U.S. Olympic Committee announces Best of October finalists for Team USA Awards presented by Dow

COLORADO SPRINGS, Colo. – The United States Olympic Committee today announced the finalists for the Team USA Awards presented by Dow, Best of October, which recognize the outstanding achievements of Team USA athletes from last month. Fans are invited to vote for their favorite athletes and teams at TeamUSA.org/Awards through midnight Tuesday, Nov. 7.

A total of seven sports – including fencing, figure skating, gymnastics, Para track and field, rowing, shooting, and track and field – are represented among the 13 finalists across men’s, women’s and team categories. The finalists’ collective accomplishments tell the inspiring story of U.S. Olympic and Paralympic athletes year-round.

In addition to Dow, the presenting sponsor, the Team USA Awards are supported by DICK’S Sporting Goods and USG.

OCTOBER FINALISTS

Male Athlete of the Month
Nathan Chen (Salt Lake City, Utah), Figure Skating
Defeated the reigning Olympic and world champion to win the men’s singles gold medal at the ISU Grand Prix in Moscow, earning a season-best 193.25 points in the free skate after landing four quads.

Race Imboden (Brooklyn, New York), Fencing
Opened the 2017-18 world cup season by claiming the men’s individual foil bronze medal in Cairo, securing a No. 6 world ranking.

Yul Moldauer (Arvada, Colorado), Gymnastics
Competing at his first world championships, claimed the bronze medal in floor exercise, becoming the first American to earn a world medal in the event since Jake Dalton in 2013.

Galen Rupp (Portland, Oregon), Track and Field
Became the first American man to win the Chicago Marathon in 15 years, defeating two-time world champion Abel Kirui of Kenya by 28 seconds with a career-best time of 2:09:20.

Keith Sanderson (Colorado Springs, Colorado), Shooting
Won his first-ever ISSF World Cup Final gold medal and crystal globe in seven appearances, hitting 31 out of 40 shots in the final to win the men’s 25-meter rapid fire pistol title.

Female Athlete of the Month

Jordan Hasay (Fontana, California), Track and Field
Recorded the second-fastest marathon ever by an American woman with a time of 2:20:57 to finish third at the Chicago Marathon.

Morgan Hurd (Middletown, Delaware), Gymnastics
Extended Team USA’s winning streak to seven straight world or Olympic titles by claiming the women’s all-around gold medal, and added a silver medal on the balance beam in her world championship debut.

Lee Kiefer (Lexington, Kentucky), Fencing

Won all six of her matches to claim the women’s foil gold medal and a No. 2 world ranking at the season-opening world cup event in Cancun, Mexico.

Tatyana McFadden (Champaign, Illinois), Para Track and Field
Clinched an unprecedented seventh straight title at the Chicago Marathon, improving her own course record with a time of 1:39:15, just months after being hospitalized with blood clots.

Kim Rhode (El Monte, California), Shooting
Captured her second consecutive – and third overall – ISSF World Cup Final title, tying the women’s skeet world record of 56/60 targets and prevailing in a 22-round shoot-off in the final.

Team of the Month
U.S. Men’s Foil Team, Fencing
The U.S. men’s foil team of Imboden, Alexander Massialas (San Francisco, California), Miles Chamley-Watson (New York, New York) and Gerek Meinhardt (San Francisco, California) opened the world cup season by winning gold with a 45-26 defeat over Russia at the World Cup in Cairo, marking the team’s fourth medal in its last five world cup appearances and securing the No. 1 world ranking.

Maia Shibutani (Ann Arbor, Michigan) and Alex Shibutani (Ann Arbor, Michigan), Figure Skating
Claimed the ice dance gold medal at the ISU Grand Prix in Moscow, winning both the short dance and free dance in dominating fashion to claim the title by nearly five points.

Meghan O’Leary (Baton Rouge, Louisiana) and Ellen Tomek (Flushing, Michigan), Rowing
Claimed silver in women’s double sculls at the World Rowing Championships, marking the best-ever finish in the event for a U.S. team and Team USA’s first medal in the event in 27 years.

SELECTION PROCESS
Each National Governing Body may nominate one female, one male and one team per sport discipline. An internal nominating committee selects finalists to advance to the voting round. Votes received from NGB representatives and select members of the media account for 50 percent of the final tally, with the other half determined by online fan voting via TeamUSA.org/Awards.