Sochi Press Conference

Various press conferences featuring U.S. athletes, coaches and delegation staff are coordinated before and during the Games. Press conferences will take place at the Main Press Center. Press conference announcements will be sent via BreakingNews@usoc.org and posted to the Team USA Newsfeed.

2018 U.S. Olympic Team Press Conferences

All times are local and subject to change. Please continue to check this page for updates.
Participant lists will be added as they are available and are subject to change.

Main Press Conference Room, Gangwon – 500 seats
Press Conference Room 1, PyeongChang – 220 seats
Press Conference Room 2, Jeongseon – 72 seats
Press Conference Room 3, Gangneung – 48 seats 

Monday, Feb. 5

10 a.m. – Freestyle Skiing (Moguls) – PyeongChang
Casey Andringa, Tess Johnson, Jaelin Kauf, Keaton McCargo, Troy Murphy, Morgan Schild,
Emerson Smith, Brad Wilson

3 p.m. – Alpine Skiing (Men, Speed) – Gangwon
Bryce Bennett, Tommy Biesemeyer, Jared Goldberg, Wiley Maple, Andrew Weibrecht,
Head Coach Johno McBride
 

6 p.m. – Luge (Singles) – Jeongseon
Summer Britcher, Erin Hamlin, Chris Mazdzer, Taylor Morris, Emily Sweeney, Tucker West

Tuesday, Feb. 6

12:30 p.m. – Alpine Skiing (Men, Technical) – PyeongChang
Ryan Cochran-Siegle, Ted Ligety, Head Coach Sasha Rearick

2 p.m. – Curling (Mixed Doubles) – Jeongseon
Becca Hamilton, Matt Hamilton

3 p.m. – Snowboard (Slopestyle) – PyeongChang
Jamie Anderson, Chris Corning, Red Gerard, Jessika Jenson, Hailey Langland, Kyle Mack,
Julia Marino, Ryan Stassel

Wednesday, Feb. 7

1 p.m. – Biathlon – PyeongChang
Lowell Bailey, Tim Burke, Sean Doherty, Emily Dreissigacker, Susan Dunklee

2 p.m. – Short Track Speedskating – PyeongChang
Maame Biney, J.R. Celski, Lana Gehring, Thomas Hong, Jessica Kooreman, 
John-Henry Krueger, Ryan Pivirotto, Aaron Tran


3 p.m. – Cross-Country Skiing (Distance) – PyeongChang
Erik Bjornsen, Sadie Bjornsen, Rosie Brennan, Jessie Diggins, Kikkan Randall, Ida Sargent

4 p.m. – Ice Hockey (Women) – PyeongChang
Brianna Decker, Meghan Duggan, Kacey Bellamy, Head Coach Robb Stauber,
General Manager Reagan Carey

Thursday, Feb. 8

9 a.m. – Skeleton – Jeongseon
Matt Antoine, John Daly, Katie Uhlaender, Kendall Wesenberg

10 a.m. – Snowboard (Halfpipe) – Gangwon
Kelly Clark, Ben Ferguson, Arielle Gold, Chase Josey, Chloe Kim, Maddie Mastro, Jake Pates,
Shaun White


1 p.m. – Snowboard (Snowboardcross) – Jeongseon
Nick Baumgartner, Jonathan Cheever, Mick Dierdorff, Faye Gulini, Lindsey Jacobellis,
Hagen Kearney, Rosie Mancari, Meghan Tierney


2 p.m. – Long Track Speedskating – PyeongChang
Heather Bergsma, Brittany Bowe, Shani Davis, Brian Hansen, Mia Manganello, Joey Mantia,
Mitch Whitmore


3 p.m. – Ski Jumping (Men) – Jeongseon
Kevin Bickner, Michael Glasder, Casey Larson, Will Rhoads

4:30 p.m. – Luge (Doubles) – Jeongseon
Justin Krewson, Matt Mortensen, Andrew Sherk, Jayson Terdiman

5:30 p.m. – Alpine Skiing (Women, Speed) – PyeongChang
Stacey Cook, Breezy Johnson, Alice McKennis, Alice Merryweather, Laurenne Ross,
Head Coach Chip White


6:30 p.m. – Alpine Skiing (Women, Technical) – PyeongChang
Tricia Mangan, Megan McJames, Resi Stiegler, Women's Tech Head Coach Magnus Andersson, Women's Alpine Head Coach Paul Kristofic

Friday, Feb. 9

9 a.m. – Bobsled (Women) – Jeongseon
Aja Evans, Lauren Gibbs, Jamie Greubel Poser, Elana Meyers Taylor

10 a.m. – Bobsled (Men) – PyeongChang
Hakeem Abdul-Saboor, Codie Bascue, Nick Cunningham, Chris Fogt, Chris Kinney,
Steve Langton, Sam McGuffie, Sam Michener, Justin Olsen, Carlo Valdes, Nathan Weber,
Evan Weinstock


12 p.m. – USOC Leadership – PyeongChang
Alan Ashley, Lisa Baird, Anita DeFrantz, Mark Jones, Larry Probst, Angela Ruggiero

12:45 p.m. – Ski Jumping (Women) – Jeongseon
Nita Englund, Sarah Hendrickson, Abby Ringquist

1:45 p.m. – Freestyle Skiing (Aerials) – Jeongseon
Mac Bohonnon, Ashley Caldwell, Kiley McKinnon, Jon Lillis, Eric Loughran, Maddy Olsen

2:30 p.m. – Cross-Country Skiing (Sprint) – Jeongseon
Sophie Caldwell, Simi Hamilton, Andy Newell, Liz Stephen

3:30 p.m. – Alpine Skiing (Women) – PyeongChang 
Lindsey Vonn

Saturday, Feb. 10

9 a.m. – Nordic Combined – Jeongseon
Ben Berend, Bryan Fletcher, Taylor Fletcher, Jasper Good, Ben Loomis

10 a.m. – Alpine Skiing (Women) – PyeongChang
Mikaela Shiffrin

Sunday, Feb. 11

2 p.m. – Freestyle Skiing (Slopestyle) – PyeongChang
Caroline Claire, Nick Goepper, Alex Hall, Gus Kenworthy, Devin Logan, McRae Williams,
Darian Stevens, Maggie Voisin


3 p.m. – Curling (Men and Women) – Jeongseon
Cory Christensen, Tyler George, Aileen Geving, John Landsteiner, Tabitha Peterson, Joe Polo,
Nina Roth, John Shuster

Monday, Feb. 12

4 p.m. – Ice Hockey (Men) – PyeongChang
Marc Arcobello, Matt Gilroy, Brian Gionta, Ryan Zapolski, Head Coach Tony Granato

Tuesday, Feb. 13

12 p.m. – Figure Skating (Men) – PyeongChang
Adam Rippon, Vincent Zhou

Wednesday, Feb. 14

2 p.m. – Freestyle Skiing (Halfpipe) – PyeongChang
Aaron Blunck, Maddie Bowman, Annalisa Drew, Alex Ferreira, Devin Logan, Brita Sigourney,
David Wise, Torin Yater-Wallace

Thursday, Feb. 15

4:15 p.m. - Figure Skating (Men) - PyeongChang
Nathan Chen

Friday, Feb. 16

7:30 p.m. – Figure Skating (Ice Dance) – PyeongChang
Evan Bates, Madison Chock, Zachary Donohue, Madison Hubbell, Alex Shibutani,
Maia Shibutani

Sunday, Feb. 18

4:30 p.m. – Figure Skating (Women) – PyeongChang
Karen Chen, Mirai Nagasu, Bradie Tennell