ariz.
Michael Benedosso, Fort Carson, Colo.
Santos Vasquez, Sparks, Nev. 
Noberto Torres, Orlando, Fla. 
Gregory Outlaw, Glenarden, Md.
David Carlton, Cincinnati, Ohio
Louie Byrd, Denver, Colo.
Erros Correa, San Jose, Calif. 
 
Flyweight/114 lbs
Rau’shee Warren, Cincinnati, Ohio
Stephon Young, St. Louis, Mo. 
Emilio Sanchez, Pacoima, Calif.
Gabriel Montoya, Cheyenne, Wyo.
Oscar Cantu, Kingsville, Texas
John Franklin, Fort Carson, Colo.
Shawn Simpson, Chicago, Ill.
 
Bantamweight/123 lbs
O’Shanique Foster, Orange, Texas 
Tramaine Williams, New Haven, Conn.
Luis Feliciano, Milwaukee, Wis. 
Joet Gonzalez, Glendora, Calif.
Antionio Nieves, Cleveland, Ohio
Joseph Diaz, Jr., El Monte, Calif. 
Isaac Torres, Mission, Texas
 
Lightweight/132 lbs
Luis Cruz, Bronx, N.Y. 
Toribio Ramirez, Bowling Green, Fla. 
Erick DeLeon, Lincoln Park, Mich.
Kenneth Sims, Chicago, Ill. 
Toka Kahn Clary, Providence, R.I. 
Jose Ramirez, Avenal, Calif. 
Damon Allen, Philadelphia, Pa. 
Raynell Williams, Cleveland, Ohio
 
Light welterweight/141 lbs
Pedro Sosa, Bronx, N.Y. 
Jamal Herring, Camp Lejeune, N.C. 
George Rincon, Carrollton, Texas
Michael Reed, Waldorf, Md.
Semajay Thomas, Chicago, Ill. 
Gary Allen Russell III, Capitol Heights, Md. 
Thomas Duquette, Boston, Mass.
Duran Caferro, Helena, Mont.
 
Welterweight/152 lbs
Bryant Perrella, Lehigh Acres, Fla. 
Samuel Vasquez, Fort Carson, Colo.
Arturo Trujillo, Easton, Pa. 
Errol Spence, Desoto, Texas
Willie Jones, Charlotte, N.C.
Regis Prograis, Houston, Texas
Luis Olivares, Glendale, Ariz. 
Amir Imam, Albany, N.Y.
 
 
 
Middleweight/165 lbs
D’Mitrius Ballard, Temple Hills, Md. 
Damarius Russell, Camp Lejeune, N.C.
Jesse Hart, Philadelphia, Pa.
Chris Pearson, Trotwood, Ohio
Antoine Douglas, Burke, Va.  
Edgar Alvarado, Jr., San Bernadino, Calif. 
Martez Jackson, Valdosta, Ga. 
Luis Arias, Milwaukee, Wis.
 
Light heavyweight /178 lbs
Marcus Browne, Staten Island, N.Y.
Jeffery Spencer, Fountain, Colo.
Caleb Plant, Ashland City, Tenn. 
Sean Bettencourt, Stoughton, Mass.  
Jerry Odom, Bowie, Md.  
Siju Shabazz, Las Cruces, N.M.
Shaborn Ryals, Capitol Heights, Md.
 
Heavyweight/201 lbs
Steve Geffrard, Boca Raton, Fla.  
Charles Blackwell, Tucson, Ariz.
Michael Hunter, Las Vegas, Nev. 
Joseph Williams, Far Rockaway, N.Y.
Andrew Tabiti, Las Vegas, Nev. 
Jordan Shimmell, Hudsonville, Mich. 
James Shorter, Elkhart, Ind. 
Robert Jekabson, Chicago, Ill.
 
Super heavyweight/201+ lbs 
Lenroy Thompson, Lenexa, Kansas
Andrew Shepherd, Fort Carson, Colo.
Donovan Dennis, Davenport, Iowa 
Laron Mitchell, San Francisco, Calif. 
O’Jayland Brown, Sacramento, Calif. 
Jonathan Hamm, St. Paul, Minn. 
Dominic Breazeale, Anaheim, Calif. 
Brett Rather, Las Vegas, Nev.