For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
NCAA Div. II Coaches Individual Rankings

Ranked On: 2/5/2003
Ranked By: NCAA Div 11 Coaches

125 Pounds
1. Mark Dodgen, Central Oklahoma
2. Jared Haberman, Western State (Colo.)
3. Joey Bareng, San Francisco State (Calif.)
4. Matt Strawser, North Dakota State
5. Drew Passley, Central Missouri State
6. Bryce Abbey, Nebraska-Kearney
7. Dan Hilario, Nebraska-Omaha
8. Aaron Graumann, Augustana (S.D.)

133 Pounds
1. Cole Province, Central Oklahoma
2. Tony Fratzke, Minnesota State-Mankato
3. Joey Simcoe, Findlay (Ohio)
4. Curry Pickard, North Carolina-Pembroke
5. Thad Benton, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
6. Adam Mars, Adams State (Colo.)
7. Adam Keiswetter, Nebraska-Kearney
8. Mitch Waite, Nebraska-Omaha

141 Pounds
1. Matt Dodgen, Central Oklahoma
2. R.C. LaHaye, Western State (Colo.)
3. Shane Barnes, Adams State (Colo.)
4. Gabe Re, Nebraska-Kearney
5. Roderick Ratcliff, Nebraska-Omaha
6. Ryan King, Augustana (S.D.)
7. Brad Russell, Wisconsin-Parkside
8. Jeremy Roe, South Dakota State

149 Pounds
1. Brandon Pfizenmaier, Nebraska-Kearney
2. Waylon Lowe, Findlay (Ohio)
3. Nate Peterson, Colorado Mines
4. Andy Messersmith, Adams State (Colo.)
5. Mitchell Napier, Indianapolis (Ind.)
6. Eric Pizzi, Central Missouri State
7. Jared Spry, Northern Colorado
8. Hannon Hisek, Minnesota State-Mankato

157 Pounds
1. Paul Carlson, North Dakota State
2. Travis Koppenhafer, Adams State (Colo.)
3. Cory Beckman, Minnesota State-Mankato
4. Brody Olson, Northern Colorado
5. Luke Main, West Liberty State (W. Va.)
6. Gary Skoch, Ashland (Ohio)
7. Dan Dempsey, Wisconsin-Parkside
8. Jared Cooley, Southwest State (Minn.)

165 Pounds
1. Matt Neumueller, St. Cloud State (Minn.)
2. Lucas Mackesy, Findlay (Ohio)
3. Shawn Silvis, Central Oklahoma
4. Tyler Bryant, South Dakota State
5. Josh McDonald, San Francisco State (Calif.)
6. Michael Fielder, North Dakota State
7. Jake Emerick, Minnesota State-Mankato
8. Greg Chiereileson, Colorado School of Mines

174 Pounds
1. Tom Meester, Augustana (S.D.)
2. Frank Kuchera, Nebraska-Kearney
3. Zach Stephens, Southern Illinois-Edwardsville
4. Jason Tapia, Central Oklahoma
5. Bryan Cowdin, South Dakota State
6. Tom Bauer, Ashland (Ohio)
7. Randy Pyle, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
8. Jon Duncombe, St. Cloud State (Minn.)

184 Pounds
1. Tyler Jones, South Dakota State
2. Jeff Henning, Central Oklahoma
3. Mauricio Wright, San Francisco State (Calif.)
4. Zach Stalder, Nebraska-Omaha
5. Sam Kenton, Augustana (S.D.)
6. Franco Santiago, Central Washington
7. Greg Nurrenbern, Truman State (Mo.)
8. Jordan Nichols, Fort Hays State (Kan.)

197 Pounds
1. Chad Wallace, Nebraska-Omaha
2. Drew Dunbar, San Francisco State
3. Jason McMillan, Northern Colorado
4. Jeff Rusher, Chadron State (Neb.)
5. Tim Boldt, South Dakota State
6. Ryan Kirst, Ashland (Ohio)
7. Seth Shippy, Central Missouri State
8. Justin Mautz, Mercyhurst (Pa.)

Heavyweight
1. Lyneil Mitchell, Gannon (Pa.)
2. Tom Poe, West Liberty State (W. Va.)
3. Les Sigman, Nebraska-Omaha
4. Dustin Darveaux, St. Cloud State (Minn.)
5. Barron Blanchard, Northern State (S.D.)
6. Evan Love, Indianapolis (Ind.)
7. Andrew Ubben, Fort Hays State (Kan.)
8. Bob Murphy, Nebraska-Kearney