For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings

Ranked On: 11/3/2010
Ranked By: USA Wrestling

Greco-Roman Rankings

55kg
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (NYAC)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Paul Tellgren, Marquette, Mich. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Jesse Thielke, Germantown, Wisc. (Ringers)
5. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (NYAC)
7. Max Nowry, Marquette, Mich. (USOEC)
8. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio RTC)
9. Kevin Hunter, Orem, Utah (Unattached)
10. Mike Pena, Jacksonville, N.C. (Marines)

60kg
1. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
6. Donovan DePatto, Camp LeJune, N.C. (Marines)
7. Anthony Jerome, Freeville, N.Y. (Shamrock)
8. Mark Bradley, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Jimmy Chase, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
10. Thrasher Porcher, Marquette, Mich. (USOEC)

66kg
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
4. C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Ben Sanchez, Marquette, Mich. (USOEC)
6. Tanner Andrews, Marquette, Mich. (USOEC)
7. Zach Lamano, Layton, Utah (Fronhofer WC)
8. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
9. Kerry Regner, Darlington, Pa. (Sunkist Kids)
10. Joel Ahern, Camp LeJune, N.C. (Marines)

74kg
1. Jake Fisher, Boise, Idaho (NYAC)
2. Steve Forrest, Camp LeJune, N.C. (Marines)
3. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
4. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Kevin Lozano, Jefferson, La. (Unattached)
6. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Aaron Briggs, Tuscon, Ariz. (NYAC)
9. Jonathan Drendel, Marquette, Mich. (USOEC)
10. Jordan Dewald, Napoleon, N.D. (Marines)

84kg
1. Jake Clark, Colorado Springs, Colo.
2. Cheney Haight, Boise, Idaho (NYAC)
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
4. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
6. Talan Knox, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Chad Hemmerson, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
8. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Travis Rutt, Jackson, Minn. (Badger WC)
10. Cameron Duckworth, Portland, Ore. (OTC)

96kg
1. Justin Ruiz, Meridian, Idaho (NYAC)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
4. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
6. K.C. Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
7. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
8. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Joe Sheffield, Greensboro, N.C. (Y.E.S. Wrestling)
10. Robert Barbour, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

120kg
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jarod Trice, Mt. Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
5. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
6. Frank Workman, Vermilion, Ohio (Unattached)
7. Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Joe Rizqallah, Allegan, Mich. (Michigan WC)
9. Akil Patterson, Frederick, Md. (NYAC)
10. Quintas McCorkle, Alexandria, Va. (Clarion WC)

Copyright 2010 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings