Home News The Week In Team USA...

The Week In Team USA Results: Jan. 28 - Feb. 3

By United States Olympic & Paralympic Committee | Feb. 04, 2020, 11:55 a.m. (ET)

Lauren Gibbs and Kaillie Humphries (center) celebrate on the podium at the IBSF World Cup on Feb. 1, 2020 in St. Moritz, Switzerland.

 

Sign up to receive Team USA Sports Scene, a weekly digital newsletter that highlights standout performances of U.S. athletes and teams from the previous week. Stay up-to-date with news from around the U.S. Olympic and Paralympic family, and track Team USA athletes as they compete around the globe with a preview of upcoming events.

 

Alpine Skiing: 
Travis Ganong placed fifth in downhill at the world cup in Garmisch-Partenkirchen, Germany.

Bobsled:
The duo of Kaillie Humphries and Lauren Gibbs secured gold at the world cup in St. Moritz, Switzerland.

BMX:
Alise Willoughby notched two gold medals and Connor Fields grabbed gold as Team USA had three additional top-10 finishes at the supercross world cup in Shepparton, Australia.

Freestyle Skiing:
Highlighted by Aaron Blunck taking gold in halfpipe, Colby Stevenson and Deven Fagan went two-three in slopestyle and Team USA had 15 additional top-10 finishes at the grand prix in Mammoth Mountain, California, while Tess Johnson placed eighth and Kai Owens took 10th in moguls at the world cup in Calgary, Alberta.

Luge:
Summer Britcher won bronze and the relay team of Tucker West, Chris Mazdzer, Jayson Terdiman and Britcher took silver at the world cup in Oberhof, Germany.

Para-cycling:
Highlighted by Clara Brown clinching gold in C3 omnium and C3 500-meter time trial, Team USA came home with two golds, six silvers and five bronzes at the world championships in Milton, Ontario.

Road Cycling:
Tayler Wiles and Lauren Stephens went three-four in individual road race at Race Torquay in Australia, and Wiles took fourth in individual road race and Team USA had two additional top-10 finishes at the great ocean race in Geelong, Australia, while Brandon McNulty placed fourth and Gavin Mannion took ninth in individual road race at the Vuelta race in San Juan, Argentina. 

Rugby:
The U.S. men’s sevens team won bronze at the world series stop in Sydney.

Skeleton:
Kendall Wesenberg took eighth at the world cup in St. Moritz, Switzerland, while Katie Uhlaender notched first and Team USA had seven additional top-10 finishes at the intercontinental cup in Pyeongchang, South Korea.

Snowboarding:
Highlighted by Jamie Anderson and Dusty Henricksen taking gold in slopestyle, Maddie Mastro and Taylor Gold notched silver in halfpipe and Team USA had 11 additional top-10 finishes at the grand prix in Mammoth Mountain, California.

Speedskating:
Highlighted by Mia Manganello securing gold in the 3,000-meter and mass start, and Brianna Bocox taking gold in the 1,500 and 1,000, Team USA had 15 additional top-10 finishes at the four continents championships in Milwaukee.

Squash:
Olivia Fiechter grabbed first at the E.M. Noll Classic in Philadelphia.

Tennis:
Sofia Kenin clinched first in women’s singles and Rajeev Ram won first in men’s doubles at the Australian Open in Melbourne.

Weightlifting:
Highlighted by Jourdan Delacruz (49 kg.) grabbing gold and setting an American record in snatch (87 kg.) and American and Pan American records in clean & jerk (108 kg.) and total (195 kg.), Team USA took home 21 medals at the world cup in Rome. 

  
 

Also This Week:

  • Para Nordic skiers Oksana Masters and Kendall Gretsch each grabbed a gold and silver in the first two days of biathlon competition and Dan Cnossen took bronze in sitting biathlon individual, while Team USA had three additional top-10 finishes at the world cup that continues until Feb. 8 in Finsterau, Germany.
  • The U.S. women's national soccer team took first place in group A of the Olympic qualifying tournament with a 6-0 victory against Costa Rica in Houston. 
  • The U.S. men’s soccer team defeated Costa Rica, 1-0, at its international friendly in Carson, California.
  • Corinne Stoddard represented Team USA at the ISU World Junior Short Track Championships, grabbing second in the 1,000-meter, third in the 500 and sixth in the 1,500 in Bormio, Italy. 
  • Biathlete Maxime Germain notched third and Bjorn Westervelt placed ninth in the 7.5-kilometer sprint at the youth world championships in Lenzerheide, Switzerland.

 

Team USA Broadcast Schedule:

">Olympic Channel
DATE TIME (ET)  SPORT EVENT PLATFORM
2/4 4 p.m. Bobsled IBSF Bobsled and Skeleton World Cup Olympic Channel
2/4 6 p.m. Snowboarding FIS Snowboarding World Cup Olympic Channel
2/5 6 p.m. Figure Skating ISU Four Continents Championship  NBCSN
2/5 8 p.m. Figure Skating US Figure Skating Championships Olympic Channel
2/6 2:30 a.m. Freestyle Skiing FIS Freestyle Skiing World Cup NBCSN
2/6 7:30 p.m. Figure Skating ISU Four Continents Championship  NBCSN
2/6 11:30 p.m. Freestyle Skiing FIS Freestyle Skiing World Cup NBCSN
2/7 1 a.m. Figure Skating ISU Four Continents Championship NBCSN
2/7 4 p.m.

Alpine Skiing

FIS Alpine Skiing World Cup NBCSN
2/7 9 p.m. Figure Skating ISU Four Continents Championship  NBCSN
2/8 3 p.m. Freestyle Skiing FIS Freestyle Skiing World Cup NBC
2/8 4 p.m. Track and Field Millrose Games NBC
2/9 3 p.m. Freestyle Skiing FIS Freestyle Skiing World Cup NBC
2/9 4 p.m. Figure Skating ISU Four Continents Championship NBC

Catch even more of the action on The Olympic Channel: Home of Team USA.