U.S. Selects Team For 2019 World Para Athletics Championships

By Brianna Tammaro | Sept. 24, 2019, 4:21 p.m. (ET)
Image of Daniel Romanchuk (left), Deja Young (middle), and David Brown with guide Jerome Avery (right) Daniel Romanchuk (left), Deja Young (middle), and David Brown with guide Jerome Avery (right) are a few of the top athletes representing Team USA at the 2019 World Para Athletics Championships in Dubai, United Arab Emirates from Nov. 7-15.

COLORADO SPRINGS, Colo. – U.S. Paralympics Track & Field today named the 63 athletes, including 43 Paralympians, who will compete for Team USA at the 2019 World Para Athletics Championships in Dubai, United Arab Emirates from Nov. 7-15. The team is comprised of 40 men and 23 women, three guides and includes 14 defending world champions.

 

“The world championships in Dubai will be our athletes’ final major competition in 2019 that will test their preparation ahead of the Paralympic Games in Tokyo next summer,” said Joaquim Cruz, U.S. Paralympics Track & Field resident coach. “This group of athletes will showcase the talent and the depth of our program. It will be exciting to see how the team performs in the world stage less than one year until Tokyo.”

 

Highlighting the roster are 14 Paralympic champions, including Deja Young (Mesquite, Texas), David Brown (St. Louis, Missouri) and guide Jerome Avery (Lemoore, California), Mikey Brannigan (East Northport, New York), and Roderick Townsend (Stockton, California). Other athletes to watch are Daniel Romanchuk (Mt. Airy, Maryland) and Noah Malone (Fishers, Indiana), who are also poised to compete for the top of the world championships podium. Romanchuk captured his first world title in the marathon earlier this year in April.

 

Jaleen Roberts (Kent, Washington) leads a group of 38 athletes who come off competing at August’s Parapan American Games in Lima, Peru. Roberts was the most decorated U.S. track and field athlete with four gold medals. Five athletes also competed at the World Para Athletics Junior Championships in Nottwil, Switzerland, in early August including Hannah Dederick (Liberty Lake, Washington), Ezra Frech (Los Angeles, California) and Joel Gomez (Encinitas, California).

 

At the last edition of the world championships in 2017, U.S. athletes won a historic 59 medals (20 golds, 19 silvers, 20 bronzes) to lead Team USA to its most successful world championships performance. Fourteen reigning champions are seeking to defend their world titles in Dubai, including Breanna Clark (Los Angeles, California), Isaac Jean-Paul (Grayslake, Illinois) and Tobi Fawehinmi (Arlington, Texas).

 

Competition will take place from Nov. 7-15 at the Dubai Club for People of Determination. With more than 1,300 athletes from over 100 nations expected to compete, the event will be the last major opportunity for athletes to gain slots for their National Paralympic Committees for the 2020 Paralympic Games.

 

2019 U.S. Paralympics Track & Field World Championships Team
* Denotes U.S. Paralympian
# Denotes defending world champion

^ Allocated direct invitation by name

Name Classification Event Hometown
Jerome Avery*# Guide 100m Lemoore, Calif.
Femita Ayanbeku* T64 100m, 200m Boston, Mass.
Sydney Barta T64 100m, 200m, Long Jump, Discus, Shot Put Arlington, Va.
Scout Bassett* T63 100m, Long Jump Harbor Springs, Mich.
David Blair* F44 Discus Eagle Mountain, Utah
Michael Brannigan*# T20 1500m East Northport, N.Y.
Mark Braun T54 100m, 400m Saint Paul, Minn.
Jack Briggs T47 100m Fort Collins, Colo.
David Brown*# T11 100m St. Louis, Mo.
Richard Browne* T64 100m, 200m, Long Jump Tucson, Ariz.
Jeremy Campbell*# F64 Discus Perryton, Texas
Josh Cinnamo F46 Shot Put Lakeville, Minn.
Breanna Clark*# T20 400m Los Angeles, Calif.
Kym Crosby* T13 100m, 200m, 400m Yuba City, Calif.
Hannah Dederick T54 100m Liberty Lake, Wash.
Tobi Fawehinmi*# T47 Long Jump Arlington, Texas
Ezra Frech T63 100, High Jump, Long Jump Los Angeles, Calif.
Josh George* T53 800m, 1500m, 5000m San Diego, Calif.
Lex Gillette*# T11 Long Jump Raleigh, N.C.
Joel Gomez T13 1500m Encinitas, Calif.
Sam Grewe*# T63 High Jump Middlebury, Ind.
Alexa Halko* T34 100m, 800m Williamsburg, Va.
Beatriz Hatz T64 100m, 200m, Long Jump Lakewood, Colo.
Lacey Henderson* T63 Long Jump Denver, Colo.
Erik Hightower* T54 100m Glendale, Ariz.
Kevan Hueftle T64 100m Eustis, Neb.
Gianfranco Iannotta* T52 100m, 400m Garfield, N.J.
Desmond Jackson* T63 100m, Long Jump Durham, N.C.
Josiah Jamison* T12 100m, Shot Put Vance, S.C.
Isaac Jean-Paul# T13 Long Jump Evanston, Ill.
Noelle Lambert T63 100m Manchester, N.H.
Hagan Landry F41 Shot Put Delcambre, La.
Jared Lane Guide 100m Piscataway, N.J.
Kelsey LeFevour* T53 100m, 400m Chicago, Ill.
Cheri Madsen* T54 100m, 400m Nebraska City, Neb.
Noah Malone T12 100m Fishers, Ind.
Raymond Martin*# T52 100m, 400m, 1500m Jersey City, N.J.
Brittni Mason^ T46 100m, 200m Cleveland, Ohio
Chelsea McClammer* T53 400m, 800m, 1500m, 5000m Champaign, Ill.
Hannah McFadden* T54 100m, 800m Clarksville, Md.
Amanda McGrory* T54 400m, 800m, 1500m Kennett Square, Pa.
Trenten Merrill* T64 Long Jump San Juan Capistrano, Calif.
Cassie Mitchell*# F51 Club Throw, Discus Warner, Okla.
Kerri Morgan* T52 100m St. Louis, Mo.
Justin Phongsavanh F54 Javelin Ankeny, Iowa
Aaron Pike* T54 800m, 1500m, 5000m Savoy, Ill.
Markeith Price* T13 400m, Long Jump Towson, Md.
David Prince* T44 200m Atlanta, Ga.
Luis Puertas T61 200m Orlando, Fla.
Arielle Rausin T54 5000m Cape Coral, Fla.
Isaiah Rigo T52 100m, 400m, 1500m Cheney, Wash.
Jaleen Roberts T37 100m, 200m, Long Jump Kent, Wash.
Nick Rogers* T62 400m Lisbon Falls, Maine
Daniel Romanchuk* T54 800m, 1500m, 5000m Champaign, Ill.
Susannah Scaroni* T54 400m, 800m, 1500m, 5000m Champaign, Ill.
Noah Scherf T13 5000m Michigan City, Ind.
Scot Severn* F53 Shot Put Caro, Mich.
Brian Siemann* T53 100m, 400m, 800m Brooklyn, N.Y.
Roderick Townsend*# T46 100m, High Jump, Long Jump Louisville, Ky.
Jarryd Wallace*# T64 100m, 200m Athens, Ga.
Taleah Williams*# T47 Long Jump Norfolk, Neb.
Wesley Williams*# Guide Long Jump Visalia, Calif.
Michael Wishnia* F57 Shot Put Chapin, S.C.
Tanner Wright T46 100m, 400m, Long Jump Fort Worth, Texas
Deja Young*# T47 100m, 200m Mesquite, Texas
Marshall Zackery T35 100m, 200m Ocala, Fla.