Event Highlights: LT AmCup Final

March 02, 2014, 4:18 p.m. (ET)

The AmCup Final is the last competition in a series of four competitions named the American Cup Racing Series (ACRS). It's a single distance format at the end of racing, an ACRS champion was named in each distance.

With participation numbers in the 80's this past weekend, the AmCup Long Track Final was a great competition to see the future of Team USA compete for AmCup points and National Training Program invitations.

Congratulations to all the athletes who participated and skated their way to the top of the distances!

Results: 

Junior Ladies 500m

1. Hannah Kim

2. Sara Rehklau

3. Jerica Tandiman (who was absent due to World Junior Championships)

Junior Ladies 1000m

1. Sara Rehklau

2. Hanna Kim

3. Ally Di Nardo

Junior Ladies 1500m

1. Sara Rehklau

2. Jerica Tandiman

3. Ally DiNardo

Junior Ladies 3000m

1. Ally Di Nardo

2. Samantha Snyder

3. Colleen Scholz

Junior Men 500m

1. Kyung Take Lee

2. Kyle Ronchak (absent due to Junior World Championships)

3. Brandon Molenda (absent due to Junior World Championships)

Junior Men 1000m

1. Steven Hartman (absent due to Junior World Championships)

2. Kyunk Taek Lee

3. Kyle Ronchak (absent due to Junior World Championships)

Junior Men 1500m

1. Steven Hartman (absent due to Junior World Championships)

2. Kyle Ronchak (absent due to Junior World Championships)

3. Andrew Turner

Junior Men 3000m

1. Steven Hartman (absent due to Junior World Championships)

2. Michael Koenig

3. Nathan Miller


Senior Ladies 500m

1. Paige Schwartzburg

2. Allie Thunstrom

3. Heather Richardson (WC)

Senior Ladies 1000m

1. Paige Schwartzburg

2. Erin Bartlet

3 . Rebecca Dyrud

Senior Ladies 1500m

1. Jaclyn Rowe

2. Paige Schwartzburg

3. Heather Richardson (WC)

Senior Ladies 3000m

1. Jaclyn Rowe

2. Danielle Barrett

3. Jilleanne Rookard (WC)


Sprint Overall Winner

Paige Schwartzburg


Allround Overall Winner

Jaclyn Rowe


Senior Men 500m

1. Mitch Whitmore (WC)

2. Xander Mark

3. Mac Blumel

Senior Men 1000m

1. Kimani Griffin

2. Shani Davis (WC)

3. Xander Mark

Senior Men 1500m

1. Shani Davis (WC)

2. Paul Dyrud

3. Chase Reichmann

Senior Men 5000m

1. Chase Reichmann

2. Paul Dyrud

3. Jonathan Kuck (WC)


Sprint Overall Winner

Xander Mark


Allround Overall Winner

Chase Reichman 


To view complete AmCup results click here