Tuesday, Sept. 13

NOTES
** indicates medal events
^ indicates that athlete(s) are in one of multiple heats - heat assignments not available at time of publication
Wheelchair tennis schedules are not available until the night before competition. Visit Rio2016.com for more information.

Time Sport M/W  Results / Match Venue
9:00 AM

Goalball

W

Preliminary - Group C
 (Israel vs. USA)
Future Arena

9:46 AM

Swimming

W

400m Freestyle - S6 Heat 1
(^Sophia Herzog)
Olympic Aquatics Stadium

9:55 AM

Swimming

W

400m Freestyle - S6 Heat 2
(^Sophia Herzog)
Olympic Aquatics Stadium

10:00 AM

Track & Field

W

400m - T47 Round 1 Heat 1
(^Amy Watt)
Olympic Stadium (Engenhão)
10:00 AM Equestrian Mix Team Test - Grade II Olympic Equestrian Centre
10:04 AM

Swimming M 200m IM -SM7 Heat 1
(^Rudy Garcia-Tolson)
Olympic Aquatics Stadium

10:07 AM

Track & Field

W

400m - T47 Round 1 Heat 2
(^Amy Watt)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:09 AM

Swimming

M

200m IM -SM7 Heat 2
(^Rudy Garcia-Tolson)
Olympic Aquatics Stadium

10:15 AM

Swimming

W

200m IM - SM7 Heat 1
(^Cortney Jordan)
Olympic Aquatics Stadium

10:20 AM Track & Field M **400m - T52 Final Olympic Stadium (Engenhão)
10:21 AM

Swimming

W

200m IM - SM7 Heat 2
(^Cortney Jordan)
Olympic Aquatics Stadium

10:27 AM

Swimming

M

100m Freestyle - S10 Heat 1
(^Tye Dutcher)
Olympic Aquatics Stadium

10:30 AM

Swimming

M

100m Freestyle - S10 Heat 2
(^Tye Dutcher)
Olympic Aquatics Stadium

10:33 AM

Swimming

M

100m Freestyle - S10 Heat 3
(^Tye Dutcher)
Olympic Aquatics Stadium

10:47 AM

Swimming

M

100m Breaststroke - SB11 Heat 1
(^Tharon Drake)
Olympic Aquatics Stadium

10:50 AM Track & Field W **200m - T36 Final Olympic Stadium (Engenhão)
10:52 AM

Swimming

M

100m Breaststroke - SB11 Heat 2
(^Tharon Drake)
Olympic Aquatics Stadium

10:55 AM Track & Field M **Long Jump - T37 Final Olympic Stadium (Engenhão)
10:58 AM Track & Field M **1500m - T20 Final Olympic Stadium (Engenhão)
11:04 AM

Swimming

M

100m Backstroke - S8 Heat 1
(^Robert Griswold)
Olympic Aquatics Stadium

11:08 AM

Swimming

M

100m Backstroke - S8 Heat 2
(^Robert Griswold)
Olympic Aquatics Stadium

11:12 AM

Swimming

W

100m Backstroke - S8 Heat 1
(^Jessica Long, Elizabeth Marks Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

11:16 AM

Swimming

W

100m Backstroke - S8 Heat 2
(^Jessica Long, Elizabeth Marks Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

11:20 AM

Swimming

W

100m Backstroke - S8 Heat 3
(^Jessica Long, Elizabeth Marks Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

11:24 AM

Swimming

M

50m Freestyle - S9 Heat 1
(^Cody Bureau)
Olympic Aquatics Stadium

11:28 AM

Swimming

M

50m Freestyle - S9 Heat 2
(^Cody Bureau)
Olympic Aquatics Stadium

11:30 AM

Swimming

M

50m Freestyle - S9 Heat 3
(^Cody Bureau)
Olympic Aquatics Stadium

11:33 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S9 Heat 1
(^Hannah Aspden, Michelle Konkoly, Elizabeth Smith)
Olympic Aquatics Stadium

11:36 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S9 Heat 2
(^Hannah Aspden, Michelle Konkoly, Elizabeth Smith)
Olympic Aquatics Stadium

11:38 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S9 Heat 3
(^Hannah Aspden, Michelle Konkoly, Elizabeth Smith)
Olympic Aquatics Stadium

12:23 PM

Track & Field

M

800m - T34 Round 1 Heat 1
(^Austin Pruitt)
Olympic Stadium (Engenhão)

12:30 PM

Track & Field

M

800m - T34 Round 1 Heat 2
(^Austin Pruitt)
Olympic Stadium (Engenhão)

1:00 PM

Shooting

Mix

R5 - 10m Air Rifle Prone SH2 Qual
(Jazmin Almlie, McKenna Dahl)
Olympic Shooting Centre

1:05 PM Sailing Mix 2-Person Keelboat (SKUD18) - Race 03 Marina da Glória
1:15 PM Sailing Mix 1-Person Keelboat (2.4mR) - Race 03 Marina da Glória
1:35 PM Sailing Mix 3-Person Keelboat (Sonar) - Race 03 Marina da Glória
2:00 PM Equestrian Mix Ind. Championship Test - Grade III Olympic Equestrian Centre
2:00 PM

Sitting Volleyball

M

Preliminaries Pool A
 (Egypt vs. USA)
Riocentro - Pavilion 6

FOLLOWED BY Sailing Mix 2-Person Keelboat (SKUD18) - Race 04 Marina da Glória
FOLLOWED BY Sailing Mix 1-Person Keelboat (2.4mR) - Race 04 Marina da Glória
FOLLOWED BY Sailing Mix 3-Person Keelboat (Sonar) - Race 04 Marina da Glória
3:15 PM Shooting Mix **10m Air Rifle Prone SH2 Final Olympic Shooting Centre
5:30 PM

Track & Field

M

400m - T13 Round 1 Heat 1
(^Tyson Gunter, David Price)
Olympic Stadium (Engenhão)

5:38 PM

Track & Field

M

400m - T13 Round 1 Heat 2
(^Tyson Gunter, David Price)
Olympic Stadium (Engenhão)

5:41 PM Swimming W **400m Freestyle - S6 Final Olympic Aquatics Stadium
5:46 PM Track & Field W **400m - T20 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:52 PM Swimming M **200m IM -SM7 Final Olympic Aquatics Stadium
6:01 PM Swimming W **200m IM - SM7 Final Olympic Aquatics Stadium
6:10 PM Swimming M **100m Freestyle - S10 Final Olympic Aquatics Stadium
6:14 PM Track & Field W **1500m - T54 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:22 PM Track & Field M **1500m - T54 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:37 PM Swimming M **100m Breaststroke - SB11 Final Olympic Aquatics Stadium
6:45 PM Swimming W **100m Breaststroke - SB11 Final Olympic Aquatics Stadium
6:45 PM

Track & Field

M

200m - T11 Round 1 Heat 1
(^David Brown/Jerome Avery)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:52 PM

Track & Field

M

200m - T11 Round 1 Heat 2
(^David Brown/Jerome Avery)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:59 PM

Track & Field

M

200m - T11 Round 1 Heat 3
(^David Brown/Jerome Avery)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:06 PM

Track & Field

M

200m - T11 Round 1 Heat 4
(^David Brown/Jerome Avery)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:14 PM Swimming M **100m Backstroke - S8 Final Olympic Aquatics Stadium
7:21 PM Swimming W **100m Backstroke - S8 Final Olympic Aquatics Stadium
7:42 PM Swimming M **50m Freestyle - S9 Final Olympic Aquatics Stadium
7:48 PM Swimming W **50m Freestyle - S9 Final Olympic Aquatics Stadium