Lorain Skate World Invitational (19-205)
May 18, 19, 2019
Lorain Skate World
Lorain, OH

 

Primary A Boys Figures - Panel 1 - Final (100F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1254Vincent DickersonElyria, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:15 AM

 

Juvenile C Girls Figures - Panel 1 - Final (106F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1250Madelyn HartkemeyerWest Chester, OH
2302Gabrielle StackN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:15 AM

 

Juvenile B Girls Figures - Panel 1 - Final (110F)

3B - LOB-ROB Circle 8    9A - RIF-LOB 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1302Gabrielle StackN Tonawanda, NY
SCR204Brooke ClearyBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:10 AM

 

Elementary C Girls Figures - Panel 1 - Final (118F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1222Brianna JohnsonLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:30 AM

 

Elementary B Girls Figures - Panel 1 - Final (122F)

3A - ROB-LOB Circle 8    9B - LIF-ROB 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1222Brianna JohnsonLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:10 AM

 

Elementary A Girls Figures - Panel 3 - Final (126F)

19B - LIF-ROB Bracket    28A - ROIF-LIOF Serp. Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1270Eva TannenbaumBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:30 AM

 

Fresh/Soph C Women Figures - Panel 1 - Final (130F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    112A - RIF-LIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1245Jessica Hentzelsalem, OH
2248Lucy FieldsWest Chester, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:30 AM

 

Fresh/Soph B Women Figures - Panel 3 - Final (134F)

8A - ROF-LIB 3s    26B - LOIF-ROIB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1230Madeline PatawaranBrookpark Skateland, OH
2301Olivia PrinceN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:30 AM

 

Freshman A Girls Figures - Panel 2 - Final (138F)

21A - RIF-LIB Rocker    32A - ROIF-LOIB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1269Emma TannenbaumBrunswick, OH
2301Olivia PrinceN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:05 AM

 

Sophomore A Women Figures - Panel 2 - Final (140F)

13 - RIB-LIB Dbl. 3s    23B - LIF-RIB Counter   
PlaceSkater #SkaterClub
1252Amy HesselbrockWest Chester, OH
2300Alyssa KolaczN Tonawanda, NY
3299Kayla KolaczN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:15 AM

 

Advanced Women Figures - Panel 1 - Final (144F)

23A - RIF-LIB Counter    36B - LOF-RIF Para. Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1224Allison ZaleskiLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:00 AM

 

World Skate Jr Women Figures - Panel 2 - Final (148F)

45B - LOB Counter w/ LOF Brkt & LIB Cntr    37B - LOB-RIB Para. Dbl. 3s    31A - ROIB-LIOB Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1247Korissa ShadeWaterford, MI
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:35 AM

 

Bronze Div 1 Men Figures - Panel 3 - Final (154F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    112A - RIF-LIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1261Peter DetorreBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:00 AM

 

Bronze Div 1 Women Figures - Panel 3 - Final (156F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    112A - RIF-LIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1251Shannon HartkemeyerWest Chester, OH
2272Julie WhiteBrunswick, OH
3255Marissa BowdenElyria, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:00 AM

 

Bronze Div 3 Women Figures - Panel 3 - Final (164F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    112A - RIF-LIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1225Sandra MerklyLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:00 AM

 

Silver Div 1 Men Figures - Panel 3 - Final (166F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1261Peter DetorreBrunswick, OH
2264John QuinnBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:50 AM

 

Silver Div 1 Women Figures - Panel 3 - Final (168F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1251Shannon HartkemeyerWest Chester, OH
2255Marissa BowdenElyria, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:50 AM

 

Silver Div 2 Women Figures - Panel 3 - Final (172F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1219Coral LearLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:15 AM

 

Silver Div 3 Women Figures - Panel 3 - Final (176F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1262Mary ColbowBrunswick, OH
2225Sandra MerklyLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:15 AM

 

Gold Div 3 Women Figures - Panel 2 - Final (188F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    105A - ROIOF-LIOIF Dbl. Change Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1219Coral LearLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Dennis Welch    David Bialorucki   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:00 AM

 

Juvenile C Girls Circle Loops - Panel 1 - Final (200F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    115B - LIF-RIF Loop Circ 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1302Gabrielle StackN Tonawanda, NY
2250Madelyn HartkemeyerWest Chester, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:15 AM

 

Elementary C Girls Circle Loops - Panel 1 - Final (212F)

114B - LOF-ROF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1222Brianna JohnsonLorain, OH
2249Alexandra HartkemeyerWest Chester, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:15 AM

 

Fresh/Soph C Women Circle Loops - Panel 3 - Final (224F)

115A - RIF-LIF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1248Lucy FieldsWest Chester, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:55 AM

 

Sophomore A Women Loops - Panel 3 - Final (234F)

14A - ROF-LOF Loop    16B - LOB-ROB Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1299Kayla KolaczN Tonawanda, NY
2300Alyssa KolaczN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:35 AM

 

Bronze Men Loops - Panel 2 - Final (240F)

115B - LIF-RIF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1264John QuinnBrunswick, OH
2261Peter DetorreBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:50 AM

 

Bronze Womens Loops - Panel 2 - Final (242F)

115B - LIF-RIF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1219Coral LearLorain, OH
2251Shannon HartkemeyerWest Chester, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Dennis Welch    David Bialorucki   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:50 AM

 

Silver Men Loops - Panel 3 - Final (244F)

115B - LIF-RIF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1264John QuinnBrunswick, OH
2261Peter DetorreBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:35 AM

 

Bronze Div 1 Team Dance - Final (314F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1264John Quinn
Julie White
Brunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:30 PM

 

Bronze Div 3 Team Dance - Final (318F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1212George Polowyk
Janie Polowyk
Brookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:30 PM

 

Silver Div 1 Team Dance - Final (320F)

Golden Skater Waltz (138)    La Vista Cha-Cha (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1221Ronald Eller
Lisa Eikenburg
Lorain, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 03:55 PM

 

Gold Div 1 Team Dance - Final (326F)

Chase Waltz (108)    Jo-Ann Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1282Timothy Gordon
Danielle Sindelar
Brookpark Skateland, OH
2274Scott William
Scott Holly
Brookpark Skateland, OH
3226Matthew Hennessy
Allison Zaleski
Lorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 10:00 AM

 

Primary A Girls Free Skating - Final (402F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1231Julia PatawaranBrookpark Skateland, OH
2229Ariel GardnerLorain, OH
3235Alexia GrecBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Merely Popiel    Dennis Welch   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 01:35 PM

 

Juv/Elem C Girls Free Skating - Final (406F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1290Victoria LopezSummit, IL
2263Anya KobernaBrunswick, OH
3305Dalena KicielinskiBrookpark Skateland, OH
4249Alexandra HartkemeyerWest Chester, OH
5296Isabella CooperOberlin, OH
SCR204Brooke ClearyBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Bruce Muench    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 12:40 PM

 

Juv/Elem B Girls Free Skating - Final (410F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1263Anya KobernaBrunswick, OH
2289Kaitlyn RamirezSummit, IL
3290Victoria LopezSummit, IL
4295Sophia CooperOberlin, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 03:35 PM

 

Juv/Elem A Short Girls Free Skating - Final (418F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1239Maggie MillerBrookpark Skateland, OH
2238Amanda DeWittBrookpark Skateland, OH
3270Eva TannenbaumBrunswick, OH
4289Kaitlyn RamirezSummit, IL
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Mike Malakouti    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 01:55 PM

 

Elem. A Girls Free Skating - Final (422F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1239Maggie MillerBrookpark Skateland, OH
2238Amanda DeWittBrookpark Skateland, OH
SCR270Eva TannenbaumBrunswick, OH
1 Scratch
Judges:    Lil Eikenburg    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:30 PM

 

Fresh/Soph. A Men Free Skating - Final (426F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1242Paul HolbrookBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Mike Malakouti    Art Ripley   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 01:00 PM

 

Fresh/Soph A Short Girls Free Skating - Final (428F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1269Emma TannenbaumBrunswick, OH
2256Molnar VeronicaElyria, OH
3246Brittany WressellOberlin, OH
4265Elissa ScheelBrunswick, OH
5291Anisa RamosSummit, IL
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 01:35 PM

 

Freshman A Girls Free Skating - Final (430F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1269Emma TannenbaumBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 04:15 PM

 

Fresh/Soph C Men Free Skating - Final (432F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1241Simon CincuBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 02:20 PM

 

Fresh/Soph C Women Free Skating - Final (434F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1240Hannah HolceplBrookpark Skateland, OH
2297Allisyn TellesOberlin, OH
3208Haleigh McDonaldBrookpark Skateland, OH
SCR292Alexandrea HaberkampSummit, IL
1 Scratch
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 01:15 PM

 

Fresh/Soph B Men Free Skating - Final (436F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1241Simon CincuBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Mike Malakouti    Art Ripley   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 01:00 PM

 

Fresh/Soph B Women Free Skating - Final (438F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1252Amy HesselbrockWest Chester, OH
2253Monica KellnerWest Chester, OH
3291Anisa RamosSummit, IL
4T232Olivia MilamBrookpark Skateland, OH
4T237Ana LavelleBrookpark Skateland, OH
6234Savannah DunlapBrookpark Skateland, OH
7240Hannah HolceplBrookpark Skateland, OH
8230Madeline PatawaranBrookpark Skateland, OH
SCR292Alexandrea HaberkampSummit, IL
1 Scratch
Judges:    Lil Eikenburg    Mike Malakouti    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 08:30 AM

 

Sophomore A Women Free Skating - Final (440F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1265Elissa ScheelBrunswick, OH
2266Emily ScheelBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 04:15 PM

 

Junior Domestic Women Free Skating - Final (444F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1266Emily ScheelBrunswick, OH
2271Elizabeth WalkerBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:15 PM

 

Classic Women Singles - Final (448F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1284Ginger DollBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 02:20 PM

 

World SKate JR Women - International (452C)

Content-Short    MOP-Short    Content-Long    MOP-Long   
PlaceSkater #SkaterClub
1247Korissa ShadeWaterford, MI
2236Katrina LazarBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 09:25 AM

 

World Skate Sr Men Free Skating - International (454C)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1267Michael SloweyBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Larry Madson    Mike Malakouti    Bruce Muench   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 04:50 PM

 

World Class Sr Women Free Skating - International (456C)

Content-short    MOP-short    Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1233Sarah MasseyBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Larry Madson    Mike Malakouti    Bruce Muench   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 04:50 PM

 

Fresh/Soph Pairs - Final (490F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1241Simon Cincu
Maggie Miller
Brookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 08:10 PM

 

World Skate Sr - International (496C)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1242Paul Holbrook
Sarah Massey
Brookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Mike Malakouti    Merely Popiel    Dennis Welch   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 02:00 PM

 

Juv/Elem C Solo Dance - Final (502F)

Skaters March (100)    Glide Waltz (108)   
PlaceSkater #SkaterClub
1207Rebecca HessBrookpark Skateland, OH
2222Brianna JohnsonLorain, OH
3295Sophia CooperOberlin, OH
4296Isabella CooperOberlin, OH
5302Gabrielle StackN Tonawanda, NY
6304Karley WalterBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 02:35 PM

 

Juv/Elem B Solo Dance - Final (504F)

Siesta Tango (100)    Dutch Waltz (120)   
PlaceSkater #SkaterClub
1207Rebecca HessBrookpark Skateland, OH
2222Brianna JohnsonLorain, OH
SCR204Brooke ClearyBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 09:45 AM

 

Juvenile A Solo Dance - Final (506F)

Southland Swing (88)    Dutch Waltz (120)   
PlaceSkater #SkaterClub
1280Shaelyn LogueBrookpark Skateland, OH
SCR204Brooke ClearyBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Mike Malakouti    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:15 PM

 

Fresh/Soph C Solo Dance - Final (510F)

Denver Shuffle (100)    Glide Waltz (108)   
PlaceSkater #SkaterClub
1245Jessica Hentzelsalem, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 11:10 AM

 

Fresh/Soph B Solo Dance - Final (512F)

Dore Foxtrot (92)    Siesta Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1208Haleigh McDonaldBrookpark Skateland, OH
2301Olivia PrinceN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 11:10 AM

 

Freshman A Solo Dance - Final (514F)

California Swing (138)    Casino March (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1288Jaclyn TaylorBrookpark Skateland, OH
2276Lindsey StamcoBrookpark Skateland, OH
3301Olivia PrinceN Tonawanda, NY
SCR217Tabatha ToppinsBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 01:20 PM

 

Bronze Div 1 Men Solo - Final (518F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1261Peter DetorreBrunswick, OH
2264John QuinnBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Bruce Muench    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 08:25 PM

 

Bronze Div 1 Women - Final (520F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1299Kayla KolaczN Tonawanda, NY
2209Allison AndreaBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 11:30 AM

 

Bronze Div 2 Solo Dance - Final (522F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1210Charles NewhauserBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 11:30 AM

 

Bronze Div 3 Men Solo Dance - Final (526F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1212George PolowykBrookpark Skateland, OH
SCR281John HollinBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Richard Palmer    Merely Popiel    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 05:20 PM

 

Bronze Div 3 Women Solo Dance - Final (528F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1225Sandra MerklyLorain, OH
2283Joan FranzolinoBrookpark Skateland, OH
3262Mary ColbowBrunswick, OH
0 Scratches
Judges:    Richard Palmer    Merely Popiel    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 05:20 PM

 

Silver Div 1 Men Solo Dance - Final (530F)

Golden Skater Waltz (138)    La Vista Cha-Cha (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1244Paul Pressellsalem, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 01:00 PM

 

Silver Div 1 Women Solo Dance - Final (532F)

Golden Skater Waltz (138)    La Vista Cha-Cha (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1227Lisa EikenburgLorain, OH
2255Marissa BowdenElyria, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 01:00 PM

 

Silver Div 2 Men Solo Dance - Final (534F)

Golden Skater Waltz (138)    La Vista Cha-Cha (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1210Charles NewhauserBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 03:55 PM

 

Silver Div 3 Men Solo Dance - Final (538F)

Golden Skater Waltz (138)    La Vista Cha-Cha (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1221Ronald EllerLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Mike Malakouti    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 02:10 PM

 

Silver Div 3 Women Solo Dance - Final (540F)

Golden Skater Waltz (138)    La Vista Cha-Cha (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1220Karen EllerLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Mike Malakouti    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 02:10 PM

 

Gold Div 1 Women Solo Dance - Final (544F)

Chase Waltz (108)    Jo-Ann Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1224Allison ZaleskiLorain, OH
2243Lisa Downingsalem, OH
SCR285Sarah DelvallieBrookpark Skateland, OH
SCR278Danielle SindelarBrookpark Skateland, OH
2 Scratches
Judges:    Richard Palmer    Merely Popiel    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 05:55 PM

 

Gold Div 3 Women Solo Dance - Final (552F)

Quickstep Boogie (100)    Century Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1273Kathy FrombachAllison Park, PA
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 10:20 AM

 

Classic Gold Women Solo Dance - Final (556F)

Dench Blues (88)    Kilian (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1284Ginger DollBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Richard Palmer    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 10:20 AM

 

Senior American Solo Dance - Final (564F)

Quickstep (100)    Argentine Tango (96)   
PlaceSkater #SkaterClub
1286Emily ClarkBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Larry Madson    Bruce Muench   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:50 PM

 

World Class Men Solo Dance - International (574C)

Content    MOP    Content 2    MOP 2   
PlaceSkater #SkaterClub
1214Tom SchneiderBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Mike Malakouti    Merely Popiel    Dennis Welch   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 01:50 PM

 

Juv A Creative - Final (578F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1280Shaelyn LogueBrookpark Skateland, OH
2231Julia PatawaranBrookpark Skateland, OH
3235Alexia GrecBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Larry Madson    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 05:05 PM

 

Elem. A Creative Solo Free Dance - Final (580F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1290Victoria LopezSummit, IL
2238Amanda DeWittBrookpark Skateland, OH
3239Maggie MillerBrookpark Skateland, OH
4289Kaitlyn RamirezSummit, IL
0 Scratches
Judges:    Sue Ellis    Mike Malakouti    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 10:50 AM

 

Open B Creative Solo Free Dance - Final (582F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1289Kaitlyn RamirezSummit, IL
2291Anisa RamosSummit, IL
3208Haleigh McDonaldBrookpark Skateland, OH
4237Ana LavelleBrookpark Skateland, OH
5232Olivia MilamBrookpark Skateland, OH
6240Hannah HolceplBrookpark Skateland, OH
7297Allisyn TellesOberlin, OH
SCR290Victoria LopezSummit, IL
SCR285Sarah DelvallieBrookpark Skateland, OH
SCR292Alexandrea HaberkampSummit, IL
3 Scratches
Judges:    Larry Madson    Mike Malakouti    Richard Palmer    Merely Popiel    Art Ripley   
Date/Time:   Saturday, May 18, 2019 02:40 PM

 

Open A Creative Solo Free Dance - Final (584F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1288Jaclyn TaylorBrookpark Skateland, OH
2291Anisa RamosSummit, IL
SCR292Alexandrea HaberkampSummit, IL
1 Scratch
Judges:    Sue Ellis    Mike Malakouti    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 10:40 AM

 

Red 8 & Under - Final (805F)

MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1277Isabella SindelarBrookpark Skateland, OH
2215Sharma RakshiiBrookpark Skateland, OH
3206Sage DeThomasBrookpark Skateland, OH
4203Pranav ChaudharyBrookpark Skateland, OH
5259Olivia PanciuElyria, OH
6310Inara Ferrie
7260Sophia PanciuElyria, OH
SCR211Orozco ErickBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Sue Ellis    Larry Madson    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 12:15 PM

 

Red 9-16 - Final (806F)

MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1205Alexis DeThomasBrookpark Skateland, OH
SCR218Nathan MurryBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Sue Ellis    Larry Madson    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 12:15 PM

 

Yellow Fig 8 & under - Panel 1 - Final (807F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1258Sophia SantiagoElyria, OH
2298Hannah WitkowskiN Tonawanda, NY
3228Lena FoltinLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 06:45 AM

 

Yellow Dance 8 & under - Final (809F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1257Baya RojekElyria, OH
2307Walter MayaBrookpark Skateland, OH
3298Hannah WitkowskiN Tonawanda, NY
4228Lena FoltinLorain, OH
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 03:20 PM

 

Yellow Dance 9-16 - Final (810F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1306Anderson KameelaBrookpark Skateland, OH
SCR216Kayleigh SmithBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 03:20 AM

 

Yellow FS/Pairs 8 & under - Final (811F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1298Hannah WitkowskiN Tonawanda, NY
SCR201Anya AnnamaneniBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Richard Palmer    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 09:05 AM

 

Green Figure 9-16 - Panel 1 - Final (814F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1287Leah SpragueLorain, OH
2303Marissa LaffertyN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Mike Malakouti   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 07:00 AM

 

Green Dance 9-16 - Final (816F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1287Leah SpragueLorain, OH
2303Marissa LaffertyN Tonawanda, NY
0 Scratches
Judges:    Larry Madson    Bruce Muench    Merely Popiel   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 03:20 PM

 

Green FS/Pairs - Final (817F)

content    mop   
PlaceSkater #SkaterClub
1307Walter MayaBrookpark Skateland, OH
0 Scratches
Judges:    Richard Palmer    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 09:00 AM

 

Green FS/Pairs 9-16 - Final (818F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1287Leah SpragueLorain, OH
2303Marissa LaffertyN Tonawanda, NY
SCR202Brianna AshBrookpark Skateland, OH
1 Scratch
Judges:    Richard Palmer    Art Ripley    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 09:05 AM

 

Tiny Tot - Final (850F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1294Xorra HartmanOberlin, OH
2293Zoe ArevaloOberlin, OH
0 Scratches
Judges:    Bruce Muench    Richard Palmer    Dennis Welch   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 02:25 PM

 

Fun Skate - Final (852F)

MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1289Kaitlyn RamirezSummit, IL
2290Victoria LopezSummit, IL
3287Leah SpragueLorain, OH
4303Marissa LaffertyN Tonawanda, NY
5229Ariel GardnerLorain, OH
6302Gabrielle StackN Tonawanda, NY
7298Hannah WitkowskiN Tonawanda, NY
8293Zoe ArevaloOberlin, OH
9294Xorra HartmanOberlin, OH
SCR291Anisa RamosSummit, IL
SCR292Alexandrea HaberkampSummit, IL
2 Scratches
Judges:    Lil Eikenburg    Sue Ellis    Art Ripley   
Date/Time:   Sunday, May 19, 2019 02:55 PM

 

First Event:Sat, 5/18 01:00 PM 426F: Fresh/Soph. A Men Free Skating
Last Event:Sun, 5/19 08:25 PM 518F: Bronze Div 1 Men Solo

Generated: Wednesday, May 22, 2019 10:46 AM