2019 North Central Regionals (19-065)
6/15 - 6/16
Nothing Fancy Rink
Union, MO

 

Juvenile C Girls Figures - Panel 1 - Final (106F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
177Rocio SaligaRollercade Skate Club, MO024A
241Gabrielle White-LewisKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
339Samantha GlazierKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
411Meghan BoldtUnion Artistic Skate Club, MO123A
533Hannah AndersenKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Juvenile B Boys Figures - Panel 1 - Final (108F)

3B - LOB-ROB Circle 8    5A - ROIF-LIOF Serp.    7B - LOF-ROF 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)64Frederick NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)51Cooper BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Juvenile B Girls Figures - Panel 1 - Final (110F)

3B - LOB-ROB Circle 8    5A - ROIF-LIOF Serp.    7B - LOF-ROF 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)52Elle FaerberRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)57Isabella SchomburgRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Elementary C Girls Figures - Panel 1 - Final (118F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
131Cameryn ReedKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elementary B Boys Figures - Panel 1 - Final (120F)

5B - LOIF-RIOF Serp.    7A - ROF-LOF 3s    11B - LIF-RIF Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)58Douglas WhealonRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elementary B Girls Figures - Panel 1 - Final (122F)

5B - LOIF-RIOF Serp.    7A - ROF-LOF 3s    11B - LIF-RIF Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)29Alyssa NolandKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
2 (Q)59Megan WeiszRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elementary A Girls Figures - Panel 1 - Final (126F)

4 - RIB-LIB Circle 8    10A - ROF-LOF Dbl. 3s    22B - LOF-ROB Counter   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)10Teagan GansmannUnion Artistic Skate Club, MO123A
2 (Q)63Sarah EkleEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph C Men Figures - Panel 1 - Final (128F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    112B - LIF-RIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
138Anthony WeirKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph C Women Figures - Panel 1 - Final (130F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    112B - LIF-RIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
132Taylor ReedKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
255Kirti MadhuRollercade Skate Club, MO024A
337Bailey WeirKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
434Grace LaytonKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph B Women Figures - Panel 1 - Final (134F)

3B - LOB-ROB Circle 8    7A - ROF-LOF 3s    26B - LOIF-ROIB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)65Jade FletcherEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)24Nissa FrederiksonSkateville Dance & Figure Club, MN015A
3 (Q)22Claire BoettcherSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph A Men Figures - Panel 1 - Final (136F)

12A - ROB-LOB Dbl. 3s    22B - LOF-ROB Counter    32A - ROIF-LOIB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)62Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

World Skate Junior Men Figures - International (146C)

45B - LOB Counter w/ LOF Brkt & LIB Cntr    31A - ROIB-LIOB Serp. Loop    37B - LOB-RIB Para. Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)62Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Bronze Div 1 Women Figures - Panel 2 - Final (156F)

2A - RIOF-LIOF Change 8    111B - LOF-ROF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)17Nanci PellinUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Bronze Div 2 Men Figures - Panel 2 - Final (158F)

2A - RIOF-LIOF Change 8    111B - LOF-ROF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)61Michael EveringRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Bronze Div 2 Women Figures - Panel 2 - Final (160F)

2A - RIOF-LIOF Change 8    111B - LOF-ROF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)18Sandra CoxUnion Artistic Skate Club, MO123A
2 (Q)35Patricia MartinKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Silver Div 1 Women Figures - Panel 2 - Final (168F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)54Genelle BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Silver Div 2 Women Figures - Panel 2 - Final (172F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)60Patricia WidmanRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Silver Div 3 Men Figures - Panel 2 - Final (174F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)71Martin MoczulewskiRoller Garden A.s.c., MN010A
2 (Q)53Keith KowalczykRollercade Skate Club, MO024A
3 (Q)72Leibl CohenRoller Garden A.s.c., MN010A
4 (Q)19Larry ReustleUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Gold Div 1 Women Figures - Panel 2 - Final (180F)

3B - LOB-ROB Circle 8    7A - ROF-LOF 3s    27B - LIOF-RIOB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)56Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)14Lisa BalsimoUnion Artistic Skate Club, MO123A
3 (Q)28Stephnnie DeckerKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Gold Div 3 Women Figures - Panel 2 - Final (188F)

2A - RIOF-LIOF Change 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    105A - ROIOF-LIOIF Dbl. Change Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)12Martha RobertsUnion Artistic Skate Club, MO123A
2 (Q)25Florance AdamsSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Classic Gold Men Figures - Panel 2 - Final (190F)

12B - LOB-ROB Dbl. 3s    23A - RIF-LIB Counter    32B - LOIF-ROIB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)26Christopher MorganSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Classic Gold Women Figures - Panel 2 - Final (192F)

12B - LOB-ROB Dbl. 3s    23A - RIF-LIB Counter    32B - LOIF-ROIB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)56Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Juvenile B Boys Loops - Panel 1 - Final (202F)

14B - LOF-ROF Loop    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)64Frederick NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)51Cooper BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Juvenile B Girls Loops - Panel 1 - Final (204F)

14B - LOF-ROF Loop    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)52Elle FaerberRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)57Isabella SchomburgRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Elementary B Boys Loops - Panel 1 - Final (214F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)58Douglas WhealonRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Bob Behrendt   

 

Elementary B Girls Loops - Panel 1 - Final (216F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)29Alyssa NolandKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
2 (Q)10Teagan GansmannUnion Artistic Skate Club, MO123A
3 (Q)59Megan WeiszRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Diane Brown    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elementary A Girls Loops - Panel 1 - Final (220F)

15A - RIF-LIF Loop    30B - LOIF-RIOF Serp. Loop    116A - ROB-LOB Loop Circ 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)63Sarah EkleEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph C Women Circle Loops - Panel 1 - Final (224F)

114B - LOF-ROF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
155Kirti MadhuRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph B Women Loops - Panel 1 - Final (228F)

14B - LOF-ROF Loop    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)65Jade FletcherEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)24Nissa FrederiksonSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph A Men Loops - Panel 1 - Final (230F)

15A - RIF-LIF Loop    16B - LOB-ROB Loop    30A - ROIF-LIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)62Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Bob Behrendt   

 

Bronze Women Loops - Panel 2 - Final (242F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)17Nanci PellinUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Silver Men Loops - Panel 2 - Final (244F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    115B - LIF-RIF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)19Larry ReustleUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Silver Women Loops - Panel 2 - Final (246F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    115B - LIF-RIF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)54Genelle BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
217Nanci PellinUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Gold Women Loops - Panel 2 - Final (250F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ    138A - ROF-LIF Para. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)56Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Classic Gold Women Loops - Panel 2 - Final (254F)

14A - ROF-LOF Loop    15B - LIF-RIF Loop    30A - ROIF-LIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)56Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Juv/Elem C Team Dance - Final (300F)

Academy Blues (88)    Skaters March (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
151Cooper Brakefield
Elle Faerber
Rollercade Skate Club, MO024A
258Douglas Whealon
Megan Weisz
Rollercade Skate Club, MO024A
340Josiah Glazier
Samantha Glazier
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Elementary Team Dance - Final (304F)

Dutch Waltz (120)    Bounce Boogie (100)    Siesta Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)30Timothy Teig
Alyssa Noland
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Bronze Div 1 Team Dance - Final (314F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)42Ward Holman
Sarah Holman
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Bronze Div 2 Team Dance - Final (316F)

Double Cross Waltz (138)    Carey Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)19Larry Reustle
Sandra Cox
Union Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Silver Div 1 Team Dance - Final (320F)

Luna Blues (88)    La Vista Cha-Cha (100)    Golden Skater Waltz (138)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)53Keith Kowalczyk
Genelle Brakefield
Rollercade Skate Club, MO024A
242Ward Holman
Sarah Holman
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    David Bialorucki   

 

Silver Div 2 Team Dance - Final (322F)

Luna Blues (88)    La Vista Cha-Cha (100)    Golden Skater Waltz (138)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)71Martin Moczulewski
Rhonda Studer
Roller Garden A.s.c., MN010A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    David Bialorucki   

 

Gold Div 3 Team Dance - Final (330F)

Werner Tango (96)    Pilgrim Waltz (138)    Do'Blay (100 Paso)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)15Steven Wojtowicz
Joann Brooks
Union Artistic Skate Club, MO123A
2 (Q)26Christopher Morgan
Florance Adams
Skateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Juv/Elem C Boys Free Skating - Final (404F)

Content - Max 2:00    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Josiah GlazierKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Juv/Elem C Girls Free Skating - Final (406F)

Content - Max 2:00    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Samantha GlazierKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Juv/Elem B Girls Free Skating - Final (410F)

Content - Max 2:30    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Isabella SchomburgRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)3Megan WeiszRollercade Skate Club, MO024A
3 (Q)1Elle FaerberRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Diane Brown    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Elementary A Boys Free Skating - Final (416F)

Content - Max 2:30    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Douglas WhealonRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph C Women Free Skating - Final (434F)

Content - Max 2:00    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Taylor ReedKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Fresh/Soph B Women Free Skating - Final (438F)

Content - Max 2:30    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)3Nissa FrederiksonSkateville Dance & Figure Club, MN015A
2 (Q)4Claire BoettcherSkateville Dance & Figure Club, MN015A
3 (Q)2Eliza ZuelKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Open Inline Boys Free Skating - Final (458F)

Content - Max 3:00    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Douglas WhealonRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Diane Brown    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Juv/Elem C Solo Dance - Final (502F)

Glide Waltz (108)    Progressive Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
131Cameryn ReedKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
239Samantha GlazierKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
311Meghan BoldtUnion Artistic Skate Club, MO123A
477Rocio SaligaRollercade Skate Club, MO024A
541Gabrielle White-LewisKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
633Hannah AndersenKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    David Bialorucki   

 

Juv/Elem B Solo Dance - Final (504F)

Dutch Waltz (120)    Siesta Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)29Alyssa NolandKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
2 (Q)63Sarah EkleEmpire Roller Rink, MO016A
3 (Q)51Cooper BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
4 (Q)30Timothy TeigKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
564Frederick NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
652Elle FaerberRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    David Bialorucki   

 

Elementary A Solo Dance - Final (508F)

Carey Foxtrot (92)    La Vista Cha-Cha (100)    California Swing (138)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)10Teagan GansmannUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    David Bialorucki   

 

Fresh/Soph C Solo Dance - Final (510F)

Swing Waltz (120)    Denver Shuffle (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
155Kirti MadhuRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    David Bialorucki   

 

Fresh/Soph B Solo Dance - Final (512F)

Dore Foxtrot (92)    La Vista Cha-Cha (100)    Southland Swing (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)32Taylor ReedKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
243Sarah HolmanKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
3 (Q)22Claire BoettcherSkateville Dance & Figure Club, MN015A
4 (Q)24Nissa FrederiksonSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    David Bialorucki   

 

Freshman A Solo Dance - Final (514F)

Border Blues (88)    Imperial Waltz (120) (men's)    Casino March (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)65Jade FletcherEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Debbie Berg   

 

Bronze Div 2 Women Solo Dance - Final (524F)

City Blues (88)    Casino Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)74Rhonda StuderRoller Garden A.s.c., MN010A
2 (Q)18Sandra CoxUnion Artistic Skate Club, MO123A
3 (Q)35Patricia MartinKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Bronze Div 3 Men Solo Dance - Final (526F)

City Blues (88)    Casino Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)72Leibl CohenRoller Garden A.s.c., MN010A
2 (Q)19Larry ReustleUnion Artistic Skate Club, MO123A
3 (Q)73Allen WebbRoller Garden A.s.c., MN010A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Silver Div 1 Women Solo Dance - Final (532F)

Dore Foxtrot (92)    Tara Tango (100)    Criss Cross March (100 6/8)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)54Genelle BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)28Stephnnie DeckerKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Debbie Berg   

 

Silver Div 2 Men Solo Dance - Final (534F)

Dore Foxtrot (92)    Tara Tango (100)    Criss Cross March (100 6/8)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)42Ward HolmanKansas City Roller Skating Academy, MO096A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Debbie Berg   

 

Silver Div 3 Men Solo Dance - Final (538F)

Dore Foxtrot (92)    Tara Tango (100)    Criss Cross March (100 6/8)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)53Keith KowalczykRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)71Martin MoczulewskiRoller Garden A.s.c., MN010A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Debbie Berg   

 

Gold Div 1 Women Solo Dance - Final (544F)

Jo-Ann Foxtrot (92)    California Swing (138)    Fiesta Tango (Modified) (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
143Sarah HolmanKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Debbie Berg   

 

Gold Div 2 Women Solo Dance - Final (548F)

Century Blues (88)    Valse Adante (155 Waltz)    Quickstep Boogie (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)56Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)14Lisa BalsimoUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Gold Div 3 Men Solo Dance - Final (550F)

Century Blues (88)    Valse Adante (155 Waltz)    Quickstep Boogie (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)70Dan BrinerRoller Garden A.s.c., MN010A
2 (Q)26Christopher MorganSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Gold Div 3 Women Solo Dance - Final (552F)

Century Blues (88)    Valse Adante (155 Waltz)    Quickstep Boogie (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)16Joann BrooksUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Classic Int'l Women Solo Dance - Final (560F)

Dynasty Blues (88)    International Werner Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)54Genelle BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Elementary International Solo Dance - Final (566F)

Style B Waltz (108) 4 seq    Easy Paso (104) 4 seq   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)10Teagan GansmannUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Youth International Solo Dance - Final (568F)

Flirtation Waltz - CIPA WC (120) 2 seq    Kilian (108) 4 seq (1 at a time)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)62Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Dennis Welsh    Debbie Berg    Bob Behrendt   

 

Juvenile A Creative Solo Free Dance - Final (578F)

Content - 2:15 +/- :05    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)3Cooper BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)2Frederick NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
3 (Q)1Elle FaerberRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elementary A Creative Solo Free Dance - Final (580F)

Content - 2:15 +/- :05    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Sarah EkleEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)1Megan WeiszRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Open B Creative Solo Free Dance - Final (582F)

Content - 2:15 +/- :05    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Jade FletcherEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)3Tyler BrayUnattached, UN000A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elementary International Solo Free Dance - Final (588F)

Content - 2:30 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Sarah EkleEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)1Teagan GansmannUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

International Solo Free Dance - Final (590F)

Content - 2:30 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Elem. Int'l Solo Dance / Elem Int'l Solo Free Dance Combined - Final (600F)

Placement International Solo (566 Terminal Place)    Placement International Solo (588 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Teagan GansmannUnion Artistic Skate Club, MO123A

 

Youth Int'l Solo Dance / Youth Int'l Free Dance Combined - Final (602F)

Placement International Solo (568 Terminal Place)    Placement International Solo (590 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A

 

Juvenile B Boys Figures / Loops Combined - Final (638F)

Placement Long Figures (108 Terminal Place)    Placement Loops (202 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Frederick NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)1Cooper BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A

 

Juvenile B GirlsFigures / Loops Combined - Final (640F)

Placement Long Figures (110 Terminal Place)    Placement Loops (204 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Elle FaerberRollercade Skate Club, MO024A
2 (Q)2Isabella SchomburgRollercade Skate Club, MO024A

 

Elementary B Boys Figures / Loops Combined - Final (650F)

Placement Long Figures (120 Terminal Place)    Placement Loops (214 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Douglas WhealonRollercade Skate Club, MO024A

 

Elementary B Girls Figures / Loops Combined - Final (652F)

Placement Long Figures (122 Terminal Place)    Placement Loops (216 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Alyssa NolandKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
2 (Q)2Megan WeiszRollercade Skate Club, MO024A

 

Elementary A Girls Figures / Loops Combined - Final (656F)

Placement Long Figures (126 Terminal Place)    Placement Loops (220 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Sarah EkleEmpire Roller Rink, MO016A

 

Fresh/Soph C Women Figures / Loops Combined - Final (660F)

Placement Long Figures (130 Terminal Place)    Placement Loops (224 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Kirti MadhuRollercade Skate Club, MO024A

 

Fresh/Soph B Women Figures / Loops Combined - Final (664F)

Placement Long Figures (134 Terminal Place)    Placement Loops (228 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Jade FletcherEmpire Roller Rink, MO016A
2 (Q)1Nissa FrederiksonSkateville Dance & Figure Club, MN015A

 

Fresh/Soph A Men Figures / Loops Combined - Final (666F)

Placement Long Figures (136 Terminal Place)    Placement Loops (230 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Noah ZhengEmpire Roller Rink, MO016A

 

Bronze Div 1 Women Figures / Loops Combined - Final (678F)

Placement Long Figures (156 Terminal Place)    Placement Loops (242 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Nanci PellinUnion Artistic Skate Club, MO123A

 

Silver Div 1 Women Figures / Loops Combined - Final (690F)

Placement Long Figures (168 Terminal Place)    Placement Loops (246 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Genelle BrakefieldRollercade Skate Club, MO024A

 

Silver Div 3 Men Figures / Loops Combined - Final (696F)

Placement Long Figures (174 Terminal Place)    Placement Loops (244 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Larry ReustleUnion Artistic Skate Club, MO123A

 

Gold Div 1 Women Figures / Loops Combined - Final (702F)

Placement Long Figures (180 Terminal Place)    Placement Loops (250 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A

 

Classic Gold Women Figures / Loops Combined - Final (714F)

Placement Long Figures (192 Terminal Place)    Placement Loops (254 Terminal Place)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Jessica ReeceRollercade Skate Club, MO024A

 

Fun Freestyle - Final (769F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Tate KaufenbergRoller Garden A.s.c., MN010A
Judges:    Diane Brown    Marty Roberts    Steve Wojtowicz   

 

Red 8 & Under - Final (771F)

MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
145Evelynn McCullohKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    Flo Adams    Christel Surg   

 

Yellow Fig 8 & Under - Panel 2 - Final (773F)

111A - ROF-LOF Serp. 8    1B - LOIF-ROIF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
145Evelynn McCullohKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Green Fig 9-16 - Panel 2 - Final (783F)

111B - LOF-ROF Serp. 8    112A - RIF-LIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
127Natalie BoettcherSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Green Solo 9-16 - Final (785F)

Glide Waltz (108)    City Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
127Natalie BoettcherSkateville Dance & Figure Club, MN015A
Judges:    Diane Brown    Chris Morgan    Sandra Cox   

 

Red 9-16 - Final (801F)

MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
146Hannah McCullohMO096A
220Amaliya RidenhourUnion Artistic Skate Club, MO123A
Judges:    Diane Brown    Flo Adams    Christel Surg   

 

Open Adult B Figures 18 & Over - Panel 2 - Final (803F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
160Patricia WidmanRollercade Skate Club, MO024A
212Martha RobertsUnion Artistic Skate Club, UN000A
314Lisa BalsimoUnion Artistic Skate Club, MO123A
453Keith KowalczykRollercade Skate Club, MO024A
561Michael EveringRollercade Skate Club, MO024A
635Patricia MartinKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Open Solo 12 &Under - Final (805F)

Glide Waltz (108)   
PlaceSkater #SkaterClub
140Josiah GlazierKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
233Hannah AndersenKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Yellow Fig 9-16 - Panel 2 - Final (809F)

111A - ROF-LOF Serp. 8    1B - LOIF-ROIF Change 8   
PlaceSkater #SkaterClub
148Jada MeyersKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
246Hannah McCullohMO096A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Yellow Solo 9-16 - Final (811F)

Glide Waltz Corner    Progressive Tango Corner   
PlaceSkater #SkaterClub
148Jada MeyersKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Diane Brown    Chris Morgan    Sandra Cox   

 

Green Freestyle 9-16 - Final (813F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Tate KaufenbergRoller Garden A.s.c., MN010A
227Natalie BoettcherSkateville Danec and Figure, MN015A
Judges:    Diane Brown    Sandra Cox    Juliane Chapman   

 

Purple Adult Advanced Figures - Panel 2 - Final (815F)

111B - LOF-ROF Serp. 8    112A - RIF-LIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
147Christine GlazierKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Open Solo 13 & Over - Final (817F)

City Blues (88)    Glide Waltz (108)   
PlaceSkater #SkaterClub
155Kirti MadhuRollercade Skate Club, MO024A
269Larisa RudelsonEmpire Roller Rink, MO016A
335Patricia MartinKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
438Anthony WeirKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
537Bailey WeirKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
634Grace LaytonKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Open Youth Fig 9-12 - Final (819F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
167Madeleine ReedEmpire Roller Rink, MO016A
266Lillian MccormackEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Open Youth Fig 13-17 - Panel 2 - Final (821F)

5A - ROIF-LIOF Serp.    7B - LOF-ROF 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
155Kirti MadhuRollercade Skate Club, MO024A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Open Youth Fig 8 & Under - Panel 2 - Final (823F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2 - RIF-LIF Circle 8   
PlaceSkater #SkaterClub
168Trevor NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Dennis Welsh    David Bialorucki    Debbie Berg   

 

Open Circle Loops - Panel 1 - Final (825F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    115B - LIF-RIF Loop Circ 8   
PlaceSkater #SkaterClub
166Lillian MccormackEmpire Roller Rink, MO016A
267Madeleine ReedEmpire Roller Rink, MO016A
327Natalie BoettcherSkateville Dance & Figure Club, MN015A
468Trevor NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Diane Brown    Bob Behrendt   

 

Open Team 13 & Over - Final (827F)

City Blues (88)    Glide Waltz (108)   
PlaceSkater #SkaterClub
138Anthony Weir
Taylor Reed
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    David Bialorucki   

 

Open Creative (beginner) - Final (829F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Madeleine ReedEmpire Roller Rink, MO016A
24Lillian MccormackEmpire Roller Rink, MO016A
33Cameryn ReedKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
42Trevor NeighborsEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Judy Graves    Dennis Welsh    Bob Behrendt   

 

Open Duet (beginner) - Final (831F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
13Douglas Whealon
Cooper Brakefield
Rollercade Skate Club, MO024A
22Eliza Zuel
Morgan Zuel
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
34Elle Faerber
Isabella Schomburg
Rollercade Skate Club, MO024A
4T6Frederick Neighbors
Trevor Neighbors
Empire Roller Rink, MO016A
4T7Nissa Frederikson
Claire Boettcher
Skateville Dance & Figure Club, MN015A
61Josiah Glazier
Samantha Glazier
Kansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
75Lillian Mccormack
Madeleine Reed
Empire Roller Rink, MO016A
Judges:    Diane Brown    Flo Adams    Sandra Cox   

 

Open Quartet - Final (833F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Pink PantherKansas City Roller Dance & Artistic Figure Club, MO096A
22Empire Skate TeamEmpire Roller Rink, MO016A
Judges:    Diane Brown    Flo Adams    Christel Surg   

Generated: Monday, June 17, 2019 10:44 AM