Team USA Medal Tracker: Pan Pacific Para Swimming Championships

By U.S. Paralympics | Aug. 09, 2018, 11:07 a.m. (ET)

Lawrence Sapp is one of 20 Team USA athletes competing at the Pan Pacific Para Swimming Championships in Cairns, Australia. 

Team USA continues its season at its largest international meet of the year. The team, which features 14 Paralympians is set to compete at the Pan Pacific Para Swimming Championships in Cairns, Australia from Aug. 9-13. Other countries competing at the event include Australia, Canada, Japan, Brazil, Singapore and Costa Rica.

Follow along to see how Team USA finishes:

Thursday, Aug. 9

Gold

  • Sophia Herzog – 400 freestyle; 100m breaststroke
  • McKenzie Coan – 400m freestyle
  • McClain Hermes – 400m freestyle; 100m breaststroke
  • Becca Meyers – 400m freestyle (world record); 100m breaststroke
  • Robert Griswold – 400m freestyle
  • Colleen Young – 100m breaststroke
  • Evan Austin – 100m breaststroke
  • Lawrence Sapp – 100m breaststroke

Silver

  • Hannah Aspden – 400m freestyle
  • Julia Gaffney – 400m freestyle
  • Jessica Long – 400m freestyle
  • Ahalya Lettenberger – 100m breaststroke
  • Tharon Drake – 100m breaststroke

Bronze:

  • Ahalya Lettenberger – 400m freestyle
  • Julia Gaffney – 100m breaststroke
  • Martha Ruether – 100m breaststroke

Friday, Aug. 10

Gold

  • McKenzie Coan – 100m freestyle
  • Becca Meyers – 100m freestyle
  • Leanne Smith – 100m freestyle; 50m breaststroke

Silver

  • Julia Gaffney – 100m freestyle
  • McClain Hermes – 100m freestyle
  • Aspen Shelton – 100m freestyle
  • Robert Griswold – 100m freestyle

Bronze

  • Cortney Jordan – 100m freestyle 
  • Jessica Long – 100m freestyle

Saturday, Aug. 11

Gold

  • Julia Gaffney – 200m individual medley
  • Sophia Herzog – 200m individual medley
  • Jessica Long – 200m individual medley
  • Becca Meyers – 200m individual medley
  • Robert Griswold – 200m individual medley

Silver

  • McClain Hermes – 200m individual medley
  • Colleen Young – 200m individual medley
  • Tharon Drake – 200m individual medley
  • Aspden/Jenkins/Smith/Coan – 4x100m medley relay

Bronze

  • Ahalya Lettenberger – 200m individual medley
  • Evan Austin – 200m individual medley

Sunday, Aug. 12

Gold

  • Sophia Herzog – 100m backstroke; 50m butterfly
  • Aspen Shelton – 100m backstroke
  • Robert Griswold – 100m backstroke
  • Sophia Herzog – 50m butterfly
  • Evan Austin – 50m butterfly

Silver

  • Hannah Aspden – 100m backstroke
  • Julia Gaffney – 100m backstroke
  • McClain Hermes – 100m backstroke
  • Cortney Jordan – 50m butterfly

Bronze

  • Ahalya Lettenberger – 100m backstroke
  • Lizzi Smith – 100m backstroke
  • Colleen Young – 100m backstroke

Monday, Aug. 13

Gold

  • Sophia Herzog – 50m freestyle
  • Martha Ruether – 50m freestyle
  • Jessica Long – 100m butterfly
  • Lizzi Smith, E – 100m butterfly 
  • Becca Meyers – 100m butterfly 
  • Robert Griswold – 100m butterfly 
  • Leanne Smith – 150m individual medley

Silver

  • McClain Hermes – 50m freestyle
  • Coan/Long/Smith/Jenkins – 4x100m freestyle relay

Bronze

  • Leanne Smith – 50m freestyle 
  • Colleen Young – 50m freestyle 
  • Lawrence Sapp – 100m butterfly