For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings

Ranked On: 2/4/2011
Ranked By: USA Wrestling

55kg
1. Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Paul Tellgren, Marquette, Mich. (USOEC/Minnesota Storm)
5. Jesse Thielke, Germantown, Wisc. (Ringers)
6. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (NYAC)
7. Max Nowry, Marquette, Mich. (USOEC)
8. Dmitry Ryabchinskiy, Brooklyn, N.Y. (NYAC)
9. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio RTC)
10. Kevin Hunter, Orem, Utah (Unattached)

60kg
1. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
6. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Donovan DePatto, Camp LeJune, N.C. (Marines)
8. Anthony Jerome, Freeville, N.Y. (Shamrock)
9. Mark Bradley, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Jimmy Chase, Colorado Springs, Colo. (NYAC)

66kg
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Harry Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
6. Ben Sanchez, Marquette, Mich. (USOEC)
7. Tanner Andrews, Marquette, Mich. (USOEC)
8. Zach Lamano, Layton, Utah (Fronhofer WC)
9. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
10. Bo Beckman, Marquette, Mich. (NYAC)

74kg
1. Jake Fisher, Boise, Idaho (NYAC)
2. Steve Forrest, Camp LeJune, N.C. (Marines)
3. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
5. Kendrick Sanders, Homestead, Fla. (USOEC)
6. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Aaron Briggs, Tuscon, Ariz. (NYAC)
8. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Kevin Lozano, Jefferson, La. (Unattached)
10. Jonathan Drendel, Marquette, Mich. (USOEC)

84kg
1. Jake Clark, Colorado Springs, Colo.
2. Cheney Haight, Boise, Idaho (NYAC)
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
4. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Talan Knox, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Chad Hemmerson, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
8. Travis Rutt, Jackson, Minn. (Badger WC)
9. Mark Stenberg, Lockport, Ill. (USOEC)
10. Cameron Duckworth, Portland, Ore. (OTC)

96kg
1. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
2. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Justin Ruiz, Meridian, Idaho (NYAC)
4. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
6. K.C. Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
7. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
8. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Joe Sheffield, Greensboro, N.C. (Y.E.S. Wrestling)
10. Robert Barbour, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

120kg
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jarod Trice, Mt. Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
5. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
6. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Frank Workman, Vermilion, Ohio (Unattached)
8. Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Joe Rizqallah, Allegan, Mich. (Michigan WC)
10. Akil Patterson, Frederick, Md. (NYAC)