For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Curling

Year  Site  Team Finish at World Juniors 
2016  Willmar, Minn.     
2015  Devils Lake, N.D.     
2014  Seattle, Wash.  Jake Vukich, Evan McAuley, Luc Violette, Kyle Lorvick (Seattle, Wash.) 9th
2013
Wayland, Mass.  Korey Dropkin, Thomas Howell III, Mark Fenner, Alex Fenson, Connor Hoge (Broomstones, Mass.)
7th
2012
Madison, Wis.  Stephen Dropkin, Korey Dropkin, Thomas Howell III, Derek Corbett, Cameron Ross (Broomstones, Mass.)
5th
2011
Fairbanks, Alaska  Aaron Wald, Josh Bahr, Jared Zezel, John Muller (Chisholm, Minn.) 6th
2010
Bemidji, Minn.  Sean Beighton, Derrick Mclean, Sam Galey, Joe Purvis (Seattle, Wash.)
9th
2009  Devils Lake, N.D.  Chris Plys, Aanders Brorson, Matt Perushek, Matt Hamilton (Duluth, Minn.)   Bronze 
2008 Portage, Wis.  Chris Plys, Aanders Brorson, Matt Perushek, Matt Hamilton (Duluth, Minn.)  Gold 
2007  Seattle, Wash.  Chris Plys, Aanders Brorson, Matt Perushek, Joel Cooper, Josh Bahr (Duluth, Minn.) 5th 
2006  Duluth, Minn.  Chris Plys, Matt Mielke, Kevin Johnson, Tommy Kent, Aaron Wald (Duluth, Minn.) 8th 
2005  Bismarck, N.D.  Kris Perkovich, Jason Smith, Jeff Isaacson, Kevin Johnson, Shaye Perkovich (Chisholm, Minn.) 4th 
2004  Centerville, Wis.  John Shuster, Jason Smith, Kevin Johnson, Shane McKinlay, Chase Schmitt (Chisholm, Minn.) DNQ 
2003  Wayland, Mass.  Jesse Gates, Jeff Thune, Kevin Johnson, Shane McKinlay, Chris Plys (Chisholm, Minn.) DNQ 
2002  Hartland, Wis.  Leo Johnson, Colin Hufman, Martin Sather, Chris Benshoof, Steven Birklid (Fairbanks, Alaska)  8th 
2001  Rochester, N.Y.  Andy Roza, Steve Jaixen, Chris Becher, Scott Jordan (Ak-sar-ben, Neb.) Bronze 
2000  Bemidji, Minn.  Randy Baird, Phill Drobnick, Chase Jackson, Cody Stevens (Bemidji, Minn.)  6th 
1999  Waupaca, Wis.  Andy Roza, Steve Jaixen, Kevin Jordan, Chris Becher, Scott Jordan (Ak-sar-ben, Neb.) Bronze 
1998  Hartland, Wis.  Andy Roza, Steve Jaixen, Kevin Jordan, Chris Becher, Scott Jordan (Ak-sar-ben, Neb.) 5th 
1997  Chicago, Ill.  Matt Stevens, Craig Brown, Bob Liapis, Jeremy Fogelson (Bemidji, Minn.)  9th 
1996  Schenectady, N.Y.  Travis Way, Troy Schroeder, Owen Bunstein, Brandon Way (Granite, Wash.)  6th 
1995  Hibbing, Minn.  Mike Peplinski, Craig Brown, Ryan Braudt, Cory Ward (Centerville, Wis.)  5th 
1994 Madison, Wis.  Mike Peplinski, Craig Brown, Ryan Braudt, Cory Ward (Centerville, Wis.)  Bronze 
1993  Portage & Poynette, Wis.  Garrett Paine, Kevin Kosel, Danny Hadrava, Joel Koski (Hibbing, Minn.)  9th 
1992  Seattle, Wash.  Eric Fenson, Shawn Rojeski, Kevin Bergstrom, Ted McCann (Bemidji, Minn.)  5th 
1991  Bemidji, Minn.  Eric Fenson, Shawn Rojeski, Kevin Bergstrom, Ted McCann (Bemidji, Minn.)  Bronze 
1990  Exmoor & North Shore, Ill.  Kurt Marquardt, Jeff Falk, Dan Thurston, Mike Thurston (Poynette, Wis.) 7th 
1989  Duluth, Minn.  Kurt Marquardt, Jeff Falk, Dan Thurston, Mike Thurston (Poynette, Wis.) 6th 
1988  Grafton, N.D.  Will Marquardt, Jim Falk, Jeff Falk, Kurt Marquardt (Poynette, Wis.)  5th 
1987  Madison, Wis.  Darren Kress, Bret Davis, Duane McGregor, Connor Oihus (Grafton, N.D.)  5th 
1986  Bowling Green, Ohio  Scott Brown, Darin Holt, Perry Hillman, Darren Kress (Cavalier, N.D.)  8th 
1985  Chicago, Ill.  Rodger Schnee, Kelly Yalowicki, Shane Way, Mark Lundgren (Granite, Wash.)  6th 
1984  St. Paul, Minn.  Al Edwards, Mark Larson, Dewey Balsey, Kurt Disher (Rolla, N.D.)  Gold 
1983  Seattle, Wash.  Al Edwards, Mark Larson, Kenny Mickelson, Dana Westemeier (Rolla, N.D.)  4th 
1982  Highland Park, Ill.  Dale Risling, Milt Best, Rob Foster, Jim Foster (Granite, Wash.) 4th 
1981  Superior, Wis.  Ted Purvis, Dale Risling, Milt Best, Dean Risling (Granite, Wash.) Bronze 
1980  Colorado Springs, Colo.  Scott Dalziel, Todd Dalziel, Scott Gerrard, Paul Thompson (Devils Lake, N.D.)  4th 
1979  Wayland, Mass.  Don Barcome Jr., Randy Darling, Bobby Stalker, Earl Barcome (Grand Forks, N.D.)  Gold 
1978  Seattle, Wash.  Jeff Tomlinson, Tom Purvis, Curt Fish, Marc McCartney (Granite, Wash.) 5th 
1977  Detroit, Mich.  Don Barcome Jr., Dale Mueller, Gary Mueller, Earl Barcome (Grand Forks, N.D.)  Bronze 
1976  Wilmette, Ill.  Don Barcome Jr., Dale Mueller, Earl Barcome, Gary Mueller (Grand Forks, N.D.)  6th 
1975  Madison, Wis.  Steve Penecello, Rick Novak, Ben Gardeski, Ken Baehr (Hibbing, Minn.)  5th 
1974  Arden Hills, Minn.  Gary Kleffman, Jerry Scott, Rick Novak, Ben Gardeski (Hibbing, Minn.)  No worlds