By United States Olympic & Paralympic Committee | Feb. 11, 2020, 12:30 p.m. (ET)

Christen Press looks on at the Concacaf Women's Olympic Qualifying on Feb. 7, 2020 in Carson, Calif.

 

Sign up to receive Team USA Sports Scene, a weekly digital newsletter that highlights standout performances of U.S. athletes and teams from the previous week. Stay up-to-date with news from around the U.S. Olympic and Paralympic family, and track Team USA athletes as they compete around the globe with a preview of upcoming events.

 

Basketball: 
Led by tournament MVP Nneka Ogwumike, Team USA beat Nigeria to finish, 3-0, at the FIBA Olympic Qualifying Tournament in Belgrade, Serbia. 

Badminton:
Crystal Pan placed first in women’s singles at the international challenge in Tehran, Iran.

BMX:
Connor Fields took home a first-place spot at the supercross world cup in Bathurst, Australia, while Corben Sharrah finished third. 

Cross-Country Skiing:
Sophie Caldwell earned a seventh-place finish at the world cup in Falun, Sweden.

Equestrian:
Dakota Philibert placed fourth at the jumping world cup in Leon, France.

Fencing:
Gerek Meinhardt’s gold medal in the men’s foil event was one of four medals for Team USA at the grand prix in Torino, Italy, while the women’s epee team secured a spot at the Olympic Games Tokyo 2020 after earning bronze at the world cup in Barcelona.

Figure Skating:
Madison Chock and Evan Bates defended their ice dance title at the Four Continents Figure Skating Championships in Seoul, South Korea, while Americans landed on the podium four times. 

Freestyle Skiing:
Megan Nick earned a second-place finish, while Team USA earned 11 top-10 finishes at the world cup in Deer Valley, Utah, and Maggie Voisin claimed a bronze medal in women’s slopestyle skiing at the event at Copper Mountain in Frisco, Colorado. 

Ice Hockey:
The U.S. women’s national team beat Canada, 4-3, in Anaheim, California, to win the finale of the Rivalry Series between the two countries. 

Long Track Speedskating:
Joey Mantia claimed a bronze medal in the men’s 1,500-meter race at the world cup Calgary, Alberta, while three Americans finished in the top-10 at the event. 

Para Judo:
Ben Goodrich (-100 kg.) and Liana Mutia (-63 kg.) captured silver and bronze, respectively, at the German Open for the Visually Impaired in Heidelberg, Germany. 

Para Nordic Skiing:
Kendall Gretsch and Oksana Masters combined for six gold medals at the world cup in Finsterau, Germany, with Team USA earning 11 medals overall.

Para Snowboarding:
Brittani Coury and Peggy Martin finished second and third, respectively, in women’s banked slalom, while Keith Gabel placed third in the men's competition at Copper Mountain in Frisco, Colorado, to highlight Team USA's nine top-10 finishes.

Shooting:
Mary Tucker won the U.S. Olympic Team Trials for air rifle, which were held in Colorado Springs, Colorado, while Alison Weisz, Lucas Kozeniesky and Will Shaner were also named to the Olympic shooting team.

Short Track Speedskating:
Maame Biney finished eighth in the women’s 500m, while Kristen Santos placed eighth in the women’s 1,000m race at the world cup in Dresden, Germany.

Snowboarding:
Red Gerard won the men’s slopestyle event at Copper Mountain in Frisco, Colorado, while Jamie Anderson placed first in the women’s slopestyle event, and Team USA notched five top-10 finishes. 

Soccer:
The U.S. women’s soccer team beat Canada, 3-0, to win the CONCACAF tournament, clinching a seventh straight Olympic Games spot. 

Squash:
Olivia Fiechter led Team USA with a second-place finish at the pro-series event in St. Louis, while Christopher Gordon advanced to the semifinals at the Pro Am in Calgary, Alberta, and Faraz Khan advanced to the quarterfinals at the Atlanta Open held in Sandy Springs, Georgia.

Table Tennis:
Lily Zhang and Wu Yue claimed silver and bronze, respectively, in women's singles, while Jha Kanak earned a bronze in men’s singles at the Pan America Cup in Guaynabo, Puerto Rico.


Also This Week:

  • Alice Merryweather notched a 14th-place finish in super-G at the alpine skiing world cup in Garmisch-Partenkirchen, Germany.

 

Team USA Broadcast Schedule: 

DATE TIME (ET)  SPORT EVENT PLATFORM
2/12 3 p.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBCSN
2/13 8 p.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup NBCSN
2/13 11:30 p.m. Track and Field U.S. Indoor Championships NBCSN
2/14 1 a.m. Curling Curling Night In America NBCSN
2/14 4 a.m. Biathlon IBU Biathlon World Cup NBCSN
2/15 12 a.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup NBCSN
2/15 1 a.m. Freestyle Skiing FIS Freestyle Skiing World Cup NBCSN
2/15 2 a.m. Snowboarding FIS Snowboarding World Cup NBCSN
2/15 3:30 a.m.

Biathlon

IBU Biathlon World Cup NBCSN
2/15 2:30 p.m. Ski & Snowboard Dew Tour NBC
2/15 4 p.m. Track and Field US Indoor Championships NBC
2/15 11:30 p.m. Alpine Skiing FIS Alpine Skiing World Cup NBCSN
2/16 12:30 a.m. Luge FIL World Championships NBCSN
2/16  2:30 a.m. Biathlon IBU Biathlon World Championships  NBCSN

Catch even more of the action on The Olympic Channel: Home of Team USA.