Wednesday, Sept. 14

All times are local to Rio, which is one hour ahead of Eastern Time

NOTES
** indicates medal events
^ indicates that athlete(s) are in one of multiple heats - heat assignments not available at time of publication
Wheelchair tennis schedules are not available until the night before competition. Visit Rio2016.com for more information.

Time Sport M/W Results/Match Venue
8:00 AM

Cycling

M

Time Trial H2
(Will Groulx, Brian Sheridan)
Pontal

8:00 AM

Cycling

M

Time Trial H3
(Will Lachenauer)
Pontal

8:00 AM

Cycling

M

Time Trial H4
(Tom Davis)
Pontal

8:00 AM

Cycling

M

Time Trial H5
(Freddie De Los Santos, Oz Sanchez)
Pontal

8:00 AM

Cycling

M

Time Trial C1
(Billy Lister)
Pontal

8:00 AM

Cycling

W

Time Trial H1-2-3
(Alicia Dana)
Pontal

8:00 AM

Cycling

W

Time Trial H4-5
(Oksana Masters)
Pontal

8:00 AM

Cycling

W

Time Trial C1-2-3 
(Jamie Whitmore, Allison Jones)
Pontal

8:00 AM

Cycling

W

 Time Trial C4
(Megan Fisher, Shawn Morelli)
Pontal

8:00 AM

Cycling

W

Time Trial C5
(Jennifer Schuble, Samantha Bosco)
Pontal

9:00 AM

Paracanoe

W

KL1 Heat 1
(Ann Yoshida)
Lagoa Stadium

9:20 AM

Paracanoe

W

KL2 Heat 1
 (Alana Nichols)
Lagoa Stadium

9:30 AM

Shooting

Mix

R6 - 50m Rifle Prone SH1 Qual
 (John Joss)
Olympic Shooting Centre

9:40 AM

Paracanoe

W

KL3 Heat 1
(Kelly Allen)
Lagoa Stadium

10:00 AM

Track & Field

W

5000m - T54 Round 1 Heat 1
 (^C. McClammer, T. McFadden, A. McGrory)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:00 AM

Sitting Volleyball

W

Preliminaries Pool B
 (Rwanda vs. USA)
Riocentro - Pavilion 6
10:05 AM Track & Field M **Shot Put - F53 Final  Olympic Stadium (Engenhão)
10:09 AM

Swimming

M

100m Backstroke - S12 Heat 1
 (^Tucker Dupree)
Olympic Aquatics Stadium

10:13 AM

Swimming

M

100m Backstroke - S12 Heat 2
(^Tucker Dupree)
Olympic Aquatics Stadium

10:15 AM Paracanoe W KL1 Semifinal Lagoa Stadium
10:17 AM

Track & Field

W

5000m - T54 Round 1 Heat 2
 (^C. McClammer, T. McFadden, A. McGrory)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:29 AM Paracanoe W KL2 Semifinal Lagoa Stadium
10:35 AM

Track & Field

M

1500m - T52 Round 1 Heat 1
 (^Ray Martin, Steven Toyiji, Josh Roberts)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:42 AM

Track & Field

M

1500m - T52 Round 1 Heat 2
(^Ray Martin, Steven Toyiji, Josh Roberts)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:43 AM
Paracanoe W KL3 Semifinal Lagoa Stadium
10:54 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S13 Heat 1
(^Rebecca Meyers, Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

10:57 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S13 Heat 2
 (^Rebecca Meyers, Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

10:59 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S13 Heat 3
(^Rebecca Meyers, Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

11:26 AM

Track & Field

M

800m - T53 Round 1 Heat 1
(^Josh George, Brian Siemann)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:34 AM

Track & Field

M

800m - T53 Round 1 Heat 2
(^Josh George, Brian Siemann)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:45 AM Shooting Mix **R6 -50m Rifle Prone SH1 Final Olympic Shooting Centre
11:51 AM Track & Field M 200m - T11 Semifinal 1 Olympic Stadium (Engenhão)
11:57 AM Track & Field M 200m - T11 Semifinal 2 Olympic Stadium (Engenhão)
12:00 PM

Shooting

Mix

P4 - 50m Pistol SH1 Qualification
(Michael Tagliapietra)
Olympic Shooting Centre

12:44 PM

Track & Field

M 100m - T42 Round 1 Heat 1
(^Desmond Jackson, Regas Woods, Shaquille Vance)
Olympic Stadium (Engenhão)

12:50 PM

Track & Field

M 100m - T42 Round 1 Heat 2
(^Desmond Jackson, Regas Woods, Shaquille Vance)
Olympic Stadium (Engenhão)

1:05 PM Parasailing Mix 2-Person Keelboat (SKUD18) - Race 05 Marina da Glória
1:15 PM Parasailing Mix 1-Person Keelboat (2.4mR) - Race 05 Marina da Glória
1:30 PM

Cycling

M Time Trial C3
(Joe Berenyi)
Pontal

1:30 PM

Cycling

M

Time Trial C4
(Scott Martin)
Pontal

1:30 PM

Cycling

M

Time Trial C5
(Chris Murphy)
Pontal

1:30 PM

Cycling

M

Time Trial T1-2
(Ryan Boyle)
Pontal

1:30 PM

Cycling

M

Time Trial B
(Aaron Scheidies, pilot Ben Collins)
Pontal

1:30 PM

Cycling

W

Time Trial T1-2
(Jill Walsh)
Pontal

1:30 PM

Paracycling

W

Time Trial B
(Shawn Cheshire, pilot Mackenzie Woodring)
Pontal

1:35 PM Parasailing Mix 3-Person Keelboat (Sonar) - Race 05 Marina da Glória
2:00 PM Equestrian Mix Ind. Championship Test - Grade Ib Olympic Equestrian Centre
FOLLOWED BY Sailing Mix 2-Person Keelboat (SKUD18) - Race 06 Marina da Glória
2:45 PM Shooting Mix **P4 - 50m Pistol SH1 Final Olympic Shooting Centre
FOLLOWED BY Sailing Mix 1-Person Keelboat (2.4mR) - Race 06 Marina da Glória
FOLLOWED BY Sailing Mix 3-Person Keelboat (Sonar) - Race 06 Marina da Glória
5:30 PM Swimming M **100m Breaststroke - SB8 Final Olympic Aquatics Stadium
5:35 PM Track & Field W **Discus Throw - F52 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:40 PM Track & Field W **400m - T34 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:50 PM Track & Field M **800m - T34 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:54 PM Swimming W **400m Freestyle - S7 Final Olympic Aquatics Stadium
6:07 PM

Track & Field

M

400m - T44 Round 1 Heat 1
(^AJ Digby, Hunter Woodhall, Nick Rogers)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:14 PM

Track & Field

M

400m - T44 Round 1 Heat 2
(^AJ Digby, Hunter Woodhall, Nick Rogers)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:23 PM Track & Field M **Long Jump - T47 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:26 PM Track & Field W **400m - T47 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:34 PM Swimming M **100m Backstroke - S12 Final Olympic Aquatics Stadium
6:40 PM Swimming W **100m Backstroke - S12 Final Olympic Aquatics Stadium
6:48 PM Swimming M **100m Butterfly - S11 Final Olympic Aquatics Stadium
6:59 PM

Track & Field

M

800m - T54 Round 1 Heat 1
(^Daniel Romanchuk, James Senbeta)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:07 PM

Track & Field

M

800m - T54 Round 1 Heat 2
(^Daniel Romanchuk, James Senbeta)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:15 PM

Track & Field

M

800m - T54 Round 1 Heat 3
 (^Daniel Romanchuk, James Senbeta)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:38 PM

Track & Field

W

200m - T44 Round 1 Heat 1
 (^Femita Ayanbeku, April Holmes, Liz Willis)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:45 PM

Track & Field

W

200m - T44 Round 1 Heat 2
 (^Femita Ayanbeku, April Holmes, Liz Willis)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:52 PM Swimming W **50m Freestyle - S13 Final Olympic Aquatics Stadium
8:19 PM Swimming M **4x100m Free - 34pts Final Olympic Aquatics Stadium