Tuesday, March 13

All times are local to PyeongChang, which is 13 hours ahead of Eastern Time
** indicates medal events

Time Sport M/W Results / Match
Venue
9:30 AM

Alpine Skiing

W

Super Combined Super-G - Visually Impaired
(Staci Mannella, Danelle Umstead)
Jeongseon Alpine Centre

10:00 AM

Biathlon

W

10km - Sitting
(Kendall Gretsch, Oksana Masters)
Alpensia Biathlon Centre

TBD

Alpine Skiing

W

Super Combined Super-G - Standing
(Stephanie Jallen, Ally Kunkel, Melanie Schwartz)
Jeongseon Alpine Centre

TBD

Alpine Skiing

W

Super Combined Super-G - Sitting
(Laurie Stephens)
Jeongseon Alpine Centre

10:55 AM

Biathlon

M

12.5km - Sitting
(Dan Cnossen, Aaron Pike, Bryan Price, Andy Soule)
Jeongseon Alpine Centre

TBD
Alpine Skiing
M
Super Combined Super-G - Visually Impaired
(Mark Bathum, Kevin Burton)
Jeongseon Alpine Centre
TBD
Alpine Skiing
M

Super Combined Super-G - Standing
(Jamie Stanton, Thomas Walsh)
Jeongseon Alpine Centre
12:00 PM Sled Hockey M
Preliminary Round (USA vs. KOR) Gangneung Hockey Centre
TBD Alpine Skiing M Super Combined Super-G - Sitting
(Jasmin Bambur, Josh Elliott, Andrew Kurka, Tyler Walker)
Jeongseon Alpine Centre
2:35 PM Wheelchair Curling Mix Round Robin (USA vs. CHN) Gangneung Curling Centre
3:00 PM
Alpine Skiing
W

**Super Combined Slalom - Visually Impaired
(Staci Mannella, Danelle Umstead)
Jeongseon Alpine Centre
TBD
Alpine Skiing
W
**Super Combined Slalom - Standing
(Stephanie Jallen, Ally Kunkel, Melanie Schwartz)
Jeongseon Alpine Centre
TBD
Alpine Skiing
W
**Super Combined Slalom - Sitting
(Laurie Stephens)
Jeongseon Alpine Centre
TBD
Alpine Skiing
M
**Super Combined Slalom - Visually Impaired
(Mark Bathum, Kevin Burton)
Jeongseon Alpine Centre
TBD
Alpine Skiing
M
**Super Combined Slalom - Standing
(Jamie Stanton, Thomas Walsh)
Jeongseon Alpine Centre
TBD
Alpine Skiing
M
**Super Combined Slalom - Sitting
(Jasmin Bambur, Josh Elliott, Andrew Kurka, Tyler Walker)
Jeongseon Alpine Centre
7:35 PM Wheelchair Curling Mix Round Robin (USA vs. CAN) Gangneung Curling Centre