April 24, 2016, 3:24 p.m. (ET)



With just over 100 days to go until the Rio 2016 Olympic Games, the 2016 U.S. Olympic Team currently stands at exactly 100 athletes. Beginning in July 2015, Team USA's best and brightest have been earning their Olympic berths in track and field, synchronized swimming, wrestling, table tennis and more. Read on to meet the first 100 athletes (out of 500+ who will qualify by the Aug. 5-21 Games) who will be representing the United States in Rio.

1) Nathan Schrimsher, Modern Pentathlon

Schrimsher was the first athlete to qualify for the 2016 U.S. Olympic Team by finishing third in modern pentathlon at the Toronto 2015 Pan American Games.

2) Yue "Jennifer" Wu, Table Tennis 

Wu was seeded last in the women's table tennis tournament at the Toronto 2015 Pan American Games, but defeated the odds and won gold to qualify for her first Olympic Games.

3) Jordan Wilimovsky, Swimming

The Malibu, California, native won gold in the 10-kilometer open water race at the 2015 FINA World Championships to qualify for the Rio 2016 Olympic Games.

4) Sean Ryan, Swimming

Ryan finished fourth in the 10-kilometer at the 2015 FINA World Championships to qualify for his first Olympic team.

5) Haley Anderson, Swimming

Anderson, a London 2012 silver medalist in open water swimming, qualified for her second U.S. Olympic team by finishing ninth in the 10-kilometer event at the 2015 FINA World Championships.

6) Gwen Jorgensen, Triathlon

Jorgensen, widely considered the most successful female triathlete in history, earned her way onto her second U.S. Olympic team by winning the 2015 Rio de Janeiro ITU World Olympic Qualification Event. 

7) Sarah True, Triathlon

True qualified for Rio 2016 by finishing fourth in the 2015 Rio de Janeiro ITU World Olympic Qualification Event. This will be her second Olympic team; she finished fourth at the London 2012 Olympic Games.

8) Michael McPhail, Shooting

A London 2012 Olympian, McPhail secured his spot on the 2016 U.S. Olympic Team when he won gold in men's 50-meter rifle prone at the 2015 ISSF World Cup Final in Munich.

9) Keith Sanderson, Shooting

Sanderson earned his spot on his second Olympic team by scoring the highest points for men's rapid fire pistol in USA Shooting’s Olympic points system, while earning at least 25 points in the system and winning at least one world cup medal.

10) Matt Emmons, Shooting

Emmons, a three-time Olympian and three-time Olympic medalist, claimed his spot on the team by winning the men’s 50-meter 3-position rifle competition at the 2015 ISSF World Cup Final. 

11) Morgan Craft, Shooting

Craft won women's skeet gold at the 2015 ISSF World Championship Shotgun in Lonato, Italy, and edged out fellow American Caitlin Connor in the USA Shooting Olympic points system, to claim her spot on the 2016 U.S. Olympic Team.

12) Glenn Eller, Shooting

Eller, a 2008 Olympic champion, qualified for his fifth U.S. Olympic team in men’s double trap through USA Shooting’s Olympic points system.

13) Vincent Hancock, Shooting

Hancock, a two-time Olympic champ in men's skeet, won gold at the 2015 ISSF World Championship Shotgun in Lonato, Italy, and secured himself the opportunity to return to the Olympic stage for the third time.

14) Carlos Balderas, Boxing

Balderas qualified for Rio by virtue of his finish at the World Series of Boxing. He was the first boxer to qualify for the 2016 U.S. Olympic Team.

15) Jackie Galloway, Taekwondo

Galloway qualified for her first Olympic team based on her season-long performance and placement in the World Taekwondo Federation Olympic Rankings. She is the first heavyweight taekwondo athlete to represent Team USA at the Games.

16) Jenny Arthur, Weightlifting

Arthur qualified for Rio by earning the top cumulative score of any U.S. weightlifter at the 2014 and 2015 world championships, where she finished 14th and eighth.

17) Mariel Zagunis, Fencing

Zagunis, the most decorated fencer in U.S. history with two Olympic gold medals and five world titles, secured enough points after her Athens world cup win to qualify for her fourth U.S. Olympic team.

18) Ibtihaj Muhammad, Fencing

Muhammad won bronze at the Athens world cup to mathematically secured her a spot her first Olympic team through the national team points standings. Muhammad will be come the first U.S. athlete to compete in a hijab at the Olympics. 

19) Gerek Meinhardt, Fencing

Meinhardt qualified for Rio, and his third U.S. Olympic Team, after a fifth place finish at the FEI World Cup Bonn in Bonn, Germany, and earning the top spot in the national team points standings. 

20) Alex Massialas, Fencing

Massialas qualified for Rio, and his second U.S. Olympic Team, after finishing 17th at the FEI World Cup Bonn in Bonn, Germany, and solidifying himself in second in the national team points standings. 

21) Paris Henken, Sailing

Henken and her partner Helena Scutt qualified for their first Olympic team in 49erFX by having the lowest combined placement of any U.S. boat at the ISAF Sailing World Cup in Miami and the 49er World Championships.

22) Helena Scutt, Sailing

Scutt qualified along with Henken as the top 49erFX boat in the U.S.

23) Galen Rupp, Track and Field

Rupp, the London 2012 silver medalist in the 10,000-meter, qualified for his third Olympic Games by winning the U.S. Olympic Team Trials for Marathon.

24) Meb Keflezighi, Track and Field

Keflezighi, an Athens 2004 silver medalist in the marathon, qualified for his fourth Olympic team by finishing second at the U.S. Olympic Team Trials for Marathon. He becomes the oldest U.S. Olympic men's marathoner.

25) Jared Ward, Track and Field 

Ward qualified for his first Olympic team by finishing third at the U.S. Olympic Team Trials for Marathon.

26) Amy Cragg, Track and Field

Cragg, a 2012 Olympian in the 10,000-meter, qualified for Rio and her second Olympic Games by winning the U.S. Olympic Team Trials for Marathon.

27) Shalane Flanagan, Track and Field

Flanagan, the 2008 bronze medalist in in the 10,000-meter, qualified for her fourth Olympic Games by finishing third at the U.S. Olympic Team Trials for Marathon.

28) Desiree Linden, Track and Field

Linden finished second at the U.S. Olympic Team Trials for Marathon and qualified for her second Olympic team.

29) Thomas Barrows, Sailing

It came down to the wire, but Barrows clinched his second Olympic berth — his first competing for the U.S. — by finishing as the top boat in the 49er class along with partner Joe Morris.

30) Joe Morris, Sailing

Along with Barrows, Morris finished first in the U.S. standings after the ISAF Sailing World Cup Miami and the 49er World Championship.

31) Louisa Chafee, Sailing

Chafee and partner Bora Gulari qualified in the Nacra 17 class by earning the top combined U.S. ranking at the ISAF Sailing World Cup Miami and the Nacra 17 World Championships.

32) Bora Gulari, Sailing

Gulari qualified along with Chafee as the top Nacra 17 boat in the U.S.

33) Kelley Hurley, Fencing

Epee fencer Hurley qualified for her third U.S. Olympic team by earning enough points in the national senior team point standings to mathematically finish in one of the top two spots.

34) Courtney Hurley, Fencing

Courtney, Kelly Hurley's sister, qualified for her second Olympic Games by earning enough points in the national senior team point standings to mathematically finish in one of the top two spots. Rio will mark her first time competing in the individual competition with sister Kelley.

35) John Nunn, Track and Field

Nunn qualified for his third Olympic team when he won the U.S. Olympic Team Trials for 50-Kilometer Race Walk.

36) Daryl Homer, Fencing

Homer, the 2015 world silver medalist in men's saber, guaranteed himself a spot on his second U.S. Olympic team by virtue of his finish in the top 14 of the FIE Individual Adjusted Official Ranking List.

37) Mariya Koroleva, Synchronized Swimming

In the duet competition, Koroleva teamed with Anita Alvarez to earn her second Olympic berth by finishing seventh at the Rio test event for synchronized swimming.

38) Anita Alvarez, Synchronized Swimming

Alvarez earned her spot on her first Olympic team by finishing seventh at the Rio test event with Koroleva.

39) Paige Railey, Sailing

A 2012 Olympian in Laser Radial and five-time world medalist, Railey qualified for her second Olympic team by virtue of her status as the top U.S. boat in her class. 

40) Sarah Hammer, Cycling

Hammer, a two-time Olympic silver medalist, won the bronze medal in women’s omnium at the 2016 UCI Track Cycling World Championships in London, qualifying her for the 2016 U.S. Olympic Team. She will compete in omnium and team pursuit.

41) Steven Lopez, Taekwondo

Lopez, a two-time Olympic gold medalist and the most decorated athlete in taekwondo, qualified for his fifth Olympic team by finishing in the top-two of his weight class at the Pan American Qualification Tournament.

42) Stephen Lambdin, Taekwondo

Lambdin qualified for his first Olympic team by finishing in the top-two of his weight class at the Pan American Qualification Tournament. 

43) Paige McPherson, Taekwondo

McPherson, a 2012 Olympic bronze medalist, finished among the top two in the welterweight class at the Pan American Qualification Tournament to earn her second Olympic berth.

44) Caleb Paine, Sailing

Paine earned his Olympic berth by virtue of his standing as the top U.S. boat in the Finn category after the ISAF Sailing World Cup Miami and the Finn European Championships.

45) Lee Kiefer, Fencing

Kiefer qualified for her second U.S. Olympic team by finishing among the top 14 women's foil fencers in the FIE Individual Adjusted Official Ranking List.

46) Nzingha Prescod, Fencing

Prescod, like Kiefer, qualified for her second U.S. Olympic ream by finishing among the top 14 women's foil fencers in the FIE Individual Adjusted Official Ranking List.

47) Miles Chamley-Watson, Fencing

Chamley-Watson qualified for his second U.S. Olympic Team by finishing third in the USA Fencing national senior team point standings in men's foil.

48) Nico Hernandez, Boxing

Hernandez finished in the top two of the light flyweight class at the AIBA American Olympic Qualification Tournament to punch his ticket to Rio.

49) Charles Conwell, Boxing

To earn his spot on the Olympic team, Conwell finished in the top two of the middleweight class at the AIBA American Olympic Qualification Tournament.

50) Dagmara Wozniak, Fencing

The final piece of the women's saber team puzzle, Wozniak qualified for her second Olympic team as the third-ranked fencer in the USA Fencing national senior team point standings.

51) Claressa Shields, Boxing

On her 21st birthday, the defending Olympic gold medalist in the middleweight class won her weight class at the AIBA American Olympic Qualification Tournament to earn her spot on her second Olympic team.

52) Shakur Stevenson, Boxing

Stevenson, already a Youth Olympic champion, earned his first Olympic berth by finishing in the top two of the bantamweight class at the AIBA American Olympic Qualification Tournament.

53) Jason Pryor, Fencing

Pryor, the top men's epee fencer in the U.S., qualified for his first Olympic team as the highest ranked fencer in the FIE Adjusted Official Ranking in the Americas zone.

54) Kelly Catlin, Cycling

As a member of the women's team pursuit squad, Catlin was named to her first Olympic team after winning gold at the 2016 UCI Track World Championships.

55) Chloe Dygert, Cycling

Dygert also earned gold at the 2016 UCI Track World Championships in women's team pursuit and qualified for the Olympic team.

56) Jennifer Valente, Cycling
 

Valente was a member of the gold-medal-winning women's team pursuit at the 2016 UCI Track World Championships.

57) Ruth Winder, Cycling

Winder was also a member of the women's team pursuit team that earned gold at the 2016 UCI Track World Championships and qualified for the Olympic team.

58) Matt Baranoski, Cycling

Baranoski was named to the Olympic team by USA Cycling after a strong showing during the 2015-16 season and will compete in keirin in Rio.

59) Katharine Holmes, Fencing

Six years after competing at the Youth Olympic Games, Holmes earned her first Olympic berth by finishing as the No. 3-ranked U.S. women's epee fencer in the national team points standings.

60) Mikaela Mayer, Boxing

Mayer finished as the runner-up in the lightweight class at the 2012 U.S. Olympic Team Trials, just missing out on her first Olympic team. She didn't let the same fate befall her in 2016, earning gold at the AIBA Olympic Qualification Tournament to earn her spot in Rio.

61) Eli Dershwitz, Fencing

Dershwitz qualified for his first Olympic team by finishing in the top 14 of the FIE Adjusted Official Rankings list in men's saber after winning his first-ever grand prix gold medal.

62) Charlie Buckingham, Sailing

The top Laser sailor in the U.S., Buckingham qualified for his first Olympic team by earning the lowest combined score at the ISAF Sailing World Cup Miami and the Trofeo Princesa Sofia.

63) Marion Lepert, Sailing

Lepert qualified for her first Olympic team as the top women's RS:X sailor in the U.S. after the ISAF Sailing World Cup Miami and the Trofeo Princesa Sofia.

64) Pedro Pascual, Sailing

Pascual blew away the rest of the U.S. men's RS:X field to claim a spot on his first Olympic team as the top American boat in his class.

65) Bobby Lea, Cycling

USA Cycling added Lea, a two-time Olympian, to the Olympic team as its representative in men's omnium.

66) David Higgins, Shooting

After staging an improbable comeback in the final round of the 2016 U.S. Olympic Team Trials for Smallbore in men's prone rifle, Higgins qualified for his first Olympic team by beating out the rest of the field.

67) Jay Shi, Shooting

Shi qualified for a spot in Rio by winning the men's free pistol event at the 2016 U.S. Olympic Team Trials for Smallbore.

68) Virginia "Ginny" Thrasher, Shooting
 

Thrasher defeated a field of Olympians in women's three-position rifle at the 2016 U.S. Olympic Team Trials for Smallbore to earn her Olympic berth.

69) Emil Milev, Shooting

A veteran of five Olympic teams, Milev qualified for his sixth by finishing first in men's rapid fire pistol at the U.S. Olympic Team Trials for Smallbore.

70) Enkelejda Shehaj, Shooting

Shehaj emerged victorious in women's sport pistol at the U.S. Olympic Team Trials for Smallbore, qualifying her for her third Olympic team; in 1992 and 1996, she represented her native Albania at the Games.

71) Lily Zhang, Table Tennis

Zhang, an Olympian in 2012 and Youth Olympic bronze medalist in 2014, qualified for her second Olympic team by winning the first day of competition at the North American Olympic Qualification Tournament.

72) Casey Eichfeld, Canoe/Kayak

With a fourth-place finish in men's C1 at the 2015 world championships under his belt, Eichfeld only needed a top-two finish at the U.S. Olympic Team Trials for Canoe/Kayak Slalom to earn his spot on the Olympic team. He did so, taking first place for his third Olympic berth.

73) Michal Smolen, Canoe/Kayak

Smolen missed the 2012 U.S. Olympic Team only because he had not yet secured American citizenship. That proved to be no barrier in 2016, as he won bronze at the 2015 world championships in men's K1 and finished in first place at the U.S. Olympic Team Trials for Canoe/Kayak Slalom to punch his ticket to Rio.

74) Yijun Feng, Table Tennis

Feng earned a spot on his first Olympic team by taking the top spot on Day 2 at the North American Olympic Qualification Tournament.

75) Elena Pirozhkova, Wrestling

Pirozhkova finished 14th in the 63 kg. weight class at her first Olympic Games in 2012, and she finished first in her weight class at the U.S. Olympic Team Trials to ensure she has a chance to go for gold in Rio.

76) Ben Provisor, Wrestling

Provisor qualified for his second Olympic team (he finished 11th in the Greco-Roman 85 kg. weight class at the London 2012 Olympic Games) by winning his weight class at the U.S. Olympic Team Trials.

77) Tervel Dlagnev, Wrestling

A member of the 2012 U.S. Olympic Team, Dlagnev won the men's freestyle 125 kg. weight class at the U.S. Olympic Team Trials to earn his second Olympic berth.

78) Annie Haeger, Sailing

Haeger, along with partner Briana Provancha, comprise the top women's 470 boat in the U.S. and punched her ticket to Rio by earning the lowest combined score at the 470 World Championships and 470 Europeans.

79) Briana Provancha, Sailing

Provancha teamed with Haeger as the top U.S. boat in the women's 470 class. The two won the Olympic test event in 2015.

80) Jiaqi Zheng, Table Tennis

Zheng earned the third and final spot on the women's table tennis team (for the team event only) by defeating teammate Chen Wang on the last day of competition at the North American Olympic Qualification Tournament.

81) Kanak Jha, Table Tennis

Jha won the final day of the North American Olympic Qualification Tournament to punch his ticket to Rio, becoming the first athlete born in the 2000s to make any U.S. Olympic team.

82) Timothy Wang, Table Tennis

Wang faced off against Jha in the final match of the North American Olympic Qualification Tournament; his second-place finish earned him the third spot on the men's table tennis team. He will compete in the team event only.

83) Andy Bisek, Wrestling

Bisek, a two-time world bronze medalist, won the Greco-Roman 75 kg. weight class at U.S. Olympic Team Trials to qualify for his first Olympic team.

84) Jordan Burroughs, Wrestling

One of the most dominant wrestlers in the world since winning Olympic gold in 2012, Burroughs won the 74 kg. freestyle weight class at U.S. Olympic Team Trials and will have the opportunity to defend his Olympic title Rio.

85) Daniel Dennis, Wrestling

At the U.S. Olympic Team Trials, Dennis staged a shocking upset to win the 57 kg. freestyle weight class and earn a spot on his first Olympic team.

86) Adeline Gray, Wrestling

Gray, a three-time world champion, earned her first Olympic berth by winning the women's 75 kg. freestyle weight class at the U.S. Olympic Team Trials.

87) Robby Smith, Wrestling

Smith qualified for his first Olympic team by winning the Greco-Roman 130 kg. weight class at the U.S. Olympic Team Trials.

88) Kyle Snyder, Wrestling

The youngest American ever to win a wrestling world championship, Snyder won the 97 kg. freestyle weight class at the U.S. Olympic Team Trials to secure his Olympic spot.

89) Stu McNay, Sailing

Two-time Olympian McNay partnered with David Hughes, quickly becoming the top U.S. boat in the men's 470 class and earning their Rio berth with the lowest combined finish at the 470 World Championships and 470 Europeans.

90) David Hughes, Sailing
 

At the London 2012 Olympic Games, Hughes was the coach of a 49er boat; after teaming with McNay, he will head to his first Games as a competitor by virtue of their standing as the top men's 470 boat in the U.S.

91) Helen Maroulis, Wrestling
 

The reigning world champion at 55 kg., Maroulis qualified for her first Olympic team by winning the 53 kg. weight class at the Olympic Games World Qualifying Tournament.

92) Haley Augello, Wrestling
 

Augello earned her first Olympic berth by earning silver at 48 kg. at the Olympic Games World Qualifying Tournament.

93) J'den Cox, Wrestling
 

On his first trip outside the U.S., Cox earned his first Olympic berth by winning gold at the Olympic Games World Qualifying Tournament.

94) Gevvie Stone, Rowing
 

Stone blew away the rest of the women's singles sculls field at U.S. Olympic Team Trials to clinch a spot on her second Olympic team.

95) Ellen Tomek, Rowing
 

Tomek, a 2008 Olympian, won her spot in Rio with double sculls partner Meghan O'Leary by winning their event at the U.S. Olympic Team Trials.

96) Meghan O'Leary, Rowing
 

O'Leary and Tomek won the women's double sculls at the U.S. Olympic Team Trials to earn O'Leary her first Olympic berth.

97) Andrew Campbell, Rowing
 

Campbell paired with Joshua Konieczny to win the men's lightweight double sculls at U.S. Olympic Team Trials and earned a spot on his first Olympic team.

98) Joshua Konieczny, Rowing
 

Konieczny earned his first Olympic berth by teaming with Campbell to win the lightweight men's double sculls at the U.S. Olympic Team Trials.

99) Kate Bertko, Rowing
 

Bertko and lightweight double sculls partner Devery Karz won the lightweight women's double sculls at U.S. Olympic Team Trials, earning Bertko a spot on her first Olympic team.

100) Devery Karz, Rowing
 

Karz earned her first Olympic berth, along with Bertko, by winning the lightweight women's double sculls race at the U.S. Olympic Team Trials.