For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman ranking

Ranked On: 11/28/2012
Ranked By: TheMat.com

55 kg/121 lbs.
1. Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC/New York AC)
3. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (New York AC)
5. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Isaiah Varona, Miami, Fla., (USOEC)
8. Dmitry Ryabchinskiy, Brooklyn, N.Y. (New York AC/USOEC)
9. Mike Fuenffinger, Hibbing, Minn. (Minnesota Storm)
10. Tyler Cox, Laramie, Wyo. (Wyoming RTC)

60 kg/132 lbs.
1. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Jesse Thielke, Germantown, Wis. (Sunkist Kids)
4. Jamel Johnson, Greensboro, N.C. (YES Wrestling)
5. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Joe Warren, Monument, Colo. (New York AC)
7. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
8. Donovan DePatto, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines)
9. Eric Chandler, Miami, Fla. (YES Wrestling)
10. Jessy Williams, Windsor, N.Y. (USOEC)

66 kg/145.5 lbs.
1. Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Kendrick Sanders, Homestead, Fla., (New York AC)
4. Ravaughn Perkins, Omaha, Neb. (ReadyRP)
5. Ben Sanchez, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Patrick Smith, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
7. Nick Alvarez, Miami, Fla. (USOEC)
8. Josh Castellano, Wood Dale, Ill. (USOEC)
9. Thrasher Porcher, Chuluota, Fla. (USOEC)
10. John Cox, Hampstead, N.C. (U.S. Marines)

74 kg/163 lbs.
1. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Andrew Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
4. Jake Fisher, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Jon Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Geordan Speiller, Oviedo, Fla. (Florida Jets)
7. Tanner Andrews, North Aurora, Ill. (USOEC)
8. Timothy Bleau, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. Terrence Zaleski, Greensboro, N.C. (YES Wrestling)

84 kg/185 lbs.
1. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
2. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Mark Stenberg, Lockport, Ill. (New York AC/USOEC)
4. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
5. Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC)
6. Travis Rutt, New Prague, Minn. (Minnesota Storm)
7. Donald Simmons, Sneads Ferry, N.C. (U.S. Marines)
8. Lucas Sheridan, Concord, Calif. (Hoosier WC/CYC)
9. Lee Wildes, Oviedo, Fla. (USOEC)
10. Joseph Rau, Chicago, Ill. (Elmhurst)

96 kg/211.5 lbs.
1. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
3. Moises Hernandez, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines)
4. Caylor Williams, Melbourne, Fla. (YES Wrestling)
5. Marcus Finau, Ewa Beach, Hawaii (New York AC/USOEC)
6. Daren Burns, Greensboro, N.C. (YES Wrestling)
7. Ethan Dondlinger, Slinger, Wis. (USOEC)
8. Patrick Carey, Scottsdale, Ariz. (TWC/Arizona WC)
9. Kenyon Walsh, Boise, Idaho (New York AC)
10. Charles Fish, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)

120 kg/264.5 lbs.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Toby Erickson, East Helena, Montana (New York AC/USOEC)
5. Erik Nye, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Nicholas Severson, Pine Island, Minn., (Minnesota Storm)
7. Wyatt Baker, Anaheim Hills, Calif. (Columbia)
8. Parker Betts, St. Michael, Minn. (USOEC)
9. Nikola Bogojevic, Superior, Wis. (Minnesota Storm)
10. Jake Kettler, Anoka, Minn. (Minnesota Storm)

Copyright 2012 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings