USA Wrestling

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings

Ranked On: 11/22/2011
Ranked By: TheMat.com

55 kg/121 lbs.
1. Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC/New York AC)
4. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Jesse Thielke, Germantown, Wis. (Ringers)
6. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
7. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio RTC)
8. Dmitry Ryabchinskiy, Brooklyn, N.Y. (New York AC)
9. Mike Fuenffinger, Hibbing, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
10. Bobby Phelps, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)

60 kg/132 lbs.
1. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Joe Warren, Monument, Colo. (New York AC)
5. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Donovan DePatto, Monticello, N.C. (U.S. Marines)
8. Jimmy Chase, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
9. Eric Chandler, Miami, Fla. (YES Wrestling)
10. Jamel Johnson, Winston-Salem, N.C. (YES Wrestling)

66 kg/145.5 lbs.
1. Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
4. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. RaVaughn Perkins, Omaha, Neb. (Ready RP Nationals)
6. Josh Castellano, Wood Dale, Ill. (USOEC)
7. Ben Sanchez, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. Pat Smith, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
9. Bo Beckman, Orem, Utah (New York AC)
10. Zach Lamano, Layton, Utah (Fronhofer WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jake Fisher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Andrew Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
4. Kendrick Sanders, Homestead, Fla. (USOEC/New York AC)
5. Tim Bleau, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Tanner Andrews, North Aurora, Ill. (USOEC)
8. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Aaron Briggs, Tuscon, Ariz. (New York AC)
10. Jonathan Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

84 kg/185 lbs.
1. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
2. Chas Betts, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
3. Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC)
4. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Travis Rutt, Jackson, Minn. (Badger WC)
6. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Mark Stenberg, Lockport, Ill. (USOEC)
8. Courtney Myers, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)
9. Chad Hemerson, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
10. Don Simmons, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)

96 kg/211.5 lbs.
1. Justin Ruiz, Orem, Utah (New York AC)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Caylor Williams, Melbourne, Fla. (YES Wrestling)
5. Moises Hernandez, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)
6. Daren Burns, Greensboro, N.C. (YES Wrestling)
7. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
8. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. K.C. Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
10. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)

120 kg/264.5 lbs.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
6. Jake Kettler, Anoka, Minn. (Minnesota Storm)
7. Joe Sheffield, Greensboro, N.C. (U.S. Marines)
8. Toby Erickson, Helena, Mont. (USOEC)
9. Niko Bogojevic, Superior, Wis. (Minnesota Storm)
10. Akil Patterson, Frederick, Md. (New York AC)