COLORADO SPRINGS, Colo. – The United States Olympic Committee today announced the finalists for the Team USA Awards presented by Dow, Best of March, which recognize the outstanding achievements of Team USA athletes from last month. Fans are invited to vote for their favorite athletes and teams at TeamUSA.org/Awards through midnight Monday, April 8.

A total of 10 sports – including alpine skiing, biathlon, figure skating, gymnastics, long track speedskating, Para-cycling, Para Nordic skiing, Para snowboarding, rugby and shooting – are represented among the 13 finalists across men’s, women’s and team categories. The finalists’ collective accomplishments tell the inspiring story of U.S. Olympic and Paralympic athletes year-round.

MARCH FINALISTS

Male Athlete of the Month
Joe Berenyi (Aurora, Illinois), Para-cycling
Claimed three medals – one gold, one silver and one bronze – at the world championships in Apeldoorn, Netherlands, including his fifth straight world title in the MC3 kilo time trial.

Nathan Chen (Salt Lake City, Utah), Figure Skating

Won the world title in Saitama, Japan, with season’s best performances in his short program, free skate and overall score, becoming the first American male since Scott Hamilton to win back-to-back world championships.

Dan Cnossen (Topeka, Kansas), Para Nordic Skiing

Earned four medals – two golds, one silver and one bronze – at the world cup in Sapporo, Japan, securing the overall world cup cross-country title in the men's sitting class.

Noah Elliott (St. Charles, Missouri), Para Snowboarding

Captured his first world title in snowboardcross at the world championships in Pyha, Finland, while also earning a bronze medal in the snowboardcross team event.

Vincent Hancock (Eatonton, Georgia), Shooting
Won the skeet event at the world cup in Acapulco, Mexico, with a perfect qualification match and a world record-tying perfect score in the final, his first perfect score in the finals of an international competition.

Female Athlete of the Month
Brittany Bowe (Ocala, Florida), Long Track Speedskating
Earned two medals – one gold and one silver –at the world cup finals in Salt Lake City, breaking the 1,000-meter world record and securing overall world cup titles in the 1,000 and 1,500.

Jade Carey (Phoenix, Arizona), Artistic Gymnastics

Captured four gold medals – two in floor and two in vault – at world cup events in Doha, Qatar, and Baku, Azerbaijan.

Clare Egan (Cape Elizabeth, Maine), Biathlon

Claimed a bronze medal in 12.5-kilometer mass start at the world cup in Oslo, Norway, the first world cup podium finish of her career.

Kendall Gretsch (Downers Grove, Illinois), Para Nordic Skiing

Garnered four medals – one gold and three silvers –at the world cup in Sapporo, Japan, securing the overall world cup biathlon title in the women's sitting class.

Mikaela Shiffrin (Avon, Colorado), Alpine Skiing

Earned three FIS World Cup victories and claimed four of five crystal globes –overall, giant slalom, slalom and super-G – as world cup season champion.

Team of the Month
Madison Hubbell (Sylvania, Ohio) and Zachary Donohue (Madison, Connecticut), Ice Dance
Earned their second straight medal in ice dance – a bronze – at the world championships in Saitama, Japan, setting season’s best scores in their rhythm dance, free dance and overall score.

Joe Berenyi (Aurora, Illinois), Jason Kimball (Charlotte, North Carolina) and Chris Murphy (Alta Loma, California), Para-cycling

Raced to the bronze medal in team sprint at the world championships in Apeldoorn, Netherlands.

U.S. Men’s National Team, Rugby Sevens

Won the gold medal at its home stop of the World Rugby Sevens Series in Las Vegas, marking the team’s fifth straight podium finish en route to its world No. 1 ranking.

SELECTION PROCESS
Each National Governing Body may nominate one female, one male and one team per sport discipline. An internal nominating committee selects finalists to advance to the voting round. Votes received from NGB representatives and select members of the media account for 50 percent of the final tally, with the other half determined by online fan voting via TeamUSA.org/Awards.
r half determined by online fan voting via TeamUSA.org/Awards.