Women's skeleton

2017-2018

2017-2018: Altenberg, Germany- Day 2: Click here for race recap

1. Sophia Griebel (GER) 1:57.03 (58.76, 58.27);

2. Lelde Predulena (LAT) 1:58.06 (59.08, 58.98);

3. Janine Becker (GER) 1:58.35 (59.20, 59.15);

7. Annie O’Shea (USA) 2:00.03 (1:00.08, 59.95);

8. Megan Henry (USA) 2:00.27 (1:00.25, 1:00.02);

11. Gracie Clapp-Taylor (USA) 2:01.32 (1:00.83, 1:00.49);

2017-2018: Altenberg, Germany- Day 1: Click here for race recap

1. Susanne Kreher (GER) 1:59.36 (1:00.06, 59.30);

2. Corinna Leipold (GER) 1:59.94 (1:00.36, 59.58);

3. Alina Tararychenkova (RUS) 2:00.32 (1:00.51, 59.81);

8. Samantha Culiver (USA) 2:02.50 (1:01.87, 1:00.63);

14. Veronica Day (USA) 2:04.56 (1:02.37, 1:02.19);

2017-2018: La Plagne, France - Day 2: Click here for race recap

1. Alina Tararychenkova (RUS) 2:07.16 (1:03.29, 1:03.87);

2. Brogan Crowley (GBR) 2:08.00 (1:04.11, 1:03.89);

3. Alena Frolova (RUS) 2:08.31 (1:04.16, 1:04.15);

11. Kellie Delka (USA) 2:09.73 (1:04.86, 1:04.87);

15. Leslie Stratton (USA) 2:12.13 (1:05.86, 1:06.27);

2017-2018: La Plagne, France - Day 1: Click here for race recap

1. Eleanor Furneaux (GBR) 2:08.96 (1:04.59, 1:04.37);

2. Kimberley Murray (GBR) 2:09.00 (1:04.75, 1:04.25);

3. Brogan Crowley (GBR) 2:09.07 (1:04.26, 1:04.81);

9. Kellie Delka (USA) 2:09.86 (1:04.93, 1:04.93);

14. Leslie Stratton (USA) 2:12.29 (1:06.59, 1:05.70);

2017-2018: Winterberg, Germany - Day 2: Click here for race recap

1. Corinna Leipold (GER) 1:57.62 (58.72, 58.90);

2. Alina Tararychenkova (RUS) 1:57.93 (58.72, 59.21);

3. Brogan Crowley (GBR) 1:57.99 (58.89, 59.10);

9. Kellie Delka (USA) 1:58.80 (59.18, 59.62);

16. Leslie Stratton (USA) 2:00.40 (1:00.01, 1:00.39);

2017-2018: Winterberg, Germany - Day 1: Click here for race recap

1. Brogan Crowley (GBR) 1:58.53 (59.30, 59.23);

2. Corinna Leipold (GER) 1:59.09 (59.75, 59.34);

2. Marinela Mazilu (ROM) 1:59.09 (59.76, 59.33);

6. Kellie Delka (USA) 1:59.38 (59.84, 59.54);

17. Leslie Stratton (USA) 2:01.21 (1:00.80, 1:00.41);

2017-2018: Lillehammer, Norway - Day 2: Click here for race recap

1. Eleanor Furneaux (GBR) 1:48.38 (54.33, 54.05);

2. Brogan Crowley (GBR) 1:48.65 (54.40, 54.38);

3. Hannah Stevenson (GBR) 1:48.78 (54.40, 54.38);

11. Kellie Delka (USA) 1:50.27 (55.12, 55.15);

15. Leslie Stratton (USA) 1:51.89 (56.08, 55.81);

2017-2018: Lillehammer, Norway - Day 1: Click here for race recap

1. Eleanor Furneaux (GBR) 1:48.09 (54.19, 53.90);

2. Brogan Crowley (GBR) 1:48.64 (54.45, 54.19);

3. Agathe Bessard (FRA) 1:49.62 (54.94, 54.68);

11. Kellie Delka (USA) 1:50.91 (55.59, 55.32);

15. Leslie Stratton (USA) 1:51.72 (55.95, 55.77);

2016-2017

2016-2017: Altenberg, Germany - Day 2: Click here for race recap

1. Tamara Seer (GER) 1:58.83 (59.00, 59.83);

2. Luisa Hornung (GER) 1:58.88 (59.35, 59.53);

3. Renata Khuzina (RUS) 1:59.90 (59.60, 1:00.30);

9. Kellie Delka (USA) 2:01.19 (1:00.52, 1:00.67);

12. Samantha Culiver (USA) 2:02.38 (1:01.09, 1:01.29)

2016-2017: Altenberg, Germany - Day 1: Click here for race recap

1. Tamara Seer (GER) 1:57.77 (58.91, 58.86);

2. Luisa Hornung (GER) 1:58.29 (59.24, 59.05);

3. Kimberley Murray (GBR) 1:58.44 (59.47, 58.97);

10. Kellie Delka (USA) 2:01.33 (1:00.50, 1:00.83);

13. Samantha Culiver (USA) 2:02.30 (1:01.47, 1:00.83);

2016-2017: St. Moritz, Switzerland: Click here for race recap

1. Maxi Just (GER) 2:19.67 (1:10.00, 1:09.67);

2. Tamara Seer (GER) 2:20.14 (1:10.34, 1:09.80);

3. Hannah Neise (GER) 2:20.42 (1:10.27, 1:10.15);

7. Kellie Delka (USA) 2:21.84 (1:10.62, 1:11.22);

16. Samantha Culiver (USA) 2:23.08 (1:11.77, 1:11.31);

2016-2017: Koenigssee, Germany - Day 2: Click here for race recap

1. Tamara Seer (GER) 1:45.78 (53.19, 52.59);

2. Janine Becker (GER) 1:45.97 (53.23, 52.74);

3. Maxi Just (GER) 1:46.26 (53.08, 53.18);

10. Kellie Delka (USA) 1:48.54 (54.61, 53.93);

20. Samantha Culiver (USA) 1:57.08 (55.77, 1:01.31)

2016-2017: Koenigssee, Germany - Day 1: Click here for race recap

1. Maxi Just (GER) 1:46.22 (53.04, 53.18);

2. Hannah Neise (GER) 1:46.37 (52.95, 53.42);

3. Janine Becker (GER) 1:46.73 (53.05, 53.68);

8. Kellie Delka (USA) 1:48.40 (54.14, 54.26);

15. Samantha Culiver (USA) 1:50.02 (55.19, 54.83)

 

2016-2017: Igls, Austria - Day 2: Click here for race recap

1. Tamara Seer (GER) 1:49.84 (54.93, 54.91);

2. Maxi Just (GER) 1:50.15 (55.10, 55.05);

3. Paula Lace (LAT) 1:50.23 (55.20, 55.03);

5. Kellie Delka (USA) 1:50.99 (55.61, 55.38);

19. Samantha Culiver (USA) 1:52.37 (56.13, 56.24)

2016-2017: Igls, Austria - Day 1: Click here for race recap

1. Tamara Seer (GER) 1:49.78 (55.00, 54.78);

2. Maxi Just (GER) 1:50.43 (55.39, 55.04);

3. Olga Potylitsina (RUS) 1:50.86 (55.55, 55.31);

7. Kellie Delka (USA) 1:51.93 (56.01, 55.92);

17. Samantha Culiver (USA) 1:52.83 (56.59, 56.24)

2015-2016

2016: Koenigssee, Germany - Day 2: Click here for race recap

GOLD: Maxi Just (GER) 1:47.42 (53.62, 53.80);

SILVER: Janine Becker (GER) 1:47.80 (53.84, 53.96);

BRONZE: Corinna Leipold (GER) 1:47.90 (53.95, 53.95);

8th: Samantha Culiver (USA) 1:49.71 (54.58, 55.13);

11th: Kellie Delka (USA) 1:50.74 (55.23, 55.51);

2016: Koenigssee, Germany - Day 1: Click here for race recap

GOLD: Maxi Just (GER) 1:46.07 (52.93, 53.14);

SILVER: Janine Becker (GER) 1:46.50 (53.16, 53.34);

BRONZE: Ashleigh Fay Pittaway (GBR) 1:46.64 (53.03, 53.61);

8th: Kellie Delka (USA) 1:48.08 (54.02, 54.06);

9th: Samantha Culiver (USA) 1:49.21 (54.34, 54.87);

2016: Igls, Austria - Day 2: Click here for race recap

GOLD: Mirela Rahneva (CAN) 1:48.70 (54.16, 54.54);

SILVER: Anna Fernstaedt (GER) 1:49.02 (54.48, 54.54);

BRONZE: Janine Becker (GER) 1:49.38 (54.64, 54.74);

12th: Samantha Culiver (USA) 1:51.69 (56.49, 55.20);

13th: Kellie Delka (USA) 1:52.47 (57.09, 55.38);

2016: Igls, Austria - Day 1: Click here for race recap

GOLD: Mirela Rahneva (CAN) 1:50.03 (55.23, 54.80);

SILVER: Anastasia Shlapak (RUS) 1:50.37 (55.29, 55.98);

BRONZE: Janine Becker (GER) 1:50.67 (55.85, 54.82);

12th: Samantha Culiver (USA) 1:52.83 (57.10, 55.73);

15th: Kellie Delka (USA) 1:57.23 (1:01.02, 56.21);

Altenberg, Germany - Day 2: Click here for race recap

GOLD: Maxi Just (GER) 1:58.23 (59.19, 59.04);

SILVER: Corinna Leipold (GER) 1:58.49 (59.24, 59.25);

TIE-BRONZE: Renata Khuzina (RUS) 1:58.59 (59.03, 59.56);

TIE-BRONZE: Janine Becker (GER) 1:58.59 (59.53, 59.06);

10th: Kellie Delka (USA) 2:01.55 (1:02.06, 59.49);

11th: Samantha Culiver (USA) 2:01.91 (1:00.67, 1:01.24);

Altenberg, Germany - Day 1: Click here for race recap

GOLD: Olga Potylitsina (RUS) 1:59.69 (59.88, 59.81);

SILVER: Renata Khuzina (RUS) 1:59.75 (1:00.13, 59.62);

BRONZE: Janine Becker (GER) 1:59.84 (1:00.16, 59.68);

7th: Kellie Delka (USA) 2:02.18 (1:01.53, 1:00.65);

12th: Samantha Culiver (USA) 2:06.58 (1:02.03, 1:04.55);