Friday, September 9

All times are local to Rio, which is one hour ahead of Eastern Time
** indicates medal events

Time Sport M/W Results / Match Venue
8:30 AM Rowing W AS Single Scu. - ASW1x Heat 1
(Jacqueline Kapinowski)
Lagoa Stadium
9:00 AM Table Tennis M Singles - Class 9 Group A
(Tahl Leibovitz)
Riocentro - Pavilion 3
9:00 AM Goalball M Preliminary - Group B
(China vs. USA)
Future Arena
9:10 AM Rowing M AS Single Scu. - ASM1x Heat 1
(Blake Haxton)
Lagoa Stadium
9:30 AM Shooting W P2 10m Air Pistol SH1 Qual
(Tricia Downing)
Olympic Shooting Centre
9:30 AM Wheelchair Basketball M Group B Preliminary
(Germany vs. USA)
Rio Olympic Arena
9:48 AM Swimming W 50m Freestyle - S7 Heat 1
(Courtney Jordan)
Olympic Aquatics Stadium
9:50 AM Rowing Mix TA Double Scu. - TAMix2x Heat 1
(Laura Goodkind, Helman Roman)
Lagoa Stadium
9:51 AM Swimming 50m Freestyle - S7 Heat 2
(McKenzie Coan)
Olympic Aquatics Stadium
10:00 AM Swimming 50m Butterfly - S6 Heat 1
(Sophia Herzog)
Olympic Aquatics Stadium
10:00 AM Track & Field M 100m - T53 Round 1 Heat 1
(Brian Siemann)
Olympic Stadium (Engenhão)
10:00 AM Sitting Volleyball M Preliminaries Pool A
(Brazil vs. USA)
Riocentro - Pavilion 6
10:06 AM Swimming 50m Freestyle - S10 Heat 1
(Tye Dutcher)
Olympic Aquatics Stadium
10:21 AM Track & Field M 100m - T52 Round 1 Heat 1
(Iannotta Gianfranco)
Olympic Stadium (Engenhão)
10:23 AM Swimming M 100m Backstroke - S11 Heat 1
(Brad Snyder)
Olympic Aquatics Stadium
10:27 AM Track & Field M 100m - T52 Round 1 Heat 2
(Ray Martin, Josh Roberts)
Olympic Stadium (Engenhão)
10:37 AM Swimming W 100m Backstroke - S11 Heat 2
(Letticia Martinez)
Olympic Aquatics Stadium
10:50 AM Rowing Mix LTA Coxed Four - LTAMix4+ Heat 2
(Smith, Hansen, Burns, Weber)
Lagoa Stadium
10:58 AM Cycling M C1 3000m Individual Pursuit Qual.
(William Lister)
Rio Olympic Velodrome
11:00 AM Track & Field M 100m - T35 Round 1 Heat 2
(Ayden Jent)
Olympic Stadium (Engenhão)
11:04 AM Swimming 400m Freestyle - S9 Heat 2
(Hannah Aspden, Lindsay Grogan, Natalie Sims)
Olympic Aquatics Stadium
11:09 AM Track & Field M **100m - T13 Final Olympic Stadium (Engenhão)
11:19 AM Swimming M 100m Butterfly - S8 Heat 1
(Rudy Garcia-Tolson)
Olympic Aquatics Stadium
11:20 AM Track & Field **400m - T20 Final Olympic Stadium (Engenhão)
11:23 AM Swimming 100m Butterfly - S8 Heat 2
(Evan Austin)
Olympic Aquatics Stadium
11:26 AM Swimming W 100m Butterfly - S8 Heat 1
(Brickelle Bro, Jessica Long, Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium
11:45 AM Shooting W **P2 10m Air Pistol SH1 Final Olympic Shooting Centre
12:15 PM Shooting P1 10m Air Pistol SH1 Qual  
(Marco DeLaRosa, Michael Tagliapietra, Shaun Tichenor)
Olympic Shooting Centre
12:15 PM Cycling Cycling C3 3000m Individual Pursuit Qual. (Joseph Bernyi) Rio Olympic Velodrome
TBD PM Wheelchair Tennis M Quad Singles First Round
(Nick Taylor)
Olympic Tennis Centre
TBD PM Wheelchair Tennis M Singles First Round
(Jon Rydberg)
Olympic Tennis Centre
TBD PM Wheelchair Tennis M Singles First Round
(Steve Baldwin)
Olympic Tennis Centre
TBD PM Wheelchair Tennis M Quad Singles First Round
(Bryan Barten)
Olympic Tennis Centre
2:30 PM Goalball Preliminary - Group C
(Algeria vs. USA)
Future Arena
2:45 PM Shooting M **P1 10m Air Pistol SH1 Final Olympic Shooting Centre
6:30 PM Wheelchair Tennis Doubles First Round
(Dana Mathewson, Kaitlyn Verfuerth)
Olympic Tennis Centre
4:30 PM Cycling M C4-5 1000m Time Trial
(Jeffrey Scott Martin)
Rio Olympic Velodrome
TBD PM Wheelchair Tennis M Quad Singels First Round
(David Wagner)
Olympic Tennis Centre
5:00 PM Wheelchair Tennis Doubles First Round
(Shelby Baron, Emmy Kaiser)
Olympic Tennis Centre
5:30 PM Track & Field M **100m - T35 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:41 PM Cycling M **C1 3000m Individual Pursuit - Bronze Rio Olympic Velodrome
5:45 PM Athletics M **Javelin Throw - F44 Final
(Jeff Skiba)
Olympic Stadium (Engenhão)
5:48 PM Cycling M **C1 3000m Individual Pursuit - Gold Rio Olympic Velodrome
6:04 PM Track & Field M 5000m - T54 Round 1 Heat 1
(Josh George)
Olympic Stadium (Engenhão)
6:05 PM Swimming W **50m Freestyle - S7 Final Olympic Aquatics Stadium
6:18 PM Swimming W **50m Butterfly - S6 Final Olympic Aquatics Stadium
6:19 PM Track & Field M 5000m - T54 Round 1 Heat 2
(Daniel Romanchuk, James Senbeta)
Olympic Stadium (Engenhão)
6:21 PM Track & Field M **High Jump - T42 Final
(Sam Grewe)
Olympic Stadium (Engenhão)
6:35 PM Cycling M **C3 3000m Individual Pursuit - Bronze Rio Olympic Velodrome
6:42 PM Cycling M **C3 3000m Individual Pursuit - Gold Rio Olympic Velodrome
6:45 PM Swimming M **50m Freestyle - S10 Final Olympic Aquatics Stadium
7:11 PM Swimming M **100m Backstroke - S11 Final Olympic Aquatics Stadium
7:14 PM Track & Field W **100m - T54 Final **100m - T54 Final
7:19 PM Swimming W **100m Backstroke - S11 Final Olympic Aquatics Stadium
7:22 PM Track & Field M **100m - T53 Final Olympic Stadium (Engenhão)
7:51 PM Swimming M **400m Freestyle - S9 Final Olympic Aquatics Stadium
7:58 PM Athletics W **100m - T44 Final Olympic Stadium (Engenhão)
8:15 PM Swimming M **100m Butterfly - S8 Final Olympic Aquatics Stadium
8:22 PM Swimming W **100m Butterfly - S8 Final Olympic Aquatics Stadium
8:30 PM Track & Field W 100m - T34 Round 1 Heat 2
(Alexa Halko)
Olympic Stadium (Engenhão)