Team USA Roster by State

Athletes listed by state of current residence

Alabama (5)
Clayton Brackett (Wheelchair Rugby/Vestavia)
Abby Dunkin (Wheelchair Basketball/Florence)
Joshua Roberts (Track and Field/Morris)
Jennifer Schuble (Cycling/Homewood)
Mackenzie Soldan (Wheelchair Basketball/Tuscaloosa)

Arizona (13)
Eric Bennett (Archery/Surprise)
Ernie Chun (Wheelchair Rugby/Phoenix)
Chad Cohn (Wheelchair Rugby/Tucson)
Lisa Czechowski (Goalball/Tucson)
Joe Delagrave (Wheelchair Rugby/Chandler)
Todd Key (Cycling/Scottsdale)
Jennifer Poist (Wheelchair Basketball/Tucson)
Shirley Reilly (Track and Field/Tucson)
Allysa Seely (Track and Field/Phoenix)
Ahmed Shafik (Powerlifting/Tucson)
Arturo Torres (Track and Field/Tucson)
Kaitlyn Verfuerth (Wheelchair Teinnis/Flagstaff)
Josh Wheeler (Wheelchair Rugby/San Tan Valley)

California (44)
Mason Abbiate (Soccer 7-a-side/San Diego)
Suzanne Arenal (Track and Field/Corona Del Mar)
Ari Arratia (Table Tennis/San Diego)
Jerome Avery (Track and Field/Lemoore)
Steve Baldwin (Wheelchair Teinnis/San Diego)
Reilly Boyt (Swimming/La Jolla)
David Brown (Track and Field/Chula Vista)
Martha Chavez (Archery/Lemoore)
Joaquim Cruz (Track and Field/Chula Vista)
Sebastian DeFrancesco (Table Tennis/Santa Cruz)
Angela DeHaan (Sitting Volleyball/Yuba City)
Christella Garcia (Judo/Sacramento)
Rudy Garcia-Tolson (Track and Field/Bloomington)
David Garza (Soccer 7-a-side/San Diego)
Lex Gillette (Track and Field/Chula Vista)
Joseph Hamilton (Goalball/Sacramento)
Austin Handley (Track and Field/Chula Vista)
Samantha Heinrich (Cycling/Upland)
Erik Hightower (Track and Field/Chula Vista)
Katie Holloway (Sitting Volleyball/Menlo Park)
Josiah Jamison (Track and Field/Chula Vista)
Serafina King (Swimming/Santa Monica)
Angela Madsen (Track and Field/Long Beach)
Scott Martin (Cycling/Oceanside)
Jeff Mata (Judo/Poway)
Ivonne Mosquera (Track and Field/Chula Vista)
Markeith Price (Track and Field/Chula Vista)
Cynthia Ranii (Table Tennis/Santa Cruz)
Travis Ricks (Sitting Volleyball/San Diego)
Roderick Sewell (Swimming/San Diego)
Jeff Skiba (Track and Field/Chula Vista)
Rolland Slade (Track and Field/San Diego)
Daryl Sterling (Table Tennis/San Diego)
Christina Thomas (Judo/Los Angeles)
Roderick Townsend-Roberts (Track and Field/Stockton)
Steven Toyoji (Track and Field/San Francisco)
Shaquille Vance (Track and Field/Chula Vista)
Marthell Vazquez (Soccer 7-a-side/Long Beach)
Amy Watt (Track and Field/Palo Alto)
Natalie Wells (Archery/Manteca)
Ahkeel Whitehead (Track and Field/San Diego)
Jamie Whitmore (Cycling/Mount Aukum)
Wes Williams (Track and field/Visalia)
Michael Wishnia (Track and Field/San Clemente)

Colorado (21)
Haley Beranbaum (Swimming/Colorado Springs)
Bryce Boarman (Soccer 7-a-side/Colorado Springs)
Ryan Boyle (Cycling/Colorado Springs)
Jack Briggs (Track and Field/Fort Collins)
Jennifer Chew (Wheelchair Basketball/Littleton)
Dartanyon Crockett (Judo/Colorado Springs)
Ron Hawthorne (Judo/Colorado springs)
Sophia Herzog (Swimming/Colorado Springs)
Ryan Jones (Judo/Colorado Springs)
Allison Jones (Cycling/Colorado Springs)
Jackson McCabe (Soccer 7-a-side/Boulder)
Chris Murphy (Cycling/Colorado Springs)
Myles Porter (Judo/Colorado Springs)
Jason Regier (Wheelchair Rugby/Centennial)
Adam Scaturro (Wheelchair Rugby/Lakewood)
Christina Schwab (Wheelchair Basketball/Lakewood)
Gavin Sibayan (Soccer 7-a-side/Colorado Springs)
Matt Simpson (Goalball/Colorado Springs)
Charles Swearingen (Sitting Volleyball/Greenwood Village)
Sam Tucker (Archery/Colorado Springs)
Justin Widhalm (Cycling/Fountain)

Delaware (1)
Andrew Jenks (Goalball/Wilmington)

Florida (14)
Natalie Bieule (Track and Field/Pembroke Pines)
Richard Browne (Track and Field/Altamonte springs)
Stuart Caplin (Table Tennis/Orange Park)
Seth Jahn (Soccer 7-a-side/Lakeland)
Donte' Mickens (Goalball/Delray Beach)
Nicole Nieves (Sitting Volleyball/Kissimmee)
David Page (Powerlifting/Jacksonville)
David Prince (Track and Field/Vince)
Tara Profitt (Table Tennis/Apollo Beach)
Andre Shelby (Archery/Jacksonville)
John Stearns (Powerlifting/Orlando)
Daryl Walker (Goalball/Jacksonville)
Jordan Weise (Soccer 7-a-side/Ponte Vedra Beach)
Regas Woods (Track and Field/Dunnellon)

Georgia (9)

Kimberly Champion (Wheelchair Basketball/Vidalia)
Amanda Dennis (Goalball/Peachtree City)
Robert Deller (Wheelchair Rugby/Marietta)
Lee Ford-Faherty (Archery/Perry)
McClain Hermes (Swimming/Dacula)
John Kremer (Sitting Volleyball/Buford)
Curtis Lovejoy (Swimming/Atlanta)
Cassie Mitchell (Track and Field/Atlanta)
Jarryd Wallace (Track and Field/Athens)

Idaho (2)
Tyson Gunter (Track and Field/Pocatello)
Ahalya Lettenberger (Swimming/Glen Ellyn)

Illinois (16)
Robert Anderson (Judo/Park Forest)
Brian Bell (Wheelchair Basketball/Forest Park)
Joe Berenyi (Cycling/Oswego)
Sarah Chung (Judo/Crystal Lake)
Leslie Cichocki (Swimming/Palos Hills)
Aubrey Headon (Track and Field/Rochelle)
Matt Hiltner (Boccia/Winfield)
Robert Kim (Judo/Chicago)
Kelsey LeFevour (Track and Field/Savoy)
Sara Luna (Judo/Chicago)
Ray Martin (Track and Field/Savoy)
Brigid Mason (Boccia/naperville)
Chelsea Mcclammer (Track and Field/Champaign)
Nichole Millage (Sitting Volleyball/Champaign)
Jill Moore (Track and Field/Champaign)
James Utley-Senbeta (Track and Field/Savoy)

Indiana (3)
Tom Davis (Cycling/Fremont)
Samuel Grewe (Track and Field/Middlebury)
Ayden Jent (Track and Field/Indianapolis)

Iowa (1)
Joshua Turek (Wheelchair Basketball/Council Bluffs)

Kansas (2)
Austin Hanson (Boccia/Topeka)
Shawn Morelli (Cycling/Leavenworth)

Kentucky (3)
Courtney Baker (Sitting Volleyball/Crofton)
Anna Johannes (Swimming/Louisville)
Emmy Kaiser (Wheelchair Teinnis/Ft. Mitchell)

Louisiana (2)
Michael Moore (Soccer 7-a-side/Baton Rouge)
Bryce Segura (Powerlifting/Baton Rouge)

Maryland (5)
Gail Gaeng (Wheelchair Basketball/Frederick)
Daniel Hoffman (Soccer 7-a-side/Reisterstown)
Hannah McFadden (Track and Field/Clarksville)
Daniel Romanchuk (Track and Field/Mount Airy)
Zach Shattuck (Swimming/Mount Airy)

Massachusetts (1)
Charles Davis (Track and Field/Grafton) 

Michigan (4)
John Kusku (Goalball/Commerce Township)
Michael Paye (Wheelchair Basketball/Macomb)
Matt Scott (Wheelchair Basketball/Southfield)
Brian Sheridan (Cycling/Clarkston)

Minnesota (8)
Chuck Aoki (Wheelchair Rugby/Minneapolis)
Mark Braun (Track and Field/Mounds View)
Benjamin Goodrich (Judo/Saint Paul)
Rose Hollermann (Wheelchair Basketball/Elysian)
Paul Nitz (Track and Field/Minnetrista)
Jon Rydberg (Wheelchair Teinnis/Woodbury)
Natalie Sims (Swimming/Edina)
Mallory Weggemann (Swimming/Eagan)

Missouri (4)
John Gilbert (Wheelchair Basketball/Fairfax)
Adnan Gutic (Judo/St. Louis)
Kerry Morgan (Track and Field/Saint Louis)
Eric Newby (Wheelchair Rugby/Maryland Heights)

Nebraska (1)
Cheri Madsen (Track and Field/union)

Nevada (2)
Will Lachenauer (Cycling/Reno)
Kari Miller (Sitting Volleyball/Schertz)

Oklahoma (1)
Stephen Bracken (Sitting Volleyball/Edmond))

New Jersey (3)
Lim Ming Chui (Table Tennis/Pennsauken)
Gianfranco Iannotta (Track and Field/Garfield)
Cindy Simon (Judo/Wayne)

New York (6)
Mikey Brannigan (Track and Field/East Northport)
Jennifer Johnson (Table Tennis/Port Chester)
Tahl Leibovitz (Table Tennis/Ozone Park)
Timothy Palumbo (Archery/Williamsville)
Steve Serio (Wheelchair Basketball/Westbury)
Jill Walsh (Cycling/Jamesville)

North Carolina (3)
Dez Jackson (Track and Field/Durham)
Lucas McCrory (Swimming/Chapel Hill)
Hugo Storer (Sitting Volleyball/Greensboro)

Ohio (5)
Tyler Bennett (Soccer 7-a-side/Wadsworth)
Ben Hadden (Table Tennis/Beavercreek)
Marck Harrison (Boccia/Columbus)
Cornelius Oatis (Boccia/Columbus)
Nelya Schasfoort (Swimming/Avon Lake)

Oklahoma (14)
Benjamin Aman (Sitting Volleyball/Edmond)
Monique Burkland (Sitting Volleyball/Edmond)
Jeremy Campbell (Track and Field/Edmond)
Eric Duda (Sitting Volleyball/Edmond)
Tia Edwards (Sitting Volleyball/Edmond)
Heather Erickson (Sitting Volleyball/Edmond)
Roderick Green (Sitting Volleyball/Piedmont)
Kaleo Kanahele (Sitting Volleyball/Oklahoma City)
J Dee Marinko (Sitting Volleyball/Guthrie)
Dan Regan (Sitting Volleyball/Edmond)
Jese Schag (Sitting Volleyball/Edmond)
Alexis Shifflett (Sitting Volleyball/Edmond)
Johnnie Williams (Track and Field/Edmond)
Bethany Zummo (Sitting Volleyball/Edmond)

Oregon (6)
Jen Armbruster (Goalball/Portland)
Will Groulx (Cycling/Portland)
Eliana Mason (Goalball/Beaverton)
Seth McBride (Wheelchair Rugby/Portland)
Asya Miller (Goalball/Portland)
Casandra Shaffer (Swimming/Bend)

Pennsylvania (3)
Trevon Jenifer (Wheelchair Basketball/Edinboro)
Steven Mulhern (Judo/Philadelphia)
Jake Schrom (Powerlifting/Carlisle)

South Carolina (2)
Kinga KissJohnson (Archery/McCormick)
Benjamin Thompson (Archery/Ladson)

Tennessee (2)
Kevin Hensley (Soccer 7-a-side/Memphis)
Michael Murray (Track and Field/Nashville)

Texas (10)
Jared Arambula (Wheelchair Basketball/Pantego)
Jeff Butler (Wheelchair Rugby/Austin)
Tobi Fawehinmi (Track and Field/Arlington)
Pamela Fontaine (Table Tennis/Highland Village)
Michael Godfrey (Table Tennis/Dublin)
Aaron Gouge (Wheelchair Basketball/Hurst)
Darlene Hunter (Wheelchair Basketball/Arlington)
Keith Johnson (Soccer 7-a-side/Houston)
Jermell Pennie (Wheelchair Basketball/Dallas)
Jasmine Rowe (Track and Field/Douglassville)

Utah (3)
David Blair (Track and Field/Eagle Mountain)
Marybai Huking (Goalball/Plain City)
Matt Stutzman (Archery/Tooele)

Virginia (2)
Adam Ballou (Soccer 7-a-side/Virginia Beach)
Jessica Rogers (Track and Field/Springfield) 

Washington (12)
Megan Absten (Track and Field/Burlington)
Megan Blunk (Wheelchair Basketball/Lakebay)
Yen Hoang (Track and Field/Vancouver)
Aaron Keith (Cycling/Woodinville)
Spencer Kimbro (Track and Field/Moses Lake)
Rachael Morrison (Track and Field/Spokane Valley)
Eric Pattison (Table Tennis/ Seattle)
Isaiah Rigo (Track and Field/Cheney)
James Stuck (Sitting Volleyball/Puyallup)
Kayla Wheeler (Swimming/Lynnwood)

Wisconsin (6)
Marissa Arndt (Judo/Hartland)
Nate Hinze (Wheelchair Basketball/Oshkosh)
Tom Miazga (Swimming/Cedarburg)
Becca Murray (Wheelchair Basketball/Germantown)
Jenson Van Emburgh (Table Tennis/Verona)
Jake Williams (Wheelchair Basketball/Whitewater)

International (3)
Edgardo Laforest Betancourt (Sitting Volleyball/San Juan, Puerto Rico)
Sherri Umscheid (Table Tennis/Shenyang City, China)
Desi Miller (Wheelchair Basketball/Hamburg, Germany)