2018 U.S. Paralympics Track & Field High School All-Americans Named

By Brianna Tammaro | Nov. 29, 2018, 1:34 p.m. (ET)

Noah Malone and Beatriz Hatz compete at the 2018 Desert Challenge Games.
Track athletes Noah Malone and Beatriz Hatz compete at the 2018 Desert Challenge Games.

COLORADO SPRINGS, Colo. – U.S. Paralympics, a division of the United States Olympic Committee, announced today the 75 athletes selected as 2018 U.S. Paralympics Track & Field High School All-Americans, marking the largest class to be recognized since the award’s creation in 2010.

The list honors the top high school track and field athletes who have a Paralympic-eligible impairment based on their performances in the 2018 season. This year, 40 males and 35 females representing 28 states filled the ninth edition of the All-American list. 

“The talent I’ve seen from our high school athletes since I’ve joined the program is very promising,” said Cathrine Erickson, high performance director for U.S. Paralympics Track & Field. “It’s encouraging to see the range of performances achieved at the high school, club and national levels, and the potential for where these athletes will take U.S. Paralympics Track & Field. Without a doubt, you will see several of these names on the roster for the Parapan American Games and world championships in 2019.”

Four athletes were honored as 2018 U.S. Paralympics Track & Field High School Athletes of the Year after standout performances this last year. On the track, Beatriz Hatz (Denver, Colorado) and Noah Malone (Fishers, Indiana) distinguished themselves with top performances in the club and high school ranks while in the field, Mikayla Chandler (Marion, Massachusetts) and Adam Kiel (Acworth, Georgia) took the top honors. 

Over the years, the esteemed list has recognized young U.S. athletes who have gone on to compete at the Paralympic Games and set world records: Mikey Brannigan (East Northport, New York), David Brown (St. Louis, Missouri), Ray Martin (Jersey City, New Jersey), Chelsea McClammer (Richland, Washington), and Daniel Romanchuk (Mount Airy, Maryland).

There was a tie for state representation with California and Illinois as home to eight athletes on the All-American roster. Other states included: Washington (7), New Jersey (5), Florida (4), Alabama (3), Connecticut (3), Georgia (3), Louisiana (3), Missouri (3), Nevada (3), New York (3), Ohio (3), Texas (3).

The selection criteria looked at the top athlete performances in each event in 2018 as compared against the “A” standard for the U.S. Paralympics Track & Field National Team. The ranking list reflects those top performances in descending order based on the result as compared to the “A” standard by percentage. The general disability categories of athletes named to the All-American list are visual impairment (11-13), intellectual impairment (20), cerebral palsy (33-38), dwarfism (40), amputation/limb loss (41-46/61-64) and spinal cord injury (51-57).

U.S. Paralympics Track & Field High School Athletes of the Year

Female Track Athlete of the Year – Beatriz Hatz

In only her second year on the All-American list, Hatz took the top high school honors for females on the track. The 18-year-old athlete first burst on the scene at the inaugural 2017 World Para Athletics Junior Championships in Nottwil, Switzerland where she impressed in her international debut, winning four medals—three of which were gold. This year, she medaled in three events at the 2018 Desert Challenge Games, which doubled as a World Para Athletics Grand Prix and is currently ranked sixth in the world in the women’s T64 100.

Male Track Athlete of the Year – Noah Malone

Malone has emerged as one of the most exciting newcomers of the 2018 class. At age 17, the high school junior has already turned many heads with his fast times. His personal best of 10.70 seconds in the 100 would have earned him the gold medal in the T12 classification at the 2016 Games. This year, he’s already performing on major stages. He finished two-tenths of a second away from a state championship in the 100, and he placed fourth in the 200 with a time of 21.71 seconds. Over the past two seasons, he's become the top sprinter on Hamilton Southeastern's high school team, setting school records in the 100 and 200. He also competed in four events at the AAU Junior Olympic Games with a best result of fourth in the 4x100 relay. This is his second time on the All-American list.

Female Field Athlete of the Year – Mikayla Chandler

Chandler is no stranger to the All-American list, making her third appearance and earning her first honor of female field athlete of the year. Currently ranked fifth in the world in the women’s F41 javelin, the 18-year-old athlete swept her events at this year’s Desert Challenge Games with wins in the discus, javelin and shot put.

Male Field Athlete of the Year – Adam Kiel

A three-time All-American, this is Kiel’s first time earning the top honor for male field athletes. He took home medals in four events at the 2018 Desert Challenge Games, including high jump, long jump, discus and javelin. The 17-year-old athlete holds several world rankings, including third in the high jump for the men’s T64 class.

2018 U.S. Paralympics Track & Field High School All-Americans

Name Hometown (High School) Mark/Time Competition
100m - WOMEN      
Alexa Halko (34) Williamsburg, Va. (Jamestown) 19.42 Fast Cow
Beatriz Hatz (44) Denver, Colo. (D'Evelyn) 13.92 Mt. SAC
Hannah Dederick (54) Veradale, Wash. (Central Valley) 17.27 Desert Challenge Games
Sydney Barta (64) Arlington, Va. (National Cathedral) 14.31 IWAS Youth World Games
Erica Silvey (64) Tallahassee, Fla. (Lincoln) 14.54 Desert Challenge Games
Michelle Cross (37) Mission Viejo, Calif. (Trabuco Hills) 15.49 CIF State Championship Finals
Sophie Munter (34) Spokane, Wash. (Ferris) 21.00 Desert Challenge Games
Neyla Stary Schasfoort (45) Avon Lake, Ohio (St. Joseph Parish) 14.42 IWAS Youth World Games
       
100m - MEN      
Noah Malone (12) Fishers, Ind. (Hamilton Southeastern) 10.99 Desert Challenge Games
Philip Croft (53) Spokane Valley, Wash. (Valley Christian) 15.04 NE 1B/2B D7/9 League Meet #1B
Isaiah Rigo (52) Cheney, Wash. (Cheney) 17.94 Mt. SAC
Kevin Messner (42) Phoenix, Ariz. (Pinnacle) 12.94 Millennium at Pinnacle
Conner Pierce (36) Seattle, Wash. (Seattle Academy) 13.70 Desert Challenge Games
Miguel Jimenez-Vergara (54) Ewing, N.J. (Notre Dame) 15.79 IWAS Youth World Games
Jacob Allen (54) Kingwood, Texas (Kingwood Park) 16.10 UIL State Meet
Gianni Toce (11) Mandeville, La. (Mandeville) 12.78 Desert Challenge Games
       
200m - WOMEN      
Beatriz Hatz (64) Denver, Colo. (D'Evelyn) 28.21 Desert Challenge Games
Sydney Barta (64) Arlington, Va. (National Cathedral) 29.56 IWAS Youth World Games
Erica Silvey (64) Tallahassee, Fla. (Lincoln) 30.24 Angel City Games
Neyla Stary Schasfoort (45) Avon Lake, Ohio (St. Joseph Parish) 30.22 IWAS Youth World Games
Michelle Cross (37) Mission Viejo, Calif. (Trabuco Hills) 33.58 Tesoro at Trabuco Hills
Teylor Becher (46) Long Beach, Calif. (Lakewood) 31.56 IWAS Youth World Games
Amanda Malawski (37) Sugar Grove, Ill. (Kaneland) 35.52 IWAS Youth World Games
Kasey Nickel (37) Colwich, Kan. (Andale) 36.31 IWAS Youth World Games
       
200m - MEN      
Alex Klein (64) New Orleans, La. (Jesuit) 25.48 Desert Challenge Games
Henry Waterman (64) Santa Ana, Calif. (Mater Dei) 25.67 Desert Challenge Games
Simon Detmer (37) Elmhurst, Ill. (Timothy Christian) 28.46 2018 Endeavor Games Turnstone
Chance Milledge (37) Oak Harbor, Ohio (Oak Harbor) 28.75 IWAS Youth World Games
Adam Kiel (64) Acworth, Ga. (North Paulding) 27.23 Junior Nationals
Tyler Jones (64) Mt. Juliet, Tenn. (Wilson Central) 27.30 IWAS Youth World Games
Timothy Jenkins (37) Carol Stream, Ill. (Wheaton North) 31.21 Great Lakes Games
Kevin Messner (42) Phoenix, Ariz. (Pinnacle) 32.34 Pinnacle at Desert Vista
       
400m - WOMEN      
Hannah Dederick (54) Veradale, Wash. (Central Valley) 58.88 Desert Challenge Games
Nelya Stary Schasfoort (45) Avon Lake, Ohio (St. Joseph Parish) 1:09.00 Desert Challenge Games
Teylor Becher (46) Long Beach, Calif. (Lakewood) 1:13.00 IWAS Youth World Games
Michelle Cross (37) Mission Viejo, Calif. (Trabuco Hills) 1:17.59 Arcadia Invitational
Amanda Malawski (37) Sugar Grove, Ill. (Kaneland) 1:17.98 2018 Dairyland Games
Taylor Talbot (13) Ontario, Ore. (Nyssa) 1:10.70 Desert Challenge Games
Sydney Kendall (47) St. Louis, Mo. (Ladue Horton Watkins) 1:27.00 Gateway Games
Jasmine Morales (54)  Union, N.J. (Union City)  1:19.80 Tri-State Open
       
400m - MEN      
Isaiah Rigo (52) Cheney, Wash. (Cheney) 1:01.60 Desert Challenge Games
Conner Pierce (36) Seattle, Wash. (Seattle Academy) 1:02.70 Desert Challenge Games
Miguel Jimenez-Vergara (54) Ewing, N.J. (Notre Dame) 52.81 IWAS Youth World Games
Gianni Toce (11) Mandeville, La. (Mandeville) 58.78 Desert Challenge Games
Phillip Croft (53) Spokane Valley, Wash. (Valley Christian) 56.92 Desert Challenge Games
Ethan Burkhart (54) Libertyville, Ill. (Libertyville) 55.31 Desert Challenge Games
Jason Robinson (54) Westmoreland, N.Y. (Westmoreland) 56.34 IWAS Youth World Games
Simon Detmer (37) Elmhurst, Ill. (Timothy Christian) 1:04.00 2018 Endeavor Games Turnstone
       
800m - WOMEN      
Alexa Halko (34) Williamsburg, Va. (Jamestown) 2:19.46 Fast Cow
Hannah Dederick (54) Veradale, Wash. (Central Valley) 2:02.31 Desert Challenge Games
Sophie Munter (34) Spokane, Wash. (Ferris) 2:22.62 Desert Challenge Games
Eva Houston (34) Omaha, Neb. (Westside) 2:35.20 Westside JV Invitational
Joanna Nieh (54) New York, N.Y. (The Beacon School) 2:55.60 Tri-State Games
Jasmine Morales (54) Union City, N.J. (Union City) 2:58.33 IWAS Youth World Games
Isabella Matos (34) Winter Garden, Fla. (West Orange) 3:31.40 Junior Nationals
Helen Newman (53) North Granby, Ct. (Granby Memorial) 3:07.30 Tri-State Games
       
800m - MEN      
Phillip Croft (53) Spokane Valley, Wash. (Valley Christian) 1:54.04 Desert Challenge Games
Chris McCoy (54) O'Fallon, Mo. (Ft. Zumwalt West) 1:52.23 Desert Challenge Games
Miguel Jimenez-Vergara (54) Ewing, N.J. (Notre Dame) 1:52.39 IWAS Youth World Games
Ethan Burkhart (54) Libertyville, Ill. (Libertyville) 1:54.64 Desert Challenge Games
Jason Robinson (54) Westmoreland, N.Y. (Westmoreland) 1:54.73 Tri-State Games
Jackson Atwood (54) Spokane Valley, Wash. (Central Valley) 1:54.94 Desert Challenge Games
Collin Lancaster (54) Bethlehem, Ga. (Bethlehem Christian) 2:01.49 Desert Challenge Games
Jacob Allen (54) Kingwood, Texas (Kingwood Park) 2:03.56 Desert Challenge Games
       
1,500m - WOMEN      
Hannah Dederick (54) Veradale, Wash. (Central Valley) 4:03.61 Fast Cow
Joanna Nieh (54) New York, N.Y. (The Beacon School) 5:25.90 Tri-State Games
Helen Newman (53) North Grandby, Conn. (Granby Memorial) 5:47.60 CSH Invitational Meet
Jasmine Morales (54) Union City, N.J. (Union City) 5:47.70 Tri-State Games
Gabriella Berthiaume (54) Racine, Wis. (William Horlick) 7:20.50 2018 Dairyland Games
Maggie Fusco (54) Southington, Conn. (Southington) 8:48:10 Masonic Regional Junior Meet
       
1,500m - MEN      
Isaiah Rigo (52) Cheney, Wash. (Cheney) 3:47.81 Desert Challenge Games
Joel Gomez (13) San Diego, Calif. (Canyon Crest Academy) 4:15.86 Desert Challenge Games
Eric Rine (54) Bowling Green, Ohio (Bowling Green) 3:16.10 Great Lakes Games
Jason Robinson (54) Westmoreland, N.Y. (Westmoreland) 3:33.08 IWAS Youth World Games
Miguel Jimenez-Vergara (54) Ewing, N.J. (Notre Dame) 3:36.80 Tri-State Games
Phillip Croft (53) Spokane Valley, Wash. (Valley Christian) 3:36.87 Desert Challenge Games
Chance Milledge (38) Oak Harbor, Ohio (Oak Harbor) 5:20.80 2018 Endeavor Games Turnstone
Ethan Burkhart (54) Libertyville, Ill. (Libertyville) 3:44.50 Desert Challenge Games
       
5,000m - WOMEN      
Hannah Dederick (54) Veradale, Wash. (Central Valley) 14:21.75 Desert Challenge Games
       
5,000m - MEN      
Phillip Croft (53) Spokane Valley, Wash. (Valley Christian) 11:33.76 Desert Challenge Games
Ethan Burkhart (54) Libertyville, Ill. (Libertyville) 12:10.34 Desert Challenge Games
Benjamin Slighting (54) Las Vegas, Nev. (Arbor View) 12:43.09 Desert Challenge Games
Jackson Atwood (54) Spokane Valley, Wash. (Central Valley) 12:46.10 Desert Challenge Games
Collin Lancaster (54) Bethlehem, Ga. (Bethlehem Christian) 12:47.03 Desert Challenge Games
Donovan Mcbride (54) Waterloo, Ill. (Waterloo) 12:47.69 Desert Challenge Games
Blake Dickinson (54) Las Vegas, Nev. (Arbor View) 13:12.63 Desert Challenge Games
Miguel Jimenez-Vergara (54) Ewing, N.J. (Notre Dame) 13:31.85 Tri-State Games
       
Discus - WOMEN      
Kasey Nickel (F37) Colwich, Kan. (Andale) 19.96m IWAS Youth World Games
Ella Rodriguez (64) Gilroy, Calif. (Christopher) 22.65m Desert Challenge Games
Lilly Stiernagle (53) Mapleton, Minn. (Maple River) 7.15m Rolling Thunder Regional
Mikayla Chandler (41) Marion, Mass. (Old Rochester Regional) 14.76m Division 4 Championship
Alicia Guerrero (64) Wapatao, Wash. (Wapato) 20.45m WIAA State Championship Meet
Emma Limor (38) Los Angeles, Calif. (Harvard-Westlake) 17.37m Angel City Games
Margaret Beaudoin (37) Berkley, Mich. (Berkley) 16.46m Mark Carpenter Invitational
Sydney Barta (44) Arlington, Va. (National Cathedral) 16.37m Tri-State Games
       
Discus - MEN      
Alex Klein (64) New Orleans, La. (Jesuit) 33.94m Desert Challenge Games
Logan Krepop (37) Palmetto, Fla. (Palmetto) 27.25m Desert Challenge Games
Adam Kiel (44) Acworth, Ga. (North Paulding) 27.87m Desert Challenge Games
Miguel Jimenez-Vergara (55) Ewing, N.J. (Notre Dame) 20.34m Junior Nationals
Eric Rine (56) Bowling Green, Ohio (Bowling Green) 19.55m 2018 Endeavor Games Turnstone
Eric Lowry (56) Berkley, Mich. (Berkley) 18.03m Dixie Games
Tyler Jones (44) Mt. Juliet, Tenn. (Wilson Central) 24.31m Tri-State Games
Ben Brandt (37) Ellyn, Ill. (Glenbard West) 18.78m Adult National Open & Great Lakes Regional Games
       
Javelin - WOMEN      
Cara King (56) Apex, N.C. (Apex) 9.19m Junior Nationals
Jasmine Morales (55) Union City, N.J. (Union City) 8.92m NJ Meet of Champions
Leslie Marroquin (56) Houston, Texas (Home school) 8.20m Texas Regional Games
Helen Newman (54) North Grandby, Conn. (Granby Memorial) 7.11m Tri-State Games
Natalia Jablonski (56) New Britian, Conn. (New Britain) 8.00m Masonic Regional Junior Meet
Gabriella Berthiaume (54) Racine, Wis. (William Horlick) 6.23m 2018 Dairyland Games
Vanessa Strunk (56) Pennington, N.J. (Hopewell Valley Central) 6.90m Tri-State Games
Kendall Stier (33) San Clemente, Calif. (Saddleback Valley Christian) 5.95m Angel City Games
       
Javelin - MEN      
Alex Klein (64) New Orleans, La. (Jesuit) 40.70m Desert Challenge Games
Nicklaus Toedebusch (64) Centralia, Mo. (Centralia) 32.17m Endeavor Games - UCO
Adam Kiel (64) Acworth, Ga. (North Paulding) 28.93m Desert Challenge Games
Giovanni Qattawi (38) Lake Villa, Ill. (Lakes) 24.55m Desert Challenge Games
Jacob Allen (56) Kingwood, Texas (Kingwood Park) 19.20m Desert Challenge Games
Tyler Jones (44) Mt. Juliet, Tenn. (Wilson Central) 23.68m Tri-State Games
Nick Walls (57) Crossville, Ala. (Crossville) 18.31m Blaze Olympic Day
Brandon Moran (56) Union City, N.J. (Union City) 16.36m NJ Meet of Champions
       
Long Jump - WOMEN      
Sydney Barta (64) Arlington, Va. (National Cathedral) 4.28m IWAS Youth World Games
Amanda Malawski (37) Sugar Grove, Ill. (Kaneland) 3.62m NIB-12 Conference Girls Championships
Neyla Stary Schasfoort (45) Avon Lake, Ohio (St. Joseph Parish) 4.03m IWAS Youth World Games
Erica Silvey (64) Tallahassee, Fla. (Lincoln) 3.93m Chiles Freshman-Sophomore Championships
Kasey Nickel (37) Colwich, Kan. (Andale) 3.30m Endeavor Games - UCO
Teylor Becher (46) Long Beach, Calif. (Lakewood) 3.77m IWAS Youth World Games
Melainie Bailiff (37) Bossier City, La. (Airline) 2.85m Endeavor Games - UCO
Delany Phillips (37) Las Vegas, Nev. (Palo Verde) 2.59m Desert Challenge Games
       
Long Jump - MEN      
Adam Kiel (44) Acworth, Ga. (North Paulding) 5.34m Desert Challenge Games
Gianni Toce (11) Mandeville, La. (Mandeville) 4.24m Desert Challenge Games
Timothy Jenkins (37) Carol Stream, Ill. (Wheaton North) 3.96m Junior Nationals
Kevin Messner (42) Phoenix, Ariz. (Pinnacle) 4.17m Paradise Valley District Meet
Benjamin Baltz (42) Niceville, Fla. (Niceville) 4.02m Desert Challenge Games
Giovanni Qattawi (38) Lake Villa, Ill. (Lakes) 3.96m 2018 Dairyland Games
Tyler Jones (44) Mt. Juliet, Tenn. (Wilson Central) 4.20m Tri-State Games
Carson Lundhagen (37) Marietta, Ga. (Lassiter) 3.09m Galleria Games
       
Shot Put - WOMEN      
Mikayla Chandler (41) Marion, Mass. (Old Rochester Regional) 6.78m IWAS Youth World Games
Kendall Stier (33) San Clemente, Calif. (Saddleback Valley Christian) 3.82m CIF State Championship Prelims
Kasey Nickel (37) Colwich, Kan. (Andale) 8.79m IWAS Youth World Games
Aubrey Headon (35) Rochelle, Ill. (Rochelle Township) 5.67m IWAS Youth World Games
Sarah Bolton (33) Cold Spring Harbor, N.Y. (Cold Spring Harbor) 3.22m CSH Invitational Meet
Gabriella Berthiaume (54) Racine, Wis. (William Horlick) 4.01m 2018 Dairyland Games
Margaret Beaudoin (37) Berkley, Mich. (Berkley) 6.44m Thunder in the Valley
Keri Siebrecht (54) Sheldon, Iowa (Sheldon) 3.66m Iowa State High School Track and Field Championship
       
Shot Put - MEN      
Tyler Tippins (35) Alabaster, Ala. (Thompson) 10.14m Junior Nationals
Samuel DeRousse (33) San Antonio, Texas (Clark) 7.44m Endeavor Games - UCO
Jonah Daniels (35) Birmingham, Ala. (Huffman) 9.98m Blaze Olympic Day
Ben Brandt (37) Ellyn, Ill. (Glenbard West) 8.85m 2018 Dairyland Games
Daniel Smutt (55) San Marcos, Calif. (Mission Hills) 6.20m Angel City Games
Logan Krepop (37) Palmetto, Fla. (Palmetto) 7.95m Desert Challenge Games
Jacob Allen (56) Kingwood, Texas (Kingwood Park) 7.46m Desert Challenge Games
Miguel Jimenez-Vergara (55) Ewing, N.J. (Notre Dame) 6.16m Tri-State Games
       
High Jump - MEN      
Adam Kiel (64) Acworth, Ga. (North Paulding) 1.43m IWAS Youth World Games
Zachariah Pfenning (42) Indianapolis, Ind. (Indiana Connections) 1.24m Woodside