By United States Olympic & Paralympic Committee | Jan. 22, 2020, 4:22 p.m. (ET)

Mikaela Shiffrin stands on the podium at the Audi FIS Alpine Ski World Cup on Jan. 18, 2020 in Sestriere, Italy.

 

Sign up to receive Team USA Sports Scene, a weekly digital newsletter that highlights standout performances of U.S. athletes and teams from the previous week. Stay up-to-date with news from around the U.S. Olympic and Paralympic family, and track Team USA athletes as they compete around the globe with a preview of upcoming events.

 

Alpine Skiing: 
Mikaela Shiffrin took third place in slalom at the world cup in Flachau, Austria, and third in the giant slalom at the world cup in Sestriere, Italy, while Bryce Bennett finished seventh at the world cup in Wengen, Switzerland.

Biathlon:
Susan Dunklee finished 10th in the 10-kilometer pursuit at the world cup in Ruhpolding, Germany.

Bobsled:
Hunter Church, Jimmy Reed, Josh Williamson and Kris Horn came away with a bronze medal in the four-man at the world cup in Igls, Austria, while duo Kaillie Humphries and Sylvia Hoffman finished third at the world cup in Innsbruck, Austria.

Cross-Country Skiing:
Jessie Diggins earned fourth place in the 10-kilometer freestyle and 10th in classic pursuit at the world cup in Nove Mesto, Czech Republic.

Cycling:
Ruth Winder grabbed first place, followed by Lauren Stephens who earned a fourth-place finish in the individual road race at the women's tour down under in Adelaide, Australia.

Equestrian:
Andrew Kocher finished fifth at the jumping world cup in Leipzig, Germany.

Freestyle Skiing:
Caroline Claire won women's slopestyle and Colby Stevenson finished third in men's slopestyle at the world cup in Seiser Alm, Italy.

Luge:
Summer Britcher earned a silver medal at the world cup in Lillehammer, Norway.

Para Alpine Skiing:
Highlighted by Ravi Drugan who earned a seventh-place finish in slalom, Team USA achieved another five top-10 finishes in slalom at the world cup in Prato Nevoso, Italy.

Para Nordic Skiing:
Highlighted by Oksana Masters who won the sprint and short, Team USA earned an additional 17 top-10 finishes at the world cup in Altenberg, Germany, and Dresden, Germany.

Para Swimming:
Leanne Smith broke the world record in the 100-meter breaststroke and Sophia Herzog broke the world record in the 1,500m freestyle at the Jimi Flowers Classic in Colorado Springs, Colorado.

Skeleton:
Megan Henry earned a bronze medal at the world cup in Innsbruck, Austria.

Snowboarding:
Julia Marino won women's slopestyle as Team USA grabbed 12 additional top-10 finishes between slopestyle and halfpipe at the world cup in Laax, Switzerland. 

Swimming:
Highlighted by Molly Hannis who won gold in the women's 50-meter breaststroke, Team USA earned an additional eight medals at the champions swim series in Beijing and six additional medals at the champions swim series in Shenzhen, China.

Track & Field:
Highlighted by Adriana Nelson-Pirtea finishing eighth in the women's marathon, Team USA also earned three top-10 finishes in the men's marathon in Houston.

Water Polo:
The women's national team won the three-game series, 2-1, over Australia in Brisbane, Australia.

Wrestling:
Highlighted by Sarah Hildenbrandt (50 kg.) clinching gold, the U.S. earned 16 medals at the Matteo Pellicone in Rome, Lauren Louive (57 kg.) took first and Team USA earned seven additional medals at the Klippan Lady Open in Sweden, as Shelton Mack (61 kg.) and Myles Najee Martin (86 kg.) both earned gold and the U.S. earned three other medals at the grand prix in Nice, France.

 

Also This Week:

  • With a big win from Naomi Graham, Team USA boxing finished with 11 wins after the first day of the Strandja tournament which continues through Jan. 26 in Sofia, Bulgaria.
  • Highlighted by a win by Serena Williams, eight U.S. tennis players earned a spot in the singles third round as seven pairs advance to the second round of doubles of the Australian Open in Melbourne, Australia, which continues through Feb. 2.
  • U.S. sailor Caleb Paine clinched first in the Finn fleet, Erika Reineke grabbed first in laser radial and Pedro Pascual also secured a first-place finish in the RS:X class in the world cup stop in Miami which continues until Jan. 25.
  • Para alpine skier Laurie Stephens clinched bronze in giant slalom, while the U.S. earned an additional five top-10 finishes at the world cup in Kranjska Gora, Slovenia, which continues until Jan. 23.

 

Team USA Broadcast Schedule:

DATE TIME (ET)  SPORT EVENT PLATFORM
1/22 1 a.m. Figure Skating US Figure Skating Championships NBCSN
1/22 5 p.m.
Youth Olympic Games Olympic Channel
1/22 7 p.m. Figure Skating US Figure Skating Championships NBCSN
1/23 3 a.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBCSN
1/23 10:30 a.m. Luge FIL Luge World Cup Olympic Channel
1/23 4 p.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBCSN
1/23 5 p.m. Figure Skating  US Figure Skating Championships NBCSN
1/24 11 a.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup NBCSN
1/24 8 p.m.

Track and Field

Indoor Grand Prix NBCSN
1/24 9 p.m. Figure Skating US Figure Skating Championships NBC
1/24 10 p.m. Figure Skating US Figure Skating Championships NBCSN
1/25 2:30 p.m. Figure Skating US Figure Skating Championships NBC
1/25 8 p.m. Ski Jumping FIS Ski Jumping World Cup Olympic Channel
1/26 2 a.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBCSN
1/26 3 a.m. Bobsled IBSF World Cup NBCSN

Catch even more of the action on The Olympic Channel: Home of Team USA.