Sunday, Sept. 11

All times are local to Rio, which is one hour ahead of Eastern Time

NOTES
** indicates medal events
^ indicates that athlete(s) are in one of multiple heats - heat assignments not available at time of publication
Wheelchair tennis schedules are not available until the night before competition. Visit Rio2016.com for more information.

Time

Sport

M/W
 
Results / Match

Venue

8:30 AM

Rowing

W

**AS Single Scu. - ASW1x Final B
(Jacqueline Kapinowski)
Lagoa Stadium

9:10 AM

Rowing

Mix

**TA Double Scu. - TAMix2x Final B
(Laura Goodkind, Helman Roman)
Lagoa Stadium

9:15 AM

Shooting

Mix

P3 - 25m Pistol SH1 Qual Precision
(Michael Tagliapietra, Shaun Tichenor)
Olympic Shooting Centre

9:49 AM

Swimming

M

200m IM -SM9 Heat 1
(^Cody Bureau)
Olympic Aquatics Stadium

9:54 AM

Swimming

M

200m IM -SM9 Heat 2
(^Cody Bureau)
Olympic Aquatics Stadium

9:59 AM

Swimming

W

200m IM - SM9 Heat 1
(^Hannah Aspden, Lindsay Grogan, Elizabeth Smith)
Olympic Aquatics Stadium

10:00 AM

Paratriathlon

W

**PT4
(Patricia Collins, Grace Norman)
Fort Copacabana

10:00 AM

Track & Field

W

400m - T54 Round 1 Heat 1
(^Cheri Madsen, Hannah McFadden, Tatyana McFadden)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:00 AM

Equestrian

Mix

Team Test - Grade III Olympic Equestrian Centre

10:02 AM

Track & Field

W

**Discus Throw - F44 Final Olympic Stadium (Engenhão)

10:03 AM

Paratriathlon

W

**PT2
(Hailey Danisewicz, Allysa Seely, Melissa Stockwell)
Fort Copacabana

10:04 AM

Swimming

W

200m IM - SM9 Heat 2
(^Hannah Aspden, Lindsay Grogan, Elizabeth Smith)
Olympic Aquatics Stadium

10:06 AM

Track & Field

W

400m - T54 Round 1 Heat 2
(^Cheri Madsen, Hannah McFadden, Tatyana McFadden)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:09 AM Swimming W

200m IM - SM9 Heat 3
(^Hannah Aspden, Lindsay Grogan, Elizabeth Smith)
Olympic Aquatics Stadium

10:10 AM Rowing M

**AS Single Scu. - ASM1x Final A
(Blake Haxton)
Lagoa Stadium

10:15 AM Track & Field M

**5000m - T54 Final Olympic Stadium (Engenhão)

10:15 AM

Goalball

W

Preliminary - Group C
 (Japan vs. USA)
Future Arena

10:22 AM

Swimming

W

100m Breaststroke - SB13 Heat 1
(^Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

10:26 AM

Swimming

W

100m Breaststroke - SB13 Heat 2
(^Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

10:43 AM

Swimming

W

200m Freestyle - S14 Heat 1
(^Leslie Cichocki)
Olympic Aquatics Stadium

10:45 AM

Track & Field

M

**100m - T47 Final Olympic Stadium (Engenhão)

10:47 AM

Cycling

Mix

C1-5 750m Team Sprint Qual.
(Joseph Berenyi, Christopher Murphy, Jennifer Schuble)
Rio Olympic Velodrome

10:48 AM

Swimming

W

200m Freestyle - S14 Heat 2
(^Leslie Cichocki)
Olympic Aquatics Stadium

10:50 AM

Rowing

Mix

**LTA Coxed Four - LTAMix4+ Final A
(Smith, Hansen, Burns, Weber, Sichel)
Lagoa Stadium

10:52 AM Track & Field M **100m - T37 Final Olympic Stadium (Engenhão)
10:53 AM

Swimming

M

200m IM -SM10 Heat 1
(^Dalton Herendeen)
Olympic Aquatics Stadium

10:57 AM

Swimming

M

200m IM -SM10 Heat 2
(^Dalton Herendeen)
Olympic Aquatics Stadium

11:00 AM Track & Field W **100m - T13 Final Olympic Stadium (Engenhão)
11:00 AM Shooting Mix P3 - 25m Pistol SH1 Qual Rapid Olympic Shooting Centre
11:12 AM

Swimming

M

100m Freestyle - S8 Heat 1
(^Evan Austin)
Olympic Aquatics Stadium

11:16 AM

Swimming

M

100m Freestyle - S8 Heat 2
(^Evan Austin)
Olympic Aquatics Stadium

11:19 AM

Track & Field

M

200m - T35 Round 1 Heat 1
(^Ayden Jent)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:20 AM
Swimming

W

100m Freestyle - S8 Heat 1
(^Brickelle Bro, Jessica Long, Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

11:23 AM

Swimming

W

100m Freestyle - S8 Heat 2
(^Brickelle Bro, Jessica Long, Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

11:26 AM

Track & Field

M 200m - T35 Round 1 Heat 2
(^Ayden Jent)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:35 AM

Paratriathlon

W

**PT5
(Elizabeth Baker, Patricia Walsh)
Fort Copacabana

11:35 AM Track & Field M **400m - T53 Final Olympic Stadium (Engenhão)
12:42 PM Cycling Mix **C1-5 750m Team Sprint - Bronze Rio Olympic Velodrome
12:46 PM Cycling Mix **C1-5 750m Team Sprint - Gold Rio Olympic Velodrome
1:00 PM Shooting Mix P3 - 25m Pistol SH1 Semifinal Olympic Shooting Centre
1:15 PM Shooting Mix **P3 - 25m Pistol SH1 Bronze M .Match Olympic Shooting Centre
1:25 PM Shooting Mix **P3 - 25m Pistol SH1 Gold M. Match Olympic Shooting Centre
2:00 PM Equestrian Mix Team Test - Grade Ib Olympic Equestrian Centre
3:45 PM

Wheelchair Basketball

W

Group B Preliminary
 (Netherlands vs. USA)
Carioca Arena 1

5:30 PM Track & Field W **400m - T53 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:30 PM

Goalball

M

Preliminary - Group B
 (Finland vs. USA)
Future Arena

5:33 PM Track & Field W **Club Throw - F51 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:37 PM Swimming W **100m Breaststroke - SB5 Final Olympic Aquatics Stadium
5:37 PM Track & Field W **400m - T54 Final Olympic Stadium (Engenhão)
5:45 PM Swimming M **200m IM -SM9 Final Olympic Aquatics Stadium
5:46 PM

Track & Field

M

100m - T34 Round 1 Heat 1
(^Austin Pruitt)
Olympic Stadium (Engenhão)

5:52 PM

Track & Field

M

100m - T34 Round 1 Heat 2
(^Austin Pruitt)
Olympic Stadium (Engenhão)

5:53 PM Swimming W **200m IM - SM9 Final Olympic Aquatics Stadium
6:00 PM

Wheelchair Basketball

M Group B Preliminary
 (Algeria vs. USA)
Carioca Arena 1

6:08 PM Swimming W **100m Breaststroke - SB13 Final Olympic Aquatics Stadium
6:14 PM

Track & Field

M

400m - T54 Round 1 Heat 1
(^Erik Hightower, Daniel Romanchuk)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:16 PM Track & Field W **Shot Put - F40 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:20 PM Track & Field M 400m - T54 Round 1 Heat 2
(^Erik Hightower, Daniel Romanchuk)
Olympic Stadium (Engenhão)
6:26 PM

Track & Field

M

400m - T54 Round 1 Heat 3
(^Erik Hightower, Daniel Romanchuk)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:30 PM

Sitting Volleyball

M

Preliminaries Pool A
 (Germany vs. USA)
Riocentro - Pavilion 6

6:32 PM Track & Field M **1500m - T13 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:37 PM Swimming W **200m Freestyle - S14 Final Olympic Aquatics Stadium
6:56 PM Track & Field W **100m - T47 Final Olympic Stadium (Engenhão)
6:59 PM Swimming M **200m IM -SM10 Final Olympic Aquatics Stadium
7:02 PM Track & Field M **100m - T11 Final Olympic Stadium (Engenhão)
7:08 PM Track & Field M **200m - T42 Final Olympic Stadium (Engenhão)
7:29 PM Swimming M **100m Freestyle - S8 Final Olympic Aquatics Stadium
7:36 PM Swimming W **100m Freestyle - S8 Final Olympic Aquatics Stadium
8:03 PM

Track & Field

M

200m - T44 Round 1 Heat 1
(^AJ Digby, Hunter Woodhall, David Prince)
Olympic Stadium (Engenhão)

8:10 PM

Track & Field

M

200m - T44 Round 1 Heat 2
(^AJ Digby, Hunter Woodhall, David Prince)
Olympic Stadium (Engenhão)