For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Roller Sports


Track Events

Events listed in competition order
300 Meter Time Trials
    * Junior World Class Women
          o 01 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 27.833 08-New Record
            02 #27 Alexandra Harris - Weyers Cave, VA29.296
            03 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL, PA-229.521
            04 #20 McKenzie Browne - Coopersburg, PA29.624
            05 #21 Lauren Forrest - Harrisonburg, VA-1229.7
            06 #24 Samantha Goetz - Honeybrook, PA-129.792
            07 #33 Nicole Lloyd - Thomasville, NC-001 29.904
            08 #22 Alyssa Franklin - Waterford, MI-001 30.210
    * Junior World Class Men
          o 01 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA-072 26.608 05-New Record
            02 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL-082 26.909
            03 #57 Justin Mannon - Levittown, PA, NJ-0 26.913
            04 #54 Eben Jackson - Auburn, WA-022 27.081
            05 #63 Donavon Sellers - Des Moines, IA 27.186
            06 #48 Brandon Esianor - Haslet, TX-360 27.295
            07 #61 Michael Ringer - Cedar Hill, TX-360 27.385
            08 #40 Coery Bethal - Danville, VA, NC-037 27.398
    * World Class Women
          o 01 #84 Sara Sayasane - San Jose, CA-151 27.533 07-New Record
            02 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA-053 29.288
            03 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL-133 30.084
            04 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA, RI-30.385
            05 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA30.554
            06 #75 Xion Akana - Post Falls, ID-015 31.204
            07 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE, KS-001 31.330
            08 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA-151 31.361
    * World Class Men
          o 01 #88 William Bowen - Greensboro, NC, VA26.037
            02 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA-170 26.382
            03 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC, UN26.458
            04 #103 Justin Stelley - West Jordan, UT, TX-26.600
            05 #103 Scott Stubblefield - Post Falls, ID, FL26.608
            06 #99 Jake Powers - Greensboro, NC-037 26.797
            07 #92 Chad Horne - Olympia, WA, NC-037 26.895
            08 #91 Corey Gahan - Bushnell, FL-133 27.167

1000 Meter Sprint

    * Junior World Class Women
          o 01 #27 Alexandra Harris - Weyers Cave, VA 1:38.222
            02 #29 Erin Jackson - Ocala
            03 #23 Megan Gillis - Springfield, IL
            04 #192 Sophie Web - Unknownn
            05 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL
            06 #35 Darian O'Neil - Clinton Township, MI
            07 #25 Courtney Grzech - Fort Pierce, FL
            08 #32 Chelsi LeGault - Hayden, ID
    * Junior World Class Men
          o 01 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA
            02 #57 Justin Mannon - Levittown, PA
            03 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL
            04 #61 Michael Ringer - Cedar Hill, TX
            05 #40 Coery Bethal - Danville, VA
            06 #52 Brandon Hall - Englewood, CO
            07 #66 Andrew Simmons - Auburn, WA
            DQ #41 Jonathan Blair - Roswell, GA
    * World Class Women
          o 01 #84 Sara Sayasane - San Jose, CA 1:44.70
            02 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL
            03 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA
            04 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA
            05 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE
            06 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA
            07 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA
            08 #76 Sophia Buckaloo - Harrisonburg, VA
    * World Class Men
          o 01 #103 Justin Stelley - West Jordan, UT
            02 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC,
            03 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA-170
            04 #91 Corey Gahan - Bushnell, FL-133
            05 #99 Jake Powers - Greensboro, NC-037
            06 #105 Brian Talley - Corona, CA, TX-360
            07 #106 Ryan Weiderhold - Harrisonburg, VA
            08 #86 Jonathan Bell - Orlando, FL-133

10,000 Points Elimination

    * Junior World Class Women
          o 01 #192 Sophie Web - Unknownn 17.15.219 22
            02 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 15
            03 #35 Darian O'Neil - Clinton Township, MI- 14
            04 #23 Megan Gillis - Springfield, IL, KS-001 12
            05 #24 Samantha Goetz - Honeybrook, PA-1 3
            06 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL, PA-2 2
            07 #25 Courtney Grzech - Fort Pierce, FL, F
            08 #22 Alyssa Franklin - Waterford, MI-001
    * Junior World Class Men
          o 01 #57 Justin Mannon - Levittown, PA, NJ-0 21
            02 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA-072 16
            03 #70 Drew Valinsky - Bonita Springs, FL-1 13
            04 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL-082 8
            05 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA-27 6
            06 #39 Christopher Anderson - Fern Park, F 6
            07 #49 Devin Firek - Fredericksburg, VA-120 1
            08 #67 Matthew Stewart - Columbus, GA-12 FINISH 6TH
    * World Class Women
          o 01 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL-133 18:01.020 47
            02 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA 25
            03 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA-053 3
            04 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA-151 2
            05 #75 Xion Akana - Post Falls, ID-015 1
            06 #76 Sophia Buckaloo - Harrisonburg, VA07
            07 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE, KS-001
            08 #78 Rachael DiJulio - Wakefield, RI-004
    * World Class Men
          o 01 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC, UN16.09.768 18
            02 #96 Joey Mantia - Colorado Sprgs, CO W 15
            03 #101 Christopher Springer - Harrisonburg, 7
            04 #102 James Springer - Harrisonburg, VA-1 7
            05 #105 Brian Talley - Corona, CA, TX-360 7 10TH
            06 #88 William Bowen - Greensboro, NC, VA 5
            07 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA-170 4
            08 #92 Chad Horne - Olympia, WA, NC-037 1

300 Meter

    * Freshman Girls
          o 01 #3 Cidney Evanson - Auburn, WA-021 30.326
            02 #2 Brianna Bocox - Cheyenne, WY UN- 30.406
            03 #4 Chelsea Grzech - Ft. Pierce, FL-095 30.495
            04 #7 Bethany Sweers - Auburn, WA-021 31.449
    * Freshman Boys
          o 01 #198 Matthew Pascua - Des Moines, IA, W29.416
            02 #16 Justin Sterling - Monroe, NC, GA-07229.980
            03 #13 Dustin Hebson - Inverness, FL-082 30.073
            04 #14 Matthew Hoehn - Springfield, IL, KS- 30.515
    * Masters Women 25-34
          o 01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX-360 33.163
    * Masters Women 35-44
          o 01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA-2731.782 -New Record
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL-035.390
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA-279 38.711
    * Masters Women 45-54
          o 01 #117 Carol Hochstein - St Petesburg, FL-038.847
            02 #117 Joni Salmon - Colorado Spgs, CO
    * Masters Men 25-34
    * Masters Men 35-44
          o 01 #116 Jim Larson - Springfield, IL, KS-001 28.057 new record
            02 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO,UN29.868
            03 #196 Shawn Gallant - Colorado Spgs, CO,31.928
    * Masters Men 45-54
          o 01 #195 Jeffrey Foster - Birdsboro, PA-170 29.675
            02 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-030.704
            03 #120. Dave Pate - Pueblo West, CO, WY-032.750

Points Races

    * Freshman Girls 2000 Meter
          o 01 #3 Cidney Evanson - Auburn, WA-021 3:32.966 16
            02 #2 Brianna Bocox - Cheyenne, WY UN-000 6
            03 #5 Sara Rehklau - Osseo, MI-056 4
            04 #8 MarilynThayer - Columbia, SC, NC-001 3
    * Freshman Boys 2000 Meter
          o 01 #16 Justin Sterling - Monroe, NC, GA-0723:24.352 13
            02 #13 Dustin Hebson - Inverness, FL-082 11
            03 #15 Zachary Lloyd - Thomasville, NC-001 8
            04 #198 Matthew Pascua - Des Moines, IA, WA-044 1
    * Masters Women 25-34 2000 Meter
          o 01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX-360 4:00.982 @0
    * Masters Women 35-44 2000 Meter
          o 01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA-2739:46.668 21 @0-New Record
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL-095 9 @0
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA-279 @0
    * Masters Women 45-54 2000 Meter
          o 01 #117 Carol Hochstein - St Petesburg, FL-032:459.610 -New Record
    * Masters Men 25-34 5000 Meter
          o 01 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 8:29.932 33 -New Record
            02 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay, FL-024 2
            03 #121 Shaun Thomas - Denver, CO, UN-000 1
    * Masters Men 35-44 5000 Meter
          o 01 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO,UN-80:030.309 39 -New Record
            02 #116 Jim Larson - Springfield, IL, KS-001
            03 #196 Shawn Gallant - Colorado Spgs, CO, WY-002
            SCR #113 James Ingram - Royal Oak, MI-056
    * Masters Men 45-54 5000 Meter
          o 01 #195 Jeffrey Foster - Birdsboro, PA-170 8:.49.880 -New Record
            02 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-021
            03 #120. Dave Pate - Pueblo West, CO, WY-002

500 Meter Sprint

    * Freshman Girls
          o 01 #4 Chelsea Grzech - Ft. Pierce, FL-095 49.862
            02 #2 Brianna Bocox - Cheyenne, WY
            03 #3 Cidney Evanson - Auburn, WA
            04 #5 Sara Rehklau - Osseo, MI
    * Freshman Boys
          o 01 #13 Dustin Hebson - Inverness, FL-082 49.927
            02 #16 Justin Sterling - Monroe, NC
            03 #12 Thomas Goff - Brooksville, FL
            04 #14 Matthew Hoehn - Springfield, IL
    * Masters Women
          o Masters 25-34
            01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX-360 58.724
          o Masters 35-44
            01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA 53.636 -New Record
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA
          o Masters 45-54
            01 #117 Carol Hochstein - St Petesburg, FL 1:04.927
    * Masters Men
          o Masters 25-34
            01 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 46.990 new record
            02 #121 Shaun Thomas - Denver, CO
            03 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay, FL
          o Masters 35-44
            01 #116 Jim Larson - Springfield, IL 47.846 -New Record
            02 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO
          o Masters 45-54
            01 #195 Jeffrey Foster - Birdsboro, PA-170 49.180 -New Record
            02 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA
            03 #120. Dave Pate - Pueblo West, CO
    * Junior World Class Women
          o Consolation
            01 #24 Samantha Goetz - Honeybrook, PA 48.864
            02 #21 Lauren Forrest - Harrisonburg, VA
            03 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL
            04 #22 Alyssa Franklin - Waterford, MI
          o Final
            01 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 47.422
            02 #27 Alexandra Harris - Weyers Cave, VA
            03 #25 Courtney Grzech - Fort Pierce, FL
            04 #33 Nicole Lloyd - Thomasville, NC
    * World Class Women
          o Consolation
            01 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA 49.996
            02 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE declassed
            03 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA
            04 #75 Xion Akana - Post Falls, ID
          o Final
            01 #84 Sara Sayasane - San Jose, CA 46.412
            02 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL
            04 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA
            03 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA
    * Junior World Class Men
          o Consolation
            01 #54 Eben Jackson - Auburn, WA 44.955
            02 #48 Brandon Esianor - Haslet, TX
            03 #45 Kevin Carroll - Honeybrook, PA
            04 #52 Brandon Hall - Englewood, CO
          o Final
            01 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL 43.986 new record
            02 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA
            03 #57 Justin Mannon - Levittown, PA
            04 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA
    * World Class Men
          o Consolation
            01 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA 44.265
            02 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC
            03 #103 Justin Stelley - West Jordan, UT
            04 #101 Christopher Springer - Harrisonburg, VA
          o Final
            01 #96 Joey Mantia - Colorado Sprgs, CO W42.807 SF2: 01-New Record
            02 #88 William Bowen - Greensboro, NC
            03 #91 Corey Gahan - Bushnell, FL
            04 #92 Chad Horne - Olympia, WA

1500 Sprint

    * Masters Women
          o Masters 25-34
            01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX 3:21.424 new record
          o Masters 35-44
            01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA 2:56.142 new record
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA
          o Masters 45-54
            01 #117 Carol Hochstein - St Petesburg, FL 3:22.659
    * Masters Men
          o Masters 25-34
            01 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 2:28.846 -New Record
            02 #121 Shaun Thomas - Denver, CO
            03 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay
          o Masters 35-44
            01 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO 2:32.074
            02 #116 Jim Larson - Springfield, IL
          o Masters 45-54
            01 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-02:43.411 -New Record
            02 #120. Dave Pate - Pueblo West, CO

15,000 Meter Elimination Race

    * Junior World Class Women
          o 01 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 26:54.590
            02 #192 Sophie Web - Unknownn
            03 #27 Alexandra Harris - Weyers Cave, VA
            04 #24 Samantha Goetz - Honeybrook, PA
            05 #23 Megan Gillis - Springfield, IL
            06 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL
            07 #35 Darian O'Neil - Clinton Township, MI
            08 #18 Zephaneah Akana - Post Falls, ID
            09 #22 Alyssa Franklin - Waterford, MI
            10 #33 Nicole Lloyd - Thomasville, NC
            11 #25 Courtney Grzech - Fort Pierce, FL
            12 #21 Lauren Forrest - Harrisonburg, VA
            13 #37 Sara Thrall - Edgewood, WA
            14 #32 Chelsi LeGault - Hayden, ID
            15 #20 McKenzie Browne - Coopersburg, PA
            16 #30 Falicia Kan - Kissimmee, FL
            17 #38 Anjelica Trevino - Pontiac, MI
            18 #36 Addison Shepard - Harrisonburg, VA
            19 #26 Emerald Jackson - Cheyenne, WY-0
    * Junior World Class Men
          o 01 #57 Justin Mannon - Levittown, PA 24.53.361 new record
            02 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA
            03 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL
            04 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA
            05 #67 Matthew Stewart - Columbus, GA
            06 #39 Christopher Anderson - Fern Park, FL
            07 #49 Devin Firek - Fredericksburg, VA
            08 #46 Trevor Casey - Des Moines, IA
            09 #52 Brandon Hall - Englewood, CO, WA
            10 #193 Giles Atipoe - Boynton Beach, FL
            11 #51 Jordan Hafenscher - Lake Stevens, WA
            12 #65 Chris Slocum - Puyallup, WA
            13 #60 Logan Owen - Bremerton, WA
            14 #58 Dillon Martin - Gainsville, GA
            15 #61 Michael Ringer - Cedar Hill, TX
            16 #68 Jonathan Tees - Mayslanding, NJ
            17 #66 Andrew Simmons - Auburn, WA
            18 #71 Charles West - Trinity, NC
            19 #42 Adam Bode - Orlando, FL
            20 #56 Michael Machalicek - Sachse, TX
            21 #59 Caleb Miles - High Point, NC
            22 #47 Jacob Daniels - Phoenix, AZ
            23 #43 Joseph Burns - Mesquite, TX
            24 #62 Aaron Roembke - Staley, NC
            24 #53 Chaz Im - Orlando, FL
            26 #45 Kevin Carroll - Honeybrook, PA
            27 #48 Brandon Esianor - Haslet, TX
            28 #63 Donavon Sellers - Des Moines, IA
            29 #50 Joshua Goff - Brooksville, FL
            30 #55 Zachary Kulics - Boynton Beach, FL
            #54 Eben Jackson - Auburn, WA
            32 #73 Drew Yersin - Urbandale, IA
            33 #70 Drew Valinsky - Bonita Springs, FL
            34 #40 Coery Bethal - Danville, VA
            35 #72 Brendan Woolfolk - Poulsbo, WA
    * World Class Women
          o 01 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL 27:32.756 -New Record
            02 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA
            03 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA
            04 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA
            05 #75 Xion Akana - Post Falls, ID
            06 #84 Sara Sayasane - San Jose, CA
            08 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE
            09 #78 Rachael DiJulio - Wakefield, RI
            10 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA
            11 #76 Sophia Buckaloo - Harrisonburg, VA
    * World Class Men
          o 01 #96 Joey Mantia - Colorado Sprgs, CO 25.52.123
            02 #103 Justin Stelley - West Jordan, UT
            03 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC
            04 #102 James Springer - Harrisonburg, VA
            05 #99 Jake Powers - Greensboro, NC
            06 #101 Christopher Springer - Harrisonburg, VA
            07 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA
            08 #92 Chad Horne - Olympia, WA
            09 #88 William Bowen - Greensboro, NC
            10 #106 Ryan Weiderhold - Harrisonburg, VA
            11 #91 Corey Gahan - Bushnell, FL
            12 #105 Brian Talley - Corona, CA
            13 #86 Jonathan Bell - Orlando, FL
            14 #94 Kevin Kmetz - Lincoln, NE
            15 #95 Jason Korbel - Nine Mile Falls, WA
            16 #87 Josh Bode - Orlando, FL
            18 #197 Joshua Simas - Newport, RI
            19 #85 Anthony Anselmi - Lake Angelus, MI
            20 #93 Deavon Kiefer - Fate, TX
            21 #104 Scott Stubblefield - Post Falls, ID
            22 #97 Tyler McGinnis - Cape Coral, FL

Road Events

200 Meter Time Trials

    * Junior World Class Women
          o 01 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 0:19.451
            02 #27 Alexandra Harris - Weyers Cave, VA0:20.042 03
            03 #20 McKenzie Browne - Coopersburg, PA0:20.489 07
            04 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL, PA-207:920.511 09
            05 #33 Nicole Lloyd - Thomasville,NC-001 0:20.635 11
            06 #24 Samantha Goetz - Honeybrook, PA-107:020.829 16
            07 #21 Lauren Forest - Harrisonburg, VA-1200:20.952 04
            08 #25 Courtney Grzech - Ft. Pierce, FL-0950:20.958 14
            09 #36 Addison Shepard - Harrisonburg, VA0:21.203 02
            10 #37 Sara Thrall - Edgewood, WA-044 0:21.322 19
            11 #23 Megan Gillis - Springfield, IL, KS-0010:21.349 06
            12 #18 Zephaneah Akana - Post Falls, ID-0105:21.354 05
            13 #32 Chelsi LeGault - Hayden, ID-009 0:21.387 20
            14 #22 Alyssa Franklin - Waterford, MI-001 0:21.412 08
            15 #192 Sophia Web - Virginia Beach, VA-1200:21.720 00
            16 #35 Darian O'Neil - Clinton Township, MI-0:21.835 13
            17 #26 Emerald Jackson - Cheyenne, WY-0300:21.929 18
            18 #38 Anjelica Trevino - Pontiac, MI-001 0:22.209 12
            19 #28 Cortnee Hosler - Wichita, KS-001 0:22.617 21
            20 #19 Leiland Arnholt - Columbus, GA-072 0:26.025 15
            21 #34 Alyssa Martinez - Alta Loma, CA-151 01
            22 #30 Falicia Kan - Kissimmee, FL-133 10
    * Junior World Class Men
          o 01 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA-072 0:17.747 01
            02 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL-082 0:17.863 26
            03 #54 Eben Jackson - Auburn, WA-022 0:17.969 06
            04 #40 Coery Bethal - Danville, VA, NC-037 0:18.046 29
            05 #45 Kevin Carroll - Honeybrook, PA-170 0:18.159 16
            06 #61 Michael Ringer - Cedar Hill, TX-360 0:18.241 33
            07 #57 Justin Mannon - Levittown, PA, NJ-0304:18.314 14
            08 #48 Brandon Esianor - Haslet, TX-360 0:18.321 15
            09 #59 Caleb Miles - High Point, NC-037 0:18.413 24
            10 #63 Donavon Seller - Des Moines, IA, KS0:18.447 34
            11 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA-2709:18.500 21
            12 #46 Trevor Casey - Des Moines, IA, KS-000:118.613 30
            13 #52 Brandon Hall - Englewood, CO, WA-0:18.826 05
            14 #56 Michael Machalicek - Sachse, TX-3600:18.888 27
            15 #55 Zachary Kulics - Boynton Beach, FL-0:18.938 04
            16 #51 Jordan Hafenscher - Lake Stevens, W0:A18.942 32
            17 #193 Giles Atipoe - Boynton Beach, FL-0240:18.944 00
            18 #71 Charles West - Trinity, NC-037 0:18.948 12
            19 #62 Aaron Roembke - Staley, NC-001 0:18.957 09
            20 #72 Brendan Woolfolk - Poulsbo, WA-0530:18.961 13
            21 #43 Joseph Burns - Mesquite, TX-360 0:18.973 02
            22 #42 Adam Bode - Orlando, FL-133 0:19.078 20
            23 #53 Chaz Im - Oswego, IL-010 0:19.144 17
            24 #39 Christopher Anderson - Fern Park, FL0:19.156 18
            25 #67 Matthew Stewart - Columbus, GA-1250:19.195 35
            26 #66 Andrew Simmons - Auburn, WA-022 0:19.198 11
            27 #65 Chris Slocum - Puyallup, WA-022 0:19.199 36
            28 #68 Jonathan Tees - Mayslanding, NJ, PA0:19.305 22
            29 #49 Devin Firek - Fredericksburg, VA-1200:19.364 28
            30 #50 Joshua Goff - Brooksville, FL-133 0:19.547 07
            31 #58 Dillon Martin - Gainsville, GA-072 0:19.581 31
            32 #60 Logan Owen - Bremerton, WA-044 0:19.871 19
            33 #47 Jacob Daniels - Phoenix, AZ, CA-1510:22.192 03
            34 #73 Drew Yersin - Urbandale, IA, KS-001 25
            35 #74 Josh Zullo - High Point, NC-037 10
            36 #70 Drew Valinsky - Bonita Springs, FL-100 08
    * World Class Women
          o 01 #84 Sara Sayasane - San Jose, CA-151 0:18.772 02
            02 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA0:20.327 10
            03 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL-133 0:20.520 07
            04 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA, RI-0:20.652 08
            05 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA-053 0:20.695 09
            06 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA-151 0:21.086 06
            07 #123 Misha Averiill - Tiffany Speed, WA-0202:21.089 00
            08 #75 Xion Akana - Post Falls, ID-015 0:21.384 01
            09 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE, KS-001 0:21.589 03
            10 #76 Sophia Buckaloo - Harrisonburg, VA-0:22.309 05
            11 #78 Rachael DiJulio - Wakefield, RI-004 0:22.389 04
    * World Class Men
          o 01 #96 Joey Mantia - Colorado Spgs, CO, W0A:16.764 18
            02 #88 William Bowen - Greensboro, NC, VA0:17.023 08
            03 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA-170 0:17.297 16
            04 #92 Chad Horne - Olympia, WA, NC-037 0:17.633 02
            05 #99 Jake Powers - Greensboro, NC-037 0:17.881 04
            06 #104 Scott Stubblefield - Post Falls, ID, FL0:17.984 14
            07 #103 Justin Stelly - West Jordan, UT, TX-203:118.033 21
            08 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC, UN0:18.077 07
            09 #91 Corey Gahan - Bushnell, FL-133 0:18.084 15
            10 #85 Anthony Anselmi - Lake Angelus, MI-0:18.134 22
            11 #105 Brian Talley - Corona, CA, TX-360 0:18.201 12
            12 #100 Craig Preston - Haltom City, TX-360 0:18.361 20
            13 #87 Josh Bode - Orlando, FL-133 0:18.467 17
            14 #98 John Pardee - Dallas, TX-360 0:18.524 09
            15 #101 Christopher Springer - Harrisonburg, 0:18.616 13
            16 #94 Kevin Kmetz - Lincoln, NE, KS-001 0:18.638 19
            17 #106 Ryan Weiderhold - Harrisonburg, VA0:18.825 03
            18 #95 Jason Korbel - Nine Mile Falls, WA-001:518.880 05
            19 #86 Jonathan Bell - Orlando, FL-133 0:18.954 06
            20 #122 Clint Collier - Dallas, TX-360 0:19.325 00
            21 #102 James Springer - Harrisonburg, VA-102:019.430 11
            22 #93 Deavon Kiefer - Fate, TX-360 0:19.553 01
            23 #97 Tyler McGinnis - Cape Coral, FL-1330:19.888 10
    * Masters Women
          o Masters 25-34
            01 #106 Michele Hardee - Alvord, TX-360 0:22.897 01-New Record
          o Masters 35-44
            01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA-2709:21.930 02
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL-009:524.247 01
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA-279 0:26.253 03
          o Masters 45-54 Ladies
            01 #194 Mindy Miller - Las Vegas, NV-005 0:24.443 03
            02 #117 Carol Hochstein - St. Petersburg, FL-0:27.130 01
            03 #118 Joni Salmon - Colorado Spgs, CO WA scr
    * Masters Men
          o Masters 25-34
            01 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 0:18.514 01
            02 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay, FL-0204:18.588 03
            03 #121 Shaun Thomas - Denver, CO, UN-0000:19.357 02
          o Masters 35-44
            01 #116 Jim Larson - Springfield, IL, KS-001 0:18.306 02-New Record
            02 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO,UN 01
            03 #114 James Ingram - Royal Oak, MI-056 03
          o Masters 45-54
            01 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-002:119.937 02-New Record
            02 #120 Dave Pate - Pueblo West, CO, WY-000:222.397 01
    * Freshman Girls
          o 01 #4 Chelsea Grzech - Ft. Pierce, FL-095 0:21.092 02
            02 #3 Cidney Evanson - Auburn, WA-021 0:21.145 07
            03 #2 Brianna Bocox - Cheyenne, WY, UN0:21.682 04
            04 #6 Haley Stratton - Ft. Pierce, FL-095 0:22.142 03
            05 #7 Bethany Sweers - Auburn, WA-021 0:22.208 06
            06 #5 Sara Rehklau - Osseo, MI-001 0:22.229 08
            07 #8 Marilyn Thayer - Columbia, SC, NC-000:123.206 05
            08 #1 Makailah Akana - Post Falls, ID-015 0:23.632 01
    * Freshman Boys
          o 01 #198 Matthew Pascua - Des Moines, IA 0:20.471
            02 #14 Matthew Hoehn - Springfield, IL, KS-0:21.198 08
            03 #16 Justin Sterling - Monroe, NC, GA-0720:21.209 02
            04 #11 Isaiah Oliver - Auburn, WA-021 0:22.125 05
            05 #12 Thomas Goff - Brooksville, FL-133 0:22.147 09
            06 #15 Zachary Lloyd - Thomasville, NC-0010:22.485 07
            07 #17 Zachary Stoppelmoor - W. Des Moine0s:23.259 03
            08 #9 Micah Arnholt - Columbus, GA-072 0:23.314 04
            09 #44 Pablo Calderon - San Juan Puerto Ri0c:o23.778 00
            10 #10 Daniel Brown - Downingtown, PA-1700:24.144 06
            11 #13 Dustin Hebson - Inverness, FL-082 0:31.277 01

Points Race

    * Freshman Girls 2000 Meter
          o 01 #4 Chelsea Grzech - Ft. Pierce, FL-095 3:28.032 8
            02 #3 Cidney Evanson - Auburn, WA-021 8
            03 #5 Sara Rehklau - Osseo, MI-001 2
            04 #1 Makailah Akana - Post Falls, ID-015
            05 #2 Brianna Bocox - Cheyenne, WY, UN
            06 #7 Bethany Sweers - Auburn, WA-021
            07 #6 Haley Stratton - Ft. Pierce, FL-095
            08 #8 Marilyn Thayer - Columbia, SC, NC-001
    * Freshman Boys 2000 Meter
          o 01 #13 Dustin Hebson - Inverness, FL-082 3:20.127 10 -New Record
            02 #16 Justin Sterling - Monroe, NC, GA-072 5
            03 #198 Matthew Pascua - Des Moines, IA 3
            04 #15 Zachary Lloyd - Thomasville, NC-001
            05 #11 Isaiah Oliver - Auburn, WA-021
            06 #12 Thomas Goff - Brooksville, FL-133
            07 #14 Matthew Hoehn - Springfield, IL, KS08
            #17 Zachary Stoppelmoor - W. Des Moines
            09 #9 Micah Arnholt - Columbus, GA-072
            10 #10 Daniel Brown - Downingtown, PA-170
            SCR #44 Pablo Calderon - San Juan Puerto Rico
    * Masters Women 2000 Meter
          o 25-34
            01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX-360 3:54.654 @0-New Record
          o 35-44
            01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA-2739:48.228 11 new record
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL-095 6 @0
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA-279 @0
          o 45-54
            01 #194 Mindy Miller - Las Vegas, NV-005 3:55.443 -New Record
            02 #117 Carol Hochstein - St. Petersburg, FLSCR
            #118 Joni Salmon - Colorado Spgs, CO WA
    * Masters Men 5000 Meter
          o 25-34
            01 #121 Shaun Thomas - Denver, CO, UN-0080:28.776 10
            02 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 8
            03 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay, FL-024 1
          o 35-44
            01 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO,UN8:16.608 20
            02 #116 Jim Larson - Springfield, IL, KS-001
          o 45-54
            01 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-092:112.566 -New Record
            02 #120 Dave Pate - Pueblo West, CO, WY-090:244.535

500 Meter Sprint

    * Freshman Girls
          o 01 #4 Chelsea Grzech - Ft. Pierce, FL-095 0:50.518 HT1: 01
            02 #3 Cidney Evanson - Auburn, WA-021 HT2: 01
            03 #2 Brianna Bocox - Cheyenne, WY, UN HT2: 02
            04 #6 Haley Stratton - Ft. Pierce, FL-095 HT1: 02
    * Freshman Boys
          o 01 #198 Matthew Pascua - Des Moines, IA 0:49.008 HT1: 01
            02 #13 Dustin Hebson - Inverness, FL-082 HT2: 01
            03 #16 Justin Sterling - Monroe, NC, GA-072 HT2: 02
            04 #12 Thomas Goff - Brooksville, FL-133 HT1: 02
    * Masters Women
          o 25-34
            01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX-360 1:00.411 @0-New Record
          o 35-44
            01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA-2709:54.553 new record
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL-095 @0
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA-279 @0
          o 45-54
            01 #194 Mindy Miller - Las Vegas, NV-005 1:01.235
            02 #117 Carol Hochstein - St. Petersburg, FLSCR
            #118 Joni Salmon - Colorado Spgs, CO WA
    * Masters Men
          o 25-34
            01 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 0:46.686 revised
            02 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay, FL-024
            03 #121 Shaun Thomas - Denver, CO, UN-000
          o 35-44
            01 #116 Jim Larson - Springfield, IL, KS-001 0:45.217 -New Record-NeRecord
            02 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO,UN
            SCR #114 James Ingram - Royal Oak, MI-056
          o 45-54
            01 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-002:149.161 -New Record
            02 #120 Dave Pate - Pueblo West, CO, WY-002

Elimination Race

    * Junior World Class Women
          o 01 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 36:19.840 -New Record
            02 #192 Sophia Web - Virginia Beach, VA-120
            03 #23 Megan Gillis - Springfield, IL, KS-001
            04 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL, PA-279
            05 #24 Samantha Goetz - Honeybrook, PA-170
            06 #35 Darian O'Neil - Clinton Township, MI07
            07 #33 Nicole Lloyd - Thomasville,NC-001
            08 #18 Zephaneah Akana - Post Falls, ID-015
            09 #32 Chelsi LeGault - Hayden, ID-009
            10 #25 Courtney Grzech - Ft. Pierce, FL-095
            11 #22 Alyssa Franklin - Waterford, MI-001
            12 #21 Lauren Forest - Harrisonburg, VA-120
            13 #36 Addison Shepard - Harrisonburg, VA
            14 #37 Sara Thrall - Edgewood, WA-044
            15 #38 Anjelica Trevino - Pontiac, MI-001
            16 #20 McKenzie Browne - Coopersburg, PA
            17 #19 Leiland Arnholt - Columbus, GA-072
            18 #26 Emerald Jackson - Cheyenne, WY-030
            SCR #30 Falicia Kan - Kissimmee, FL-133
            SCR #28 Cortnee Hosler - Wichita, KS-001
            SCR #27 Alexandra Harris - Weyers Cave, VA
            SCR #34 Alyssa Martinez - Alta Loma, CA-151
    * Junior World Class Men
          o 01 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL-082 3.46.292 -New Record
            02 #57 Justin Mannon - Levittown, PA, NJ-0
            03 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA-072
            04 #39 Christopher Anderson - Fern Park, F
            05 #60 Logan Owen - Bremerton, WA-044
            06 #193 Giles Atipoe - Boynton Beach, FL-02
            07 #68 Jonathan Tees - Mayslanding, NJ, PA
            08 #40 Coery Bethal - Danville, VA, NC-037
            09 #56 Michael Machalicek - Sachse, TX-36
            10 #67 Matthew Stewart - Columbus, GA-12
            11 #58 Dillon Martin - Gainsville, GA-072
            12 #42 Adam Bode - Orlando, FL-133
            13 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA-27
            14 #65 Chris Slocum - Puyallup, WA-022
            15 #52 Brandon Hall - Englewood, CO, WA16
            16 #46 Trevor Casey - Des Moines, IA, KS-0
            17 #48 Brandon Esianor - Haslet, TX-360
            18 #43 Joseph Burns - Mesquite, TX-360
            19 #63 Donavon Seller - Des Moines, IA, KS
            20 #61 Michael Ringer - Cedar Hill, TX-360
            21 #51 Jordan Hafenscher - Lake Stevens, W
            22 #45 Kevin Carroll - Honeybrook, PA-170
            23 #66 Andrew Simmons - Auburn, WA-022
            24 #49 Devin Firek - Fredericksburg, VA-120
            25 #47 Jacob Daniels - Phoenix, AZ, CA-151
            25 #54 Eben Jackson - Auburn, WA-022
            26 #59 Caleb Miles - High Point, NC-037
            27 #55 Zachary Kulics - Boynton Beach, FL28
            28 #62 Aaron Roembke - Staley, NC-001
            29 #70 Drew Valinsky - Bonita Springs, FL-1
            30 #71 Charles West - Trinity, NC-037
            31 #53 Chaz Im - Oswego, IL-010
            32 #50 Joshua Goff - Brooksville, FL-133
            #74 Josh Zullo - High Point, NC-037
            #73 Drew Yersin - Urbandale, IA, KS-001
            #72 Brendan Woolfolk - Poulsbo, WA-053
    * World Class Women
          o 01 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL-133 35.24.979 -New Record
            02 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA
            03 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA-151
            04 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA-053
            05 #76 Sophia Buckaloo - Harrisonburg, VA06
            06 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA, RI07
            07 #75 Xion Akana - Post Falls, ID-015
            08 #78 Rachael DiJulio - Wakefield, RI-004
            09 #123 Misha Averiill - Tiffany Speed, WA-022
            10 #83 Ricci Porter - Lincoln, NE, KS-001
            SCR #84 Sara Sayasane - San Jose, CA-151
    * World Class Men
          o 01 #96 Joey Mantia - Colorado Spgs, CO, W3A2.21.814
            02 #103 Justin Stelly - West Jordan, UT, TX-231
            03 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC, UN
            04 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA-170
            05 #105 Brian Talley - Corona, CA, TX-360
            06 #106 Ryan Weiderhold - Harrisonburg, VA
            07 #88 William Bowen - Greensboro, NC, VA
            08 #92 Chad Horne - Olympia, WA, NC-037
            09 #99 Jake Powers - Greensboro, NC-037
            10 #91 Corey Gahan - Bushnell, FL-133
            11 #101 Christopher Springer - Harrisonburg,
            12 #102 James Springer - Harrisonburg, VA-120
            13 #95 Jason Korbel - Nine Mile Falls, WA-015
            14 #87 Josh Bode - Orlando, FL-133
            15 #104 Scott Stubblefield - Post Falls, ID, FL
            16 #86 Jonathan Bell - Orlando, FL-133
            17 #97 Tyler McGinnis - Cape Coral, FL-133
            18 #93 Deavon Kiefer - Fate, TX-360
            19 #85 Anthony Anselmi - Lake Angelus, MI20
            #94 Kevin Kmetz - Lincoln, NE, KS-001
            21 #122 Clint Collier - Dallas, TX-360
            22 #98 John Pardee - Dallas, TX-360
            SCR #100 Craig Preston - Haltom City, TX-360

1500 Meter Sprint

    * Masters Women
          o 25-34
            01 #107 Michele Hardee - Alvord, TX-360 3:10.276 New Record
          o 35-44
            01 #112 Patricia Leazier - Greencastle, PA-2729:46.525
            02 #113 Elizabeth Tompson - Ft. Pierce, FL-095
            03 #111 Jane Carey - Trevose, PA-279
          o 45-54
            01 #194 Mindy Miller - Las Vegas, NV-005 3:03.016
            02 #117 Carol Hochstein - St. Petersburg, FL#
    * Masters Men
          o 25-34
            01 #109 John Ristine - Quakertown, PA-170 2:15.789 -New Record
            02 #108 Xaysana Inthanam - Palm Bay, FL-024
            03 #121 Shaun Thomas - Denver, CO, UN-000
          o 35-44
            01 #115 Norm Kirby - Colorado Spgs, CO,UN2:17.770
            02 #116 Jim Larson - Springfield, IL, KS-001
          o 45-54
            01 #119 Steve Clemons - Federal Way, WA-032:132.671
            02 #120 Dave Pate - Pueblo West, CO, WY-002

Points Race

    * Junior World Class Women
          o 01 #29 Erin Jackson - Ocala, FL-133 17:53.249 24
            02 #192 Sophia Web - Virginia Beach, VA-120 20
            03 #23 Megan Gillis - Springfield, IL, KS-001 13
            04 #35 Darian O'Neil - Clinton Township, MI- 12
            05 #31 Hailey Leech - Crystal Lake, IL, PA-279 3
            06 #25 Courtney Grzech - Ft. Pierce, FL-095 2
            07 #33 Nicole Lloyd - Thomasville,NC-001 1
            08 #37 Sara Thrall - Edgewood, WA-044
    * Junior World Class Men
          o 01 #69 Mario Valencia - Bushnell, FL-082 15:23.638 26 -New Record
            02 #57 Justin Mannon - Levittown, PA, NJ-034 21
            03 #68 Jonathan Tees - Mayslanding, NJ, PA 15
            04 #41 Jonathan Blair - Roswell, GA-072 4
            05 #64 Andrew Shatzer - St. Thomas, PA-279 3
            06 #45 Kevin Carroll - Honeybrook, PA-170 2
            07 #49 Devin Firek - Fredericksburg, VA-120 2
            08 #63 Donavon Seller - Des Moines, IA, KS 1
    * World Class Women
          o 01 #82 Briana Kramer - Kissimmee, FL-133 16:59.492 46 -New Record
            02 #81 Leeza Hargreaves - Hanson, MA, RI- 7
            03 #77 Chelsea Creveling - Harrisonburg, VA 7
            04 #80 Nastassia Hamor - Milpitas, CA-151 5
            05 #79 Katie Grimm - Bremerton, WA-053 5
            06 #75 Xion Akana - Post Falls, ID-015 3
            07 #76 Sophia Buckaloo - Harrisonburg, VA- 2
            08 #78 Rachael DiJulio - Wakefield, RI-004
    * World Class Men
          o 01 #96 Joey Mantia - Colorado Spgs, CO, W1A5:26.146 17 -New Record
            02 #99 Jake Powers - Greensboro, NC-037 17
            03 #92 Chad Horne - Olympia, WA, NC-037 8
            04 #89 Keith Carroll - Honeybrook, PA-170 7
            05 #103 Justin Stelly - West Jordan, UT, TX-231 6
            06 #95 Jason Korbel - Nine Mile Falls, WA-015 4
            07 #102 James Springer - Harrisonburg, VA-120 4
            08 #90 Michael Cheek - Greensboro, NC, UN 4
            #85 Anthony Anselmi - Lake Angelus, MI#
            106 Ryan Weiderhold - Harrisonburg, VA
            #122 Clint Collier - Dallas, TX-360
            #91 Corey Gahan - Bushnell, FL-133
            #100 Craig Preston - Haltom City, TX-360
            #93 Deavon Kiefer - Fate, TX-360
            #88 William Bowen - Greensboro, NC, VA
            #105 Brian Talley - Corona, CA, TX-360
            #98 John Pardee - Dallas, TX-360
            #87 Josh Bode - Orlando, FL-133
            #94 Kevin Kmetz - Lincoln, NE, KS-001
            #101 Christopher Springer - Harrisonburg,
            #104 Scott Stubblefield - Post Falls, ID, FL
            #97 Tyler McGinnis - Cape Coral, FL-133
            #86 Jonathan Bell - Orlando, FL-133

500 Meter Sprint

    * Junior World Class Women
          o Consolation Race
            01 20 McKenzie Brown
            02 25 Courtney Grzech
            03 23 Megan Gillis
            04 18 Zephaneah Akana
          o Final
            01 29 Erin Jackson
            02 24 Samantha Goetz
            03 33 Nicole Lloyd
            04 21 Lauren Forrest
    * Junior World Class Men
          o Consolation Race
            01 57 Justin Mannon
            02 40 Corey Bethel
            03 63 Donavan Sellers
            04 52 Brandon Hall
          o Final
            01 69 Mario Valencia
            02 48 Brandon Esianor
            03 54 Eben Jackson
            04 61 Michael Ringer
    * World Class Women
          o Consolation Race
            01 75 Xion Akana
            02 76 Sophia Buckaloo
            03 81 Leeza Hargeaves
            04 79 Katie Grimm
          o Final
            01 84 Sara Sayasane
            02 82 Briana Kramer
            03 77 Chelsea Creveling
            04 80 Nastassia Hamor
    * World Class Men
          o Consolation Race
            01 99 Jake Powers
            02 105 Brian Talley
            03 104 Scott Stubblefield
            04 94 Kevin Kmetz
          o Final
            01 91 Corey Gahan
            02 88 William Bowen
            03 89 Keith Carroll
            04 92 Chad Horne