For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings

Ranked On: 5/16/2007
Ranked By: UL

55 KG/121 LBS.
1. Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
2. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Eric Albarracin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Spenser Mango, Flourissant, Mo. (USOEC/Gator WC)
6. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC)
7. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Luis Salinas, Ithaca, N.Y. (unattached)
9. Terry Allison, Pinson, Ala. (USOEC)
10. Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/New York AC)
3. Jeremiah Davis, El Cajon, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
4. Donovan DePatto, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
5. Jake Swensen, Moroni, Utah (USOEC)
6. Jason Tolbert, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Angry Fish)
8. Jeremy McLean, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
9. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Willie Madison, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)

66 KG/145.5 LBS.
1. Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Jacob Hey, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
6. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/Gator WC)
7. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
8. Marco Lara, Long Beach, Calif. (USOEC)
9. Tim Bleau, Ishpeming, Mich. (USOEC)
10. Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)

74 KG/163 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
2. Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
4. Kevin Lozano, Jefferson, La. (USOEC/Gator WC)
5. Jacob Fisher, Platte City, Mo. (USOEC/New York AC)
6. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
7. Talon Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC)
8. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Trent Paulson, Council Bluffs, Iowa (Sunkist Kids)
10. Nathaniel Augustson, Rio Rancho, Ariz. (Embry Riddle WC)

84 KG/185 LBS.
1. Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
3. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
5. Jacob Clark, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
6. Jake Plamann, Kaukauna, Wis. (Gator WC)
7. Kenneth Cook, Sacramento, Calif. (Aggie WC)
8. Brian Piasecki, Minocqua, Wis. (Pinnacle Performance)
9. John Wechter, East Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
10. Jeremy Pederson, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)

96 KG/211.5 LBS.
1. Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (USOEC/Gator WC)
3. Phil Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. John Lorenz, LaCrosse, Wis. (unattached)
7. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Brenden McLean, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
9. David Walker, Boise, Idaho (Bronco WC)
10. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (USOEC)

120 KG/264.5 LBS.
1. Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Timothy Taylor, Fountain, Colo. (U.S. Army)
3. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Brandon Ruiz, West Jordan, Utah (Sunkist Kids)
5. Gabe Beauparthy, Colorado Springs, Colo. (unattached)
6. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
7. Brandon Doran, Yucca Valley, Calif. (Future Stars WC)
8. Jamie Rakevich, Corvallis, Ore. (Orange Crush)
9. Kenny Lester, Oviedo, Fla. (Sunkist Kids)
10. Joseph Sheffield, Greensboro, N.C. (Fatto Fredo)

Copyright 2007 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings