By United States Olympic Committee | Nov. 06, 2018, 1:08 p.m. (ET)

Grace McCallum competes on the vault at the 2018 FIG Artistic Gymnastics Championships on Oct. 30, 2018 in Doha, Qatar.

 

Sign up to receive Team USA Sports Scene, a weekly digital newsletter that highlights standout performances of U.S. athletes and teams from the previous week. Stay up-to-date with news from around the U.S. Olympic and Paralympic family, and track Team USA athletes as they compete around the globe with a preview of upcoming events.

 

BMX:
Hannah Roberts and Dennis Enarson each finished second, while five other U.S. athletes earned top-10 finishes at the BMX park world cup in Chengdu, China.

Figure Skating:
Lorraine McNamara and Quinn Carpenter earned a bronze medal in ice dance, while a U.S. individual skater and pair secured top-10 finishes at the grand prix in Helsinki. 

Freestyle Skiing:
Alex Hall secured second and Colby Stevenson finished ninth in the men's division, while Caroline Claire finished ninth in the women's division at the big air world cup in Modena, Italy.

Gymnastics:
Team USA earned eight individual medals, and the women's gymnastics team won the team final at the World Gymnastics Championships in Doha, Qatar, qualifying for the Olympic Games Tokyo 2020.

Para Track and Field:
Daniel Romanchuk became the first American to win the men's wheelchair division, Tatyana McFadden placed second in the women's wheelchair division, and five additional U.S. athletes enjoyed top-10 finishes at the New York Marathon.

Snowboarding::
Chris Corning finished second at the big air world cup in Modena, Italy. 

Softball:
The U.S. women's softball team won the Japan Cup in Takasaki, completing a perfect 20-0 international season.

Speedskating:
Team USA garnered three top-10 finishes at the short track world cup in Calgary, Alberta.

Swimming:
Blake Pieroni captured a gold, silver and bronze medal, and Michael Andrew earned five second-place finishes at the world cup in Beijing.

Tennis:
Rajeev Ram won the doubles competition at the Paris Masters.

Track and Field:
Shalane Flanagan placed third in the women's division, while seven additional U.S. athletes secured top-10 finishes at the New York Marathon.

 

Also This Week:
U.S. shooters garnered 10 total medals, and Dempster Chrsitenson, Mindy Miles and James Hall each earned a 2020 Olympic quota spot for the U.S. at the Championship of the Americas in Guadalajara, Mexico...Johnson Kechaud finished third in skateboard street at the world cup in Chengdu, China...Team USA won the team silver medal thanks to four individual medals and the Ahola Cup gold medal at the ISA World Junior Surfing Championships in Huntington Beach, California...C.J. Cummings placed 10th at 73 kg. and set a new junior world record in the clean and jerk, while Harrison Maurus earned sixth at 81 kg. at the IWF World Championships in Ashgabat, Turkmenistan.

 

Team USA Broadcast Schedule:

DATE TIME (ET)  SPORT EVENT PLATFORM
11/7 9 a.m. Snowboarding FIS Snowboard World Cup Olympic Channel
11/7 10 a.m. Freestyle Skiing FIS Freestyle Ski World Cup Olympic Channel
11/8 8 a.m. Speed Skating ISU World Cup Short Track Speed Skating Olympic Channel
11/9 12:30 a.m. Snowboarding FIS Snowboard World Cup Olympic Channel
11/9 8 a.m. Speed Skating ISU World Cup Short Track Speed Skating Olympic Channel
11/9 5:30 p.m. Equestrian FEI World Equestrian Games NBCSN
11/9 8 p.m. Curling Curling Night In America (USA vs. Japan) NBCSN
11/10 6 p.m. Gymnastics Trampoline Gymnastics World Championships Olympic Channel
11/11 12:30 a.m. Speed Skating ISU World Cup Short Track Speed Skating NBCSN
11/11 6 a.m. Speed Skating ISU World Cup Short Track Speed Skating Olympic Channel
11/11 12 p.m. Figure Skating 2018 NHK Trophy NBC

Catch even more of the action on The Olympic Channel: Home of Team USA.