Friday, August 12

Time

Sport

M/W

Event

Venue/Zone

7:30 a.m.

Golf

M

Men's Round 2
Patrick Reed, Rickie Fowler, Matt Kuchar, Bubba Watson

Barra

8 a.m.

Badminton

M

Men's Singles Group Play
Howard Shu

Barra

8:25 p.m.

Badminton

M

Men's Doubles Group Play
Phillip Chew, Sattawat Pongnairat

Barra

9 a.m.

Shooting

M

50m Rifle Prone Men's Qualification
David Higgins, Michael McPhail

Deodoro

9 a.m.

Shooting

W

Skeet Women's Qualification
Morgan Craft, Kimberly Rhode

Deodoro

9 a.m.

Fencing

M

Men's Foil Team Quarterfinal
USA vs. Egypt

Barra

9:10 a.m.

Rowing

W

LWT Women's Double Sculls Final B
Devery Karz, Kathleen Bertko

Copacabana

9:30 a.m.

Track and Field

M

Men's Discus Throw Qualification Round
Tavis Bailey, Andrew Evans

Maracana

9:30 a.m.

Shooting

M

Skeet Men's Qualification - Day 1
Vincent Hancock, Frank Thompson

Deodoro

9:40 a.m.

Rowing

M

Men's Four Final B
Henrick Rummel, Matthew Miller, Charles Cole, Seth Weil

Copacabana

9:43 p.m.

Track and Field

W

Women's Heptathlon 100m Hurdles Heats
Barbara Nwaba, Heather Miller-Koch, Kendell Williams

Maracana

10 a.m.

Equestrian

M/W

Dressage Individual Grand Prix Special
Laura Graves, Steffen Peters, Kasey Perry-Glass, Allison Brock

Deodoro

10 a.m.

Equestrian

M/W

Dressage Team Grand Prix Special
Laura Graves, Steffen Peters, Kasey Perry-Glass, Allison Brock

Deodoro

10:05 a.m.

Track and Field

W

Women's Shot Put Qualification Rounds
Michelle Carter, Raven Saunders, Felisha Johnson

Maracana

10:10 a.m.

Track and Field

M

Men's 800m Round 1 Heats
Boris Berian, Clayton Murphy, Charles Jock

Maracana

10:20 a.m.

Rowing

W

Women's Single Sculls Semifinal A/B 2
Gevvie Stone

Copacabana

10:30 a.m.

Fencing

M

Men's Foil Team - Classification 5-8*

Barra

10:31 a.m.

Archery

M

Men's Individual 1/8 Eliminations
Brady Ellison vs. Zach Garrett

Maracana

10:44 a.m.

Rowing

M

LWT Men's Double Sculls Final A
Josh Konieczny, Andrew Campbell Jr.

Copacabana

10:50 a.m.

Track and Field

W

Women's Heptathlon High Jump
Barbara Nwaba, Heather Miller-Koch, Kendell Williams

Maracana

10:55 a.m.

Track and Field

M

Men's Discus Throw Qualification Round
Mason Finley

Maracana

11 a.m.

Shooting

M

50m Rifle Prone Men's Final*

Deodoro

11:06 a.m.

Rowing

W

Women's Pair Final A
Felice Mueller, Grace Luczak

Copacabana

11:10 a.m.

Track and Field

W

Women's 10,000m Final
Marielle Hall, Molly Huddle, Emily Infeld

Maracana

11:40 a.m.

Water Polo

M

Men's Preliminary Round
USA vs. Montenegro

Barra

12 p.m.

Tennis

M

Men's Singles Quarterfinals
Steve Johnson

Barra

12 p.m.

Fencing

M

Men's Foil Team - Semifinals*

Barra

12:15 p.m.

Shooting

M

25m Rapid Fire Pistol Men's Qualification
Emil Milev, Keith Sanderson

Deodoro

12:15 p.m.

Boxing

M

Men's Light Fly (46-49 kg.) Semifinals
Nico Hernandez

Barra

12:30 p.m.

Boxing

M

Men's Light (60 kg.) Quarterfinals
Carlos Balderas Jr.

Barra

1 p.m.

Soccer

W

Women's Quarterfinals
USA vs. Sweden

Mane Garrincha
Stadium

1:05 p.m.

Sailing

M

49er Men's Race 01
Thomas Barrows, Joe Morris

Copacabana

1:05 p.m.

Sailing

M

470 Men's Race 05
Stuart McNay, Dave Hughes

Copacabana

1:05 p.m.

Sailing

W

Laser Radial Women's Race 07
Paige Railey

Copacabana

1:05 p.m.

Sailing

W

RS:X Women's Race 10
Marion Lepert

Copacabana

1:05 p.m.

Sailing

W

49er FX Women's Race 01
Paris Henken, Helena Scutt

Copacabana

1:15 p.m.

Sailing

W

470 Women's Race 05
Annie Haeger, Briana Provancha

Copacabana

1:15 p.m.

Sailing

M

Laser Men's Race 07
Charlie Buckingham

Copacabana

1:15 p.m.

Sailing

M

RS:X Men's Race 10
Pedro Pascual

Copacabana

1:15 p.m.

Fencing

M

Men's Foil Team Placement 5-6*

Barra

1:15 p.m.

Fencing

M

Men's Foil Team Placement 7-8*

Barra

1:29 p.m.

Swimming

W

Women's 50m Free Heats
Abbey Weitzeil, Simone Manuel

Barra

2:03 p.m.

Trampoline Gymnastics

W

Women's Qualification
Nicole Ahsinger

Barra

2:05 p.m.

Sailing

M

49er Men's Race 02
Thomas Barrows, Joe Morris

Copacabana

2:05 p.m.

Sailing

M

470 Men's Race 06
Stuart McNay, Dave Hughes

Copacabana

2:05 p.m.

Sailing

W

Laser Radial Women's Race 08
Paige Railey

Copacabana

2:05 p.m.

Sailing

W

RS:X Women's Race 11
Marion Lepert

Copacabana

2:05 p.m.

Sailing

W

49er FX Women's Race 02
Paris Henken, Helena Scutt

Copacabana

2:15 p.m.

Sailing

W

470 Women's Race 06
Annie Haeger, Briana Provancha

Copacabana

2:15 p.m.

Sailing

M

Laser Men's Race 08
Charlie Buckingham

Copacabana

2:15 p.m.

Sailing

M

RS:X Men's Race 11
Pedro Pascual

Copacabana

2:52 p.m.

Swimming

M

Men's 1,500m Free Heats
Jordan Wilimovsky, Connor Jaeger

Barra

3 p.m.

Tennis

M

Men's Doubles Bronze Medal Match
Steve Johnson, Jack Sock

Barra

3 p.m.

Tennis

W

Women's Singles Semifinals
Madison Keys

Barra

3 p.m.

Table Tennis

W

Women's Team Round 1
USA vs. Germany

Barra

3 p.m.

Shooting

W

Skeet Women's Semifinals*

Deodoro

3 p.m.

Archery

M

Men's Individual Quarterfinals

Maracana

3 p.m.

Volleyball

W

Women's Preliminary Pool Play
USA vs. Italy

Maracana

3:05 p.m.

Sailing

M

49er Men's Race 03
Thomas Barrows, Joe Morris

Copacabana

3:05 p.m.

Sailing

W

RS:X Women's Race 12
Marion Lepert

Copacabana

3:05 p.m.

Sailing

W

49er FX Women's Race 03
Paris Henken, Helena Scutt

Copacabana

3:05 p.m.

Sailing

M

RS:X Men's Race 12
Pedro Pascual

Copacabana

3:15 p.m.

Shooting

W

Skeet Women's Bronze Medal Match*

Deodoro

3:25 p.m.

Shooting

W

Skeet Women's Gold Medal Match*

Deodoro

3:30 p.m.

Weightlifting

W

Women's 75 kg. Group A Final
Jenny Arthur

Barra

3:30 p.m.

Diving

W

Women's 3m Springboard Preliminary Round
Kassidy Cook, Abby Johnston

Barra

3:30 p.m.

Basketball

W

Women's Preliminary Group Play
USA vs. Canada

Deodoro

3:30 p.m.

Badminton

M/W

Mixed Doubles Group Play
Phillip Chew, Jamie Subandhi

Barra

3:38 p.m.

Swimming

W

Women's 4x100m Medley Heats
USA

Barra

3:42 p.m.

Trampoline Gymnastics

W

Women's Final*

Barra

3:55 p.m.

Badminton

W

Women's Doubles Group Play
Eva Lee, Paula Lynn Obanana

Barra

3:55 p.m.

Archery

M

Men's Individual Semifinals*

Maracana

3:58 p.m.

Swimming

M

Men's 4x100m Medley Heats
USA

Barra

4:27 p.m.

Archery

M

Men's Individual Bronze Medal Match*

Maracana

4:30 p.m.

Tennis

M/W

Mixed Doubles Quarterfinals
Venus Williams, Rajeev Ram

Barra

4:43 p.m.

Archery

M

Men's Individual Gold Medal Match*

Maracana

5 p.m.

Fencing

M

Men's Foil Team Bronze Medal Match*

Barra

5:30 p.m.

Boxing

W

Women's Light (57-60 kg.) Preliminaries
Mikaela Mayer

Barra

6 p.m.

Tennis

M/W

Mixed Doubles Quarterfinals
Bethanie Mattek-Sands, Jack Sock

Barra

6:30 p.m.

Fencing

M

Men's Foil Team Gold Medal Match*

Barra

7 p.m.

Basketball

M

Men's Preliminary Group Play
USA vs. Serbia

Barra

7:30 p.m.

Badminton

W

Women's Singles Group Play
Iris Wang

Barra

7:30 p.m.

Table Tennis

M

Men's Team Round 1
USA vs. Sweden

Barra

8:30 p.m.

Track and Field

W

Women's 1,500m Heats
Brenda Martinez, Jennifer Simpson, Shannon Rowbury

Maracana

8:35 p.m.

Track and Field

W

Women's Heptathlon Shot Put
Barbara Nwaba, Heather Miller-Koch, Kendell Williams

Maracana

8:40 p.m.

Track and Field

W

Women's Hammer Throw Qualification Round
Gwen Berry, Deanna Price

Maracana

9:05 p.m.

Track and Field

M

Men's 400m Round 1 Heats
Gil Roberts, Lashawn Merritt, David Verburg

Maracana

9:20 p.m.

Track and Field

M

Men's Long Jump Qualification Rounds
Jeff Henderson, Mike Hartfield, Jarrion Lawson

Maracana

10 p.m. Track and Field W Women's Shot Put Final*  Maracana

10:03 p.m.

Swimming

W

Women's 200m Back Final
Maya DiRado

Barra

10:10 p.m.

Track and Field

W

Women's Hammer Throw Qualification Round
Amber Campbell

Maracana

10:12 p.m.

Swimming

M

Men's 100m Fly Final
Michael Phelps, Tom Shields

Barra

10:19 p.m.

Track and Field

W

Women's Heptathlon 200m Heats
Barbara Nwaba, Heather Miller-Koch, Kendell Williams

Maracana

10:20 p.m.

Swimming

W

Women's 800m Free Final
Katie Ledecky, Leah Smith

Barra

10:44 p.m.

Swimming

M

Men's 50m Free Final
Nathan Adrian, Anthony Ervin

Barra

10:59 p.m.

Swimming

W

Women's 50m Free Semifinals*

Barra

12 a.m.

Beach Volleyball

W

Women's Round of 16
Kerri Walsh Jennings, April Ross

Copacabana

Medal events in bold.
*Pending advancement.