COLORADO SPRINGS, Colo. – The United States Olympic & Paralympic Committee today announced finalists for the Team USA Awards presented by Dow, Best of February, which recognize the outstanding achievements of Team USA athletes from last month. Fans are invited to vote for their favorite athletes and teams at TeamUSA.org/Awards through midnight Monday, March 9. 

 

Twelve sport disciplines – including biathlon, BMX racing, bobsled, fencing, freestyle skiing, Para-cycling, Para Nordic skiing, snowboarding, soccer, tennis, track and field, and wheelchair rugby – are represented among the 13 finalists across men’s, women’s and team categories. The finalists’ collective accomplishments tell the inspiring story of U.S. Olympic and Paralympic athletes year-round.

 

FEBRUARY FINALISTS

 

Male Athlete of the Month
Connor Fields (Las Vegas, Nevada), BMX Racing
Garnered two golds in supercross throughout the first two world cup competitions of the season, capturing his first medal in Shepparton, Australia, on Feb. 2 and securing his second gold the following weekend in Bathurst, Australia.

Dusty Henricksen (Mammoth Lake, California), Snowboarding
Took gold in slopestyle at the grand prix in Mammoth Mountain, California, scoring 84.51 on the final run of the competition for his career-first world cup win and podium finish, and additionally finished second at the Burton U.S. Open, landing the first-ever backside quad cork 1800 in the slopestyle competition.

Gerek Meinhardt (San Francisco, California), Fencing
Clinched gold in foil at the grand prix in Torino, Italy, defeating 2016 Olympic bronze medalist teammate Race Imboden, 15-11, in the semifinal and 2016 Olympic silver medalist teammate Alexander Massialas,15-8, in the final.

Galen Rupp (Portland, Oregon), Track and Field
Became the first back-to-back marathon trials winner since two-time Olympic medalist Frank Shorter in 1972-76, crossing the finish line with a time of 2 hours, 9 minutes, 20 seconds, highlighting the third-fastest winning trials time in history at the 2020 U.S. Olympic Team Trials.

Justin Schoenefeld (Lawrenceburg, Indiana), Freestyle Skiing
Picked up a career-first world cup podium finish with a victory in aerials in Minsk, Belarus, on Feb. 22, highlighting Team USA’s first U.S. aerials win in two years and the first men’s win in three years.

Female Athlete of the Month
Jamie Anderson (South Lake Tahoe, California), Snowboarding
Won her fourth-straight major title in a row, taking the Burton U.S. Open crown in slopestyle, marking her eighth-career title, and additionally took first in slopestyle at the U.S. grand prix world cup and claimed her 11th Dew Tour title.

Clara Brown (Falmouth, Maine), Para-Cycling
Clinched four medals, including two golds in time trial and omnium and two silvers in pursuit and scratch, in the women's C3 class at the track world championships in Milton, Ontario, marking her first time on the world championships podium in her second appearance at the event.

Susan Dunklee (Barton, Vermont), Biathlon
Captured silver in the 7.5-kilometer sprint – one of only four athletes in the 101-woman field to hit all 10 targets in the race – at the world championships in Antholz-Anterselva, Italy, becoming the first American to have two world championships medals to her name.

Kendall Gretsch (Downers Grove, Illinois), Para Nordic Skiing
Garnered six medals at the world cup held from Feb. 1-8, leaving Finsterau, Germany, with three golds in the women’s sitting individual biathlon, cross-country short and cross-country middle-distance events, as well as three silvers in the women’s sitting biathlon sprint and cross-country sprint races.

Sofia Kenin (Pembroke Pines, Florida), Tennis
Captured her first Grand Slam title at the Australian Open in Melbourne, defeating Spain’s Garbine Muguruza, 4-6, 6-2, 6-2, dropping only two sets throughout the tournament and becoming the youngest U.S. woman to win a Grand Slam since Serena Williams in September of 2002.

Team of the Month
Kaillie Humphries (Carlsbad, California) and Lauren Gibbs (Los Angeles, California), Bobsled
The duo of Humphries and Gibbs captured gold at the world championships in Altenberg, Germany, highlighting their first world championship win in their first season of competition together, while also taking gold at the world cup in St. Mortiz, Switzerland.

U.S. Women’s National Team, Soccer
The U.S. Women’s National Soccer Team won the CONCACAF title with a 3-0 win over Canada, securing their spot at the Olympic Games Tokyo 2020.

U.S. Quad Nations Tournament Team, Wheelchair Rugby
Captured first at the quad nations tournament, finishing with a perfect 5-0 record throughout the tournament, defeating host Great Britain twice – first in the opening round in a thrilling four-overtime game, and again in the final to capture top honors. Four Team USA athletes took home individual honors: Lee Fredette (East Moriches, New York), best 1.0; Joe Delagrave (Prairie du Chien, Wisconsin), best 2.0; Josh Wheeler (Tucson, Arizona), best 2.5; Chuck Aoki (Minneapolis, Minnesota), Most Valuable Player.

SELECTION PROCES

Each National Governing Body may nominate one female, one male and one team per sport discipline. An internal nominating committee selects finalists to advance to the voting round. Votes received from NGB representatives and select members of the media account for 50% of the final tally, with the other half determined by online fan voting via TeamUSA.org/Awards.