For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
NJCAA Pre-Season Rankings

Ranked On: 10/27/2003
Ranked By: Richard Fergola

DIVISION I
1. Northwest Wyoming
2. Iowa Central
3. Ellsworth
4. North Idaho
5. Lassen
6. Colby
7. Labette
8. Neosho County
9. St. Louis Meremac
10. Lincoln

DIVISION III
1. Nassau
2. Ridgewater
3. Harper
4. Bergen
5. Gloucester
6. Thaddeus Stevens
7. Rochester
8. Middlesex
9. Dakota County
10. SUNY Morrisville


INDIVIDUAL RANKINGS
125
1. Jake Leino, Yakima Valley
2. Adam Buzek, Iowa Central
3. Adam Vogt, Meremac
4. Walter Sosnowski, Nassau
5. Burke Barnes, North Idaho
6. Ronnie Smith, Neosho
6. Seth Wright, NW Wyoming
6. Earl Jones, Labette

133
1. Justin Pearch, North Idaho
2. Jose Martinez, Waubonsee
3. Mario Galanakis, Ellsworth
4. Hector Mendez, Iowa Central
5. Emery McReynolds, Labette
6. Charles Lloyd, Lassen

141
1. Eric Sabot, NW Wyoming
2. Chris Ravenna, Lincoln
3. Tommie Harris, Neosho County
4. LaShawn Lewis, Nassau
5. Colby Heppler, Iowa Central
6. L.J. Ladley, Stevens Tech
6. Jacob Wadley, Meremac

149
1. Mark Dickman, Meremac
2. Luke Salazar, NW Wyoming
3. Chris Deluca, Nassau
4. Jason Barnett, Iowa Central
5. Mitchell Bunne, Rochester
6. Mikel Delk, Labette
6. Jason Leavitt, Neosho
6. Damion Switlik, Ellsworth
6. Zach Flake, Lassen

157
1. Mike Rio, Harper
2. Joe Pflug, Iowa Central
3. Kole Tolliver, North Idaho
4. Jayson Layton, Nassau
5. Cort Peterson, NW Wyoming
6. Eric Luedke, Colby

165
1. Muzaffor Abdurakhmanov, Colby
2. Carlos Patrick, Nassau
3. Adam Benton, Ellsworth
4. Curt Zinell, Iowa Central
5. Nick Ammerman, Southwestern Oregon
6. Jake Wright, NW Wyoming

174
1. Steve Pickar, Ellsworth
2. Travis Birhanzel, Ridgewater
3. Brandon Kauffman, Thaddeus Stevens
4. Pete Julander, NW Wyoming
5. Dan Gordan, Southwestern Oregon
6. Vin Salek, Iowa Central

184
1. C.B. Dollaway, Colby
2. Mike Massenzio, Bergen
3. Anthony Johnson, Lassen
4. Ken Prophette, Ellsworth
5. Blair Alderman, North Idaho
6. Corey Feltman, Ridgewater
6. Jasper Lockett, Neosho

197
1. Willie Parks, Iowa Central
2. James Williams, Labette
3. Chris Weidman, Nassau
4. Robert Roszkiewicz, NW Wyoming
5. Bridger Sacher, Clackamas
6. Colt Hamilton, Western Wyoming

285
1. Tyler Rhodes, NW Wyoming
2. Isreal Silva, North Idaho
3. Pete Mueller, Lincoln
4. Matt Burkholder, Thaddeus Stevens
5. Jon Andriac, Nassau
6. John Fager, Western Wyoming
6. Dick Widdle, Yakima Valley