Saturday, Sept. 10

All times are local to Rio, which is one hour ahead of Eastern Time

NOTES
** indicates medal events
^ indicates that athlete(s) are in one of multiple heats - heat assignments not available at time of publication
Wheelchair tennis schedules are not available until the night before competition. Visit Rio2016.com for more information.

Time Sport M/W  Results / Match Venue
8:30 AM Rowing W AS Single Scu. - ASW1x Repch. 1
(Jacqueline Kapinowski)
Lagoa Stadium
9:00 AM

Table Tennis

M

Singles - Class 9 Group A
(Tahl Leibovitz)
Riocentro - Pavilion 3

9:00 AM

Archery

M

Ind. Recurve - Open Ranking Rnd
(Eric Bennett, Michael Lukow)
Sambódromo

9:30 AM

Swimming

M

100m Breaststroke - SB7 Heat 1
(^Evan Austin, Rudy Garcia-Tolson)
Olympic Aquatics Stadium

9:30 AM

Rowing

M

AS Single Scu. - ASM1x Repch. 2
(Blake Haxton)
Lagoa Stadium

9:30 AM

Shooting

Mix

R3 - 10m Air Rifle Prone SH1 Qual
(Tammy Delano, John Joss)
Olympic Shooting Centre

9:33 AM

Swimming

M

100m Breaststroke - SB7 Heat 2
(^Evan Austin, Rudy Garcia-Tolson)
Olympic Aquatics Stadium

9:37 AM

Swimming

W

100m Breaststroke - SB7 Heat 1
(^Jessica Long, Elizabeth Marks, Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

9:40 AM

Table Tennis

W

Singles - Class 3 Group F
 (Pamela Fontaine)
Riocentro - Pavilion 3

9:42 AM

Swimming

W

100m Breaststroke - SB7 Heat 2
(^Jessica Long, Elizabeth Marks, Mallory Weggemann)
Olympic Aquatics Stadium

9:54 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S6 Heat 1
(^Sophia Herzog)
Olympic Aquatics Stadium

9:57 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S6 Heat 2
(^Sophia Herzog)
Olympic Aquatics Stadium

10:00 AM

Swimming

W

50m Freestyle - S6 Heat 3
(^Sophia Herzog)
Olympic Aquatics Stadium

10:00 AM

Paratriathlon

M

 **PT4
(Christopher Hammer)
Fort Copacabana

10:00 AM

Cycling

W

C1-2-3 500m Time Trial
(Allison Jones, Jamie Whitmore)
Rio Olympic Velodrome

10:00 AM

Track & Field

M

**Discus Throw - F56 Final
(Johnnie Williams)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:03 AM

Swimming

M

50m Butterfly - S5 Heat 1
(^Roy Perkins)
Olympic Aquatics Stadium

10:03 AM

Paratriathlon

M

**PT2
(Mark Barr)
Fort Copacabana

FOLLOWED BY

Judo

M

+100 kg Preliminary Round of 16
(Benjamin Goodrich)
Carioca Arena 3

10:07 AM

Swimming

M

50m Butterfly - S5 Heat 2
(^Roy Perkins)
Olympic Aquatics Stadium

10:10 AM

Rowing

Mix

TA Double Scu. - TAMix2x Repch. 2
(Laura Goodkind, Helman Roman)
Lagoa Stadium

10:11 AM

Swimming

W

50m Butterfly - S5 Heat 1
(^Haley Beranbaum)
Olympic Aquatics Stadium

10:12 AM

Track & Field

M

100m - T11 Round 1 Heat 1
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:15 AM

Swimming

W

50m Butterfly - S5 Heat 2
(^Haley Beranbaum)
Olympic Aquatics Stadium

10:19 AM

Track & Field

M

100m - T11 Round 1 Heat 2
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

10:26 AM

Track & Field

M

100m - T11 Round 1 Heat 3
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

FOLLOWED BY

Judo

M

-100 kg Preliminary Round of 16
(Myles Porter)
Carioca Arena 3

10:33 AM

Track & Field

M

100m - T11 Round 1 Heat 4
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

FOLLOWED BY

Judo

W

+70 kg Quarterfinals
 (Christella Garcia)
Carioca Arena 3

10:38 AM

Cycling

M

C4 4000m Individual Pursuit Qual.
(Jeffrey Scott Martin)
Rio Olympic Velodrome

10:40 AM

Track & Field

M

100m - T11 Round 1 Heat 5
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

FOLLOWED BY

Judo

W

+70 kg Quarterfinals
 (Sarah Chung)
Carioca Arena 3

10:48 AM

Track & Field

M

**100m - T52 Final

Olympic Stadium (Engenhão)

FOLLOWED BY

Judo

M

-90 kg Quarterfinals
 (Dartanyon Crockett)
Carioca Arena 3

10:52 AM

Swimming

W

200m IM - SM13 Heat 1
(^Rebecca Meyers, Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

10:57 AM

Swimming

W

200m IM - SM13 Heat 2
(^Rebecca Meyers, Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

11:02 AM

Swimming

W

200m IM - SM13 Heat 3
(^Rebecca Meyers, Martha Ruether, Colleen Young)
Olympic Aquatics Stadium

11:04 AM

Track & Field

W

**400m - T52 Final

Olympic Stadium (Engenhão)

11:07 AM

Swimming

M

100m Backstroke - S10 Heat 1
(^Tye Dutcher)
Olympic Aquatics Stadium

11:11 AM

Swimming

M

100m Backstroke - S10 Heat 2
(^Tye Dutcher)
Olympic Aquatics Stadium

11:20 AM

Paratriathlon

M

**PT1
(Krige Schabort)
Fort Copacabana

11:23 AM

Track & Field

M

100m - T37 Round 1 Heat 1 
(^Akheel Whitehead)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:27 AM

Cycling

M

C5 4000m Individual Pursuit Qual.
(Christopher Murphy)
Rio Olympic Velodrome

11:31 AM

Track & Field

M

100m - T37 Round 1 Heat 2 
(^Akheel Whitehead)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:45 AM

Shooting

Mix

**R3 - 10m Air Rifle Prone SH1 Final

Olympic Shooting Centre

11:48 AM

Track & Field

M

100m - T47 Round 1 Heat 1
(^Roderick Townsend)
Olympic Stadium (Engenhão)

11:55 AM

Track & Field

M

100m - T47 Round 1 Heat 2
(^Roderick Townsend)
Olympic Stadium (Engenhão)

12:15 PM

Shooting

Mix

R4 - 10m Air Rifle Stand. SH2 Qual
(Jazmin Almlie-Ryan, McKenna Dahl)
Olympic Shooting Centre

12:33 PM

Track & Field

W

"400m - T53 Round 1 Heat 1
(^Kelsey LeFevour, Chelsea McClammer, Shirley Reilly)
Olympic Stadium (Engenhão)

12:41 PM

Track & Field

W

400m - T53 Round 1 Heat 2
(^Kelsey LeFevour, Chelsea McClammer, Shirley Reilly)
Olympic Stadium (Engenhão)

1:15 PM

Goalball

M

Preliminary - Group B
 (Lithuania vs. USA)
Future Arena

2:00 PM

Sitting Volleyball

W

Preliminaries Pool B  
(Iran vs. USA)
Riocentro - Pavilion 6

2:45 PM

Shooting

Mix

**R4 - 10m AR Standing SH2 Final

Olympic Shooting Centre

3:00 PM

Archery

M

Individual - W1 RR
(Jeff Fabry)
Sambódromo

3:00 PM

Archery

M

Ind. Compound - Open Ranking Rnd 
(Matt Stutzman, Andre Shelby, KJ Polish)
Sambódromo

3:00 PM

Archery

W

Individual - W1 RR
(Lia Coryell)
Sambódromo

3:00 PM

Archery

W

Ind. Compound - Open Ranking Rnd
(Sam Tucker)
Sambódromo

3:00 PM

Archery

Mix

Team - W1 RR

Sambódromo

3:00 PM

Archery

Mix

Team Compound Open Ranking Round

Sambódromo

3:45 PM

Wheelchair Basketball

M

Group B Preliminary
(Iran vs. USA)
Carioca Arena 1

4:15 PM

Soccer

M

Preliminaries Pool B
 (Iran vs. USA)
Deodoro Stadium

4:30 PM

Cycling

M

C1-2-3 1000m Time Trial
(William Lister, Joseph Berenyi)
Rio Olympic Velodrome

5:30 PM

Swimming

M

**100m Breaststroke - SB7 Final Olympic Aquatics Stadium

5:35 PM

Track & Field

W

**Javelin Throw - F56 Final
(Angela Madsen)
Olympic Stadium (Engenhão)

5:37 PM

Swimming

W

**100m Breaststroke - SB7 Final

Olympic Aquatics Stadium

5:48 PM

Cycling

W

C4-5 500m Time Trial
(Samantha Bosco, Megan Fisher)
Rio Olympic Velodrome

5:50 PM

Swimming

W

**50m Freestyle - S6 Final

Olympic Aquatics Stadium

5:56 PM

Swimming

M

**50m Butterfly - S5 Final

Olympic Aquatics Stadium

6:00 PM

Wheelchair Basketball

W

Group B Preliminary
 (China vs. USA)
Carioca Arena 1

6:03 PM

Swimming

W

**50m Butterfly - S5 Final

Olympic Aquatics Stadium

6:06 PM

Track & Field

W

**100m - T34 Final
(Alexa Halko)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:12 PM

Track & Field

M

**100m - T33 Final 
(John Roberts)
Olympic Stadium (Engenhão)

 6:18 PM

Track & Field 

M

"200m - T42 Round 1 Heat 1 
(^Desmond Jackson, Regas Woods, Shaquille Vance) 
 Olympic Stadium (Engenhão)

6:24 PM

Track & Field

M

200m - T42 Round 1 Heat 2
(^Desmond Jackson, Regas Woods, Shaquille Vance)
 Olympic Stadium (Engenhão)

6:27 PM

Track & Field

W

"**Long Jump - T42 Final
(Scout Bassett, Lacey Henderson)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:40 PM

Cycling

M

**C4 4000m Individual Pursuit - Bronze

Rio Olympic Velodrome

6:43 PM

Track & Field

M

"400m - T53 Round 1 Heat 1
(^Josh George, Brian Siemann)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:47 PM

Cycling

M

**C4 4000m Individual Pursuit - Gold

Rio Olympic Velodrome

6:50 PM

Track & Field

M

"400m - T53 Round 1 Heat 2
(^Josh George, Brian Siemann)
Olympic Stadium (Engenhão)

6:57 PM

Track & Field

M

"400m - T53 Round 1 Heat 3
(^Josh George, Brian Siemann)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:02 PM

Swimming

W

**200m IM - SM13 Final

Olympic Aquatics Stadium

7:06 PM

Cycling

M

**C5 4000m Individual Pursuit - Bronze

Rio Olympic Velodrome

7:13 PM

Cycling

M

**C5 4000m Individual Pursuit - Gold

Rio Olympic Velodrome

7:24 PM

Swimming

M

**100m Backstroke - S10 Final

Olympic Aquatics Stadium

7:36 PM

Track & Field

W

100m - T47 Round 1 Heat 1
(^Amy Watt, Deja Young)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:43 PM

Track & Field

W

100m - T47 Round 1 Heat 2
(^Amy Watt, Deja Young)
Olympic Stadium (Engenhão)

7:52 PM

Swimming

M

**400m Freestyle - S11 Final
(Tharon Drake, Brad Snyder)
Olympic Aquatics Stadium

8:00 PM

Track & Field

M

100m - T11 Semifinal 1
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

8:06 PM

Track & Field

M

100m - T11 Semifinal 2
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)

8:12 PM

Track & Field

M

100m - T11 Semifinal 3
(^David Brown/Jerome Avery, guide, Lex Gillette/Wes Williams, guide)
Olympic Stadium (Engenhão)