For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings

Ranked On: 3/23/2009
Ranked By: TheMat.com

55 KG/121 LBS.
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (USOEC/Gator WC)
2. Sam Hazewinkel, Springboro, Ohio (Sunkist Kids)
3. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (Pinnacle)
5. Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio State)
7. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
8. Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)
9. Roger Stewart, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
10. Miguel Pena, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/New York AC)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (unattached)
4. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (unattached)
6. Donovan DePatto, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
7. Marco Lara, Long Beach, Calif. (New York AC)
8. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Noah Blankenship, Bucyrus, Ohio (U.S. Marines)
10. Eric Grajales, Brandon, Fla. (unattached)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
3. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/Gator WC)
4. Shanon Slack, Colorado Springs, Colo. (No Limits)
5. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (unattached)
7. Teyon Ware, Springboro, Ohio (New York AC)
8. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC)
9. Donald Vinson, Marathon, N.Y. (Shamrock WC)
10. Esai Dominguez, Omaha, Neb. (Maverick WC)

74 KG/163 LBS.
1. Jake Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
2. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
3. Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC)
4. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (Sunkist Kids)
5. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
7. Kevin Lozano, Jefferson, La. (USOEC/Gator WC)
8. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
9. Kenneth Cook, Sacramento, Calif. (Sunkist Kids)
10. Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

84 KG/185 LBS.
1. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Jacob Clark, Top Sail Island, N.C. (Minnesota Storm)
6. Zak Nielson, Zimmerman, Minn. (USOEC)
7. Jeremy Pederson, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
8. Jesse Robbins, Orlando, Fla. (Florida Jets)
9. Michael Kelly, New York, N.Y. (New York AC)
10. David Spangler, Iowa City, Iowa (U.S. Air Force)

96 KG/211.5 LBS.
1. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
4. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
5. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (USOEC/Sunkist Kids)
6. John Lorenz, LaCrosse, Wis. (unattached)
7. Daren Burns, Catawba, N.C. (Y.E.S. Greensboro)
8. Moises Hernandez, Top Sail, N.C. (U.S. Marines)
9. Brett Eidenshink, Detroit Lakes, Minn. (Minnesota Storm)
10. Nader Maghribi, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. David Arendt, Quantico, Va. (U.S. Marines)
5. Pete Kowalczuk, Oak Park, Ill. (Sunkist Kids)
6. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
7. Cole Konrad, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
8. Erik Nye, Sacramento, Calif. (Sunkist Kids)
9. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (Pocatello WC)
10. James Hollis, West Point, N.Y. (U.S. Army)

Copyright 2008 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings