By United States Olympic & Paralympic Committee | Jan. 14, 2020, 12:10 p.m. (ET)

Thomas Hong (front) competes at the ISU Four Continents Short Track Speed Skating Championships on Jan. 12, 2020 in Montreal, Canada.

 

Sign up to receive Team USA Sports Scene, a weekly digital newsletter that highlights standout performances of U.S. athletes and teams from the previous week. Stay up-to-date with news from around the U.S. Olympic and Paralympic family, and track Team USA athletes as they compete around the globe with a preview of upcoming events.

 

Alpine Skiing: 
Ted Ligety took seventh in giant slalom at the world cup in Adelboden, Switzerland.

Bobsled:
Kaillie Humphries and Lauren Gibbs placed fourth at the world cup in La Plagne, France.

Cross-Country Skiing:
Sophie Caldwell clinched fourth in sprint and the women’s sprint  team of Julia Kern and Caldwell finished fifth at the world cup in Dresden, Germany.

Fencing:
Lee Kiefer was the first American fencer to qualify for the Olympic Games Tokyo 2020, clinching bronze in foil as Team USA had three additional top-five finishes at the world cup in Paris, and Kelley Hurley took sixth in epee at the world cup in Havana, Cuba.

Freestyle Skiing:
Cody Laplante clinched third, Marin Hamill captured fourth and Team USA had two additional top-10 finishes at the world cup in Font Romeu, France.

Judo:
Highlighted by Liana Mutia taking first in F-63, Team USA had six additional top-three finishes at the PanAm in Montreal.

Karate:
Sakura Kokumai grabbed third in kata, Dany Cabello (-60 kg.) clinched third in kumite and Team USA had five additional top-10 finishes at the tournament in Santiago, Chile.

Luge:
Summer Britcher grabbed eighth at the world cup in Altenberg, Germany.

Para Alpine Skiing:
Highlighted by Laurie Stephens earning five medals in sitting, Team USA had 10 additional top-10 finishes at the world  cup in Veysonnaz, Switzerland. 

Short Track Speedskating:
Maame Biney and Thomas Hong clinched third in the 1,500-meter  and the men’s 4x500 relay team grabbed third  at the four continents championships in Montreal.

   

Also This Week:

  • Skeleton athletes Megan Henry and Savannah Graybill finished 11th and 14th at the world cup in La Plagne, France, while Kristen Hurley took 15th at the Europe Cup in Innsbruck, Austria.
  • Susan Dunklee placed 14th in the biathlon 7.5-kilometer sprint at the world cup in Oberhof, Germany.
  • U.S. squash athletes Sabrina Sobhy and Olivia Blatchford Clyne moved onto the round of 16 at the tournament of champions which continues until Jan. 17 in New York.
  • Para Nordic skiing sitting athletes Oksana Masters and Kendall Gretsch grabbed gold and bronze while Team USA had three additional top-10 finishes at the world cup in Dresden, Germany, which continues until Jan. 19 in Altenberg, Germany. 

 

Team USA Broadcast Schedule:

DATE TIME (ET)  SPORT EVENT PLATFORM
1/14 8 p.m.
Youth Olympic Games Olympic Channel
1/15 2 a.m. Biathlon

            IBU Biathlon World Cup
NBCSN
1/16 8:30 p.m. Swimming TYR Pro Swim Series NBCSN
1/16 10 p.m. Snowboarding FIS Snowboarding World Cup  NBCSN
1/16 11 p.m. Curling United States v. Scotland NBCSN
1/17 1 a.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBSN
1/17 8:30 p.m. Swimming  TYR Pro Swim Series NBCSN
1/17 10 p.m. Alpine Skiing FIS Cross-Country Skiing World Cup NBCSN
1/18 3 p.m.

Golf

2020 Diamond Resorts Tournament of Champions NBC
1/18 5 p.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup NBC
1/18 8 p.m. Luge FIL Luge World Cup NBCSN
1/18 9 p.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBCSN
1/18 10 p.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup NBCSN
1/19 12 a.m. Bobsled and Skeleton IBSF Bobsled and Skeleton World Cup NBCSN
1/19 3 p.m. Golf 2020 Diamond Resorts Tournament of Champions NBC
1/19 5 p.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup  NBC

Catch even more of the action on The Olympic Channel: Home of Team USA.