For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings

Ranked On: 1/7/2010
Ranked By: TheMat.com

55 KG/121 LBS.
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
2. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
4. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
5. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC)
6. Kevin Hunter, Orem, Utah (unattached)
7. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC)
8. William Spackman, Clearfield, Utah (unattached)
9. Anthony Hayes, Colorado Springs, Colo. (unattached)
10. Jonathan Pattison, Windsor, Colo. (U.S. Marines)

60 KG/132 LBS.
1. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Ellis Coleman, Oak Park, Ill. (USOEC)
7. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (New York AC)
8. Donovan DePatto, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
9. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. Casey Lawson, Boise, Idaho (unattached)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (New York AC)
3. C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
5. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC/New York AC)
6. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Sunkist Kids)
7. Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
8. Zachary Lamano, Layton, Utah (New York AC)
9. Josh Castellano, Wood Dale, Ill. (USOEC)
10. Alex Fleming, Sterling, Va. (USOEC)

74 KG/163 LBS.
1. Harry Lester, Marquette, Mich. (New York AC)
2. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
4. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (MN/Storm)
5. Jake Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
6. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
7. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Sunkist Kids)
8. Aaron Briggs, Tucson, Ariz. (USOEC)
9. Jonathan Drendel, North Aurora, Ill. (USOEC)
10. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

84 KG/185 LBS.
1. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
2. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC/Sunkist Kids)
4. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Cheney Haight, Orem, Utah (NYAC)
6. Nate Patrick, Chicago, Ill. (Sunkist Kids)
7. Walter Hoffman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
8. Chad Hemerson, Monterey, Calif. (USOEC)
9. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Cameron Duckworth, Portland, Ore. (unattached)

96 KG/211.5 LBS.
1. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Justin Ruiz, Boise, Idaho (New York AC)
3. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
5. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
7. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Moises Hernandez, Top Sail Island, N.C. (U.S. Marines)
10. Joseph Sheffield, Greensboro, N.C. (Y.E.S. Wrestling Club)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Erik Nye, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
5. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Akil Patterson, Frederick, Md. (New York AC)
7. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Peninsula WC)
8. Kenny Lester, Longwood, Fla. (Sunkist Kids)
9. Chris Pierce, Lemont Furnace, Pa. (unattached)
10. Atticus Disney, Andover, Kan. (Minnesota Storm)

Copyright 2010 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings