Thursday, February 15

Time (Local) Discipline Event Venue
9:05 a.m. Curling

Women's Round Robin 2 (USA vs. GBR)

Gangneung Curling Centre
10 a.m. Alpine Skiing Women's Giant Slalom Run 1
Tricia Mangan, Megan McJames, Mikaela Shiffrin,
Resi Stiegler
Yongpyong Alpine Centre
10 a.m. Skeleton

Men's Heats 1 & 2
Matt Antoine, John Daly

Olympic Sliding Centre
10:30 a.m. Figure Skating Pairs Free Skate
Alexa Scimeca Knierim, Chris Knierim
Jeongseon Alpine Centre
11 a.m. Snowboarding

Men's Snowboardcross Seeding Round
Nick Baumgartner, Jonathan Cheever, Mick Dierdorff, Hagen Kearney

Phoenix Park
11:30 a.m. Alpine Skiing

Men's Downhill Final
Bryce Bennett, Tommy Biesemeyer, Jared Goldberg,
Wiley Maple

Phoenix Park
12:10 p.m. Ice Hockey

Women's Preliminary Round (USA vs. CAN)

Kwandong Hockey Centre
1:30 p.m. Snowboarding

Men's Snowboardcross 1/8 Final
Nick Baumgartner, Jonathan Cheever, Mick Dierdorff,
Hagen Kearney

Phoenix Park
1:45 p.m. Alpine Skiing Women's Giant Slalom Run 2
Tricia Mangan, Megan McJames, Mikaela Shiffrin,
Resi Stiegler
Yongpyong Alpine Centre
2:04 p.m. Snowboarding

Men's Snowboardcross Quarterfinals*

Phoenix Park
2:05 p.m. Curling Men's Round Robin 3 (USA vs. ITA) Gangneung Curling Centre
2:25 p.m. Snowboarding

Men's Snowboardcross Semifinals*

Phoenix Park
2:41 p.m. Snowboarding

Men's Snowboardcross Small and Big Final*

Phoenix Park
3:30 p.m. Cross-Country Skiing Women's 10-kilometer Freestyle Final
Sadie Bjornsen, Jessie Diggins, Kikkan Randall, Liz Stephen
Alpensia Cross-Country Skiing Centre
5:15 p.m. Biathlon Women's 15-kilometer Individual Final
Emily Dreissigacker, Susan Dunklee, Clare Egan,
Maddie Phaneuf
Alpensia Biathlon Skiing Centre
8 p.m. Freestyle Skiing Women's Aerials Qualification
Ashley Caldwell, Kiley McKinnon, Madison Olsen
Phoenix Park
8:05 p.m. Curling Women's Round Robin 3 (USA vs. SUI) Gangneung Curling Centre
8:20 p.m. Biathlon Men's 20-kilometer Individual Final
Lowell Bailey, Tim Burke, Sean Doherty, Leif Nordgren
Alpensia Biathlon Skiing Centre
9:30 p.m. Luge Team Relay
Summer Britcher; Chris Mazdzer; Matt Mortensen,
Jayson Terdiman
Olympic Sliding Centre


Medal events in bold.
*Pending advancement.