For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

Ranked On: 6/12/2013
Ranked By: UL

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
1. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
2. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
3. Frank Perrelli, Ithaca, N.Y. (New York AC/Finger Lakes WC)
4. Brandon Precin, Evanston, Ill. (New York AC)
5. Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
6. Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Nico Megaludis, Murrysville, Pa. (Nittany Lion WC)
8. Ben Kjar, Orem, Utah (Titan Mercury WC)
9. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Steve Mytych, Coplay, Pa. (Lehigh Valley AC)

60 kg/132 lbs.
1. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
3. Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
4. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
5. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
6. Alan Waters, Kansas City, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
7. Danny Mitcheff, Cornwall, N.Y. (West Point WC)
8. Devin Carter, Blacksburg, Va. (NRV Mat Club)
9. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
10. Cashe Quiroga, Indianapolis, Ind. (Midwest RTC)

66 kg/145.5 lbs.
1. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
2. Jordan Oliver, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
3. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC/Titan Mercury WC)
4. Adam Hall, New York, N.Y. (Titan Mercury WC)
5. Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids/OTC)
6. Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army/OTC)
7. James Green, Willingboro, N.J. (Nebraska Wrestling Training Center)
8. Kyle Borshoff, Washington, D.C. (DCAC)
9. Jason Chamberlain, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
10. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska Wrestling Training Center)
2. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
3. David Taylor, St. Paris, Ohio (Nittany Lion WC)
4. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes WC)
5. Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
6. Ryan Morningstar, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
7. Colt Sponseller, Glenmont, Ohio (New York AC)
8. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
9. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army/OTC)
10. Dan Vallimont, Long Beach, N.Y. (Blue and Gold WC)

84 kg/185 lbs.
1. Keith Gavin, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Clayton Foster, Laramie, Wyo. (Cowboy WC/GRIT Athletics)
3. Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
4. Ed Ruth, Harrisburg, Pa. (Nittany Lion WC)
5. Phil Keddy, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
6. Austin Trotman, Boone, N.C. (Titan Mercury WC)
7. Cam Simaz, Ithaca, N.Y. (Finger Lakes WC)
8. Enock Francois, New Windsor, N.Y. (West Point WC)
9. Max Askren, Hartland, Wis. (New York AC/Titan Mercury WC)
10. Logan Storley, Roslyn, S.D. (Minnesota Storm)

96 kg/211.5 lbs.
1. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Chris Pendleton, Laramie, Wyo. (Titan Mercury WC)
3. Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC/Illinois RTC)
4. Brandon Halsey, Oceanside, Calif. (Sunkist Kids)
5. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
6. Trevor Brandvold, Madison, Wis. (New York AC)
7. David Zabriskie, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
8. Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Sunkist Kids/OTC)
9. Kyle Cerminara, Lewiston, N.Y. (NYSS)
10. Deron Winn, Ames, Iowa (Cyclone WC)

120 kg/264.5 lbs.
1. Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
2. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids/Ohio RTC)
3. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Titan Mercury WC)
4. Zach Rey, Hopatcong, N.J. (Lehigh Valley AC)
5. Matt Meuleners, Norwood-Young America, Minn. (Titan Mercury WC)
6. Tony Nelson, Cambridge, Minn. (Minnesota Storm)
7. Kyle Massey, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
8. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (New York AC)
9. Nick Gwiazdowski, Delanson, N.Y. (New York AC)
10. Billy Smith, Wantage, N.J. (Clarkstown Brown & Gold WC)
11. Jeremy Johnson, North Royalton, Ohio (Bobcat WC)