2019 U.S. Paralympics Track and Field National Team Roster

* denotes U.S. Paralympian 

WOMEN

*Femita Ayanbeku (Boston, MA) – T64 – Sprints

*Scout Bassett (Harbor Springs, MI) – T63 – Sprints, Jumps

*Breanna Clark (Los Angeles, CA) – T20 – Sprints

Jessica Heims (Swisher, IA) – T20 – Throws

*Lacey Henderson (Denver, CO) – T63 – Sprints, Jumps

Cheri Madsen (Nebraska City, NE) – T54 – Sprints

*Tatyana McFadden (Clarksville, MD) – T54 – Sprints, Mid-Distance, Distance

*Amanda McGrory (Kennett Square, PA) – T53 – Sprints, Mid-Distance, Distance

*Kerry Morgan (St. Louis, MO) – T52 – Sprints

Jaleen Roberts (Kent, WA) – T37 – Sprints, Jumps

*Susannah Scaroni (Tekoa, WA) – T54 – Sprints, Mid-Distance, Distance

*Deja Young (Mesquite, TX) – T46 – Sprints

 

MEN

*Jerome Avery (Lamoore, CA) – Guide

*David Blair (Eagle Mountain, UT) – F44 – Throws

*Michael Brannigan (Northport, NY) – T20 – Mid-Distance, Distance

*David Brown (St. Louis, MO) – T11 – Sprints

*Richard Browne (Jackson, MS) – T64 – Sprints, Jumps

*Jeremy Campbell (Peyton, TX) – F64 – Throws

Josh Cinnamo (Lakeville, MN) – F46 – Throws

*Austin "AJ" Digby (Tontogany, OH) – T62 – Sprints

Connor Faint (Winchester, VA) – Guide

*Claudius "Tobi" Fawehinmi (Arlington, TX) – T47 – Jumps

*Josh George (Herndon, VA) – T53 – Mid-Distance, Distance

*Elexis "Lex" Gillette (Raleigh, NC) – T11 – Sprints, Jumps

Sam Grewe (Middlebury, IN) – T42 – Jumps

*Gianfranco Iannotta (Garfield, NJ) – T52 – Sprints, Mid-Distance, Distance

Desmond Jackson (Durham, NC) – T63

Isaac Jean-Paul (Grayslake, IL) – T13 – Sprints, Jumps

Hagan Landry (Delcambre, LA) – F41 – Throws

Jared Lane (Piscataway, NJ) – Guide

Noah Malone (Fishers, IN) – T12 – Sprints

*Ray Martin (Jersey City, NJ) – T52 – Sprints, Mid-Distance, Distance

Trenten Merrill (San Juan Capistrano, CA) – T64/F64 – Jumps

Justin Phongsavanh (Des Moines, IA) – F54 – Throws

Luis Puertas (Orlando, FL) – T61 – Sprints

Isaiah Rigo (Cheney, WA) – T52 – Sprints, Mid-Distance, Distance

*Nicholas Rogers (Bingham, ME) – T62 – Sprints

*Daniel Romanchuk (Mount Airy, MD) – T54 – Mid-Distance, Distance

*Scot Severn (Caro, MI) – F53 – Throws

*Roderick Townsend (Stockton, CA) – T46 – Sprints, Jumps 

*Jarryd Wallace (Athens, GA) – T64 – Sprints

*Wes Williams (Visalia, CA) – Guide

*Hunter Woodhall (Syracuse UT) – T62 – Sprints

*Regas Woods (Dunnellon, FL) – T61 – Sprints, Jumps