Tuesday, February 13

Time (Local) Discipline Event Venue
10 a.m. Snowboarding

Women's Halfpipe Final
Kelly Clark, Arielle Gold, Chloe Kim, Maddie Mastro

Phoenix Park
11:30 a.m. Alpine Skiing Men's Alpine Combined - Downhill
Bryce Bennett, Ryan Cochran-Siegle, Jared Goldberg,
Ted Ligety
Jeongseon Alpine Centre
1 p.m. Snowboarding

Men's Halfpipe Qualifications
Ben Ferguson, Chase Josey, Jake Pates, Shaun White

Phoenix Park
3 p.m. Alpine Skiing Men's Alpine Combined - Slalom
Bryce Bennett, Ryan Cochran-Siegle, Jared Goldberg,
Ted Ligety
Jeongseon Alpine Centre
5:30 p.m. Cross-Country Skiing

Women's Sprint Classic Qualifications
Sadie Bjornsen, Sophie Caldwell, Jessie Diggins,
Ida Sargent

Alpensia Cross-Country Skiing Centre
6:05 p.m. Cross-Country Skiing

Men's Sprint Classic Qualifications
Erik Bjornsen, Simi Hamilton, Logan Hanneman,
Andy Newell

Alpensia Cross-Country Skiing Centre
7 p.m. Short Track Speedskating Women's 500-meter Quarterfinals
Maame Biney
Gangneung Ice Arena
7:26 p.m. Short Track Speedskating

Men's 1,000-meter Qualification
J.R. Celski, John-Henry Krueger

Gangneung Ice Arena
7:30 p.m. Luge

Women's Runs 3 & 4
Summer Britcher, Erin Hamlin, Emily Sweeney

Olympic Sliding Centre
8 p.m. Cross-Country Skiing

Women's Sprint Classic Quarterfinals*

Alpensia Cross-Country Skiing Centre
8 p.m. Long Track Speedskating

Men's 1,500-meter
Shani Davis, Brian Hansen, Joey Mantia

Gangneung Oval
8:10 p.m. Short Track Speedskating Women's 500-meter Semifinals* Gangneung Ice Arena
 8:25 p.m. Cross-Country Skiing Men's Sprint Classic Quarterfinals* Alpensia Cross-Country Skiing Centre
 8:32 p.m. Short Track Speedskating Men's 5,000-meter Relay Qualification
J.R. Celski, Thomas Hong, John-Henry Krueger,
Aaron Tran
Gangneung Ice Arena
 8:55 p.m. Cross-Country Skiing Women's Sprint Classic Semifinals* Alpensia Cross-Country Skiing Centre
 9:05 p.m. Cross-Country Skiing Men's Sprint Classic Semifinals* Alpensia Cross-Country Skiing Centre
 9:07 p.m. Short Track Speedskating Women's 500-meter Finals A & B* Gangneung Ice Arena
 9:10 p.m. Ice Hockey Women's Preliminary Round (USA vs. OAR) Kwandong Hockey Centre 
 9:25 p.m. Cross-Country Skiing Women's Sprint Classic Final* Alpensia Cross-Country Skiing Centre
 9:34 p.m. Cross-Country Skiing Men's Sprint Classic Final* Alpensia Cross-Country Skiing Centre


Medal events in bold.
*Pending advancement.