USA Wrestling

57 kg/125.5 lbs.
1. Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Obe Blanc, College Park. Md. (Titan Mercury WC)
3. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
4. Nick Simmons, Bloomington, Ind. (Sunkist Kids)
5. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
6. Brandon Precin, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
7. Nico Megaludis, Murrysville, Pa. (Nittany Lion WC)
8. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. Kyle Hutter, Norfolk, Va. (Titan Mercury WC)
10. Steve Mytych, Coplay, Pa. (Lehigh Valley AC)

61 kg/134 lbs.
1. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
3. B.J. Futrell, Ann Arbor, Mich. (Titan Mercury WC/Cliff Keen WC)
4. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
5. Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
6. Alan Waters, Kansas City, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
7. Matt McDonough, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
8. Devin Carter, Blacksburg, Va.
9. Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Panther WC)
10. Brandon Wright, Des Moines, Iowa (Viking WC)

65 kg/143 lbs.
1. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC/Titan Mercury WC)
2. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
3. Jordan Oliver, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
4. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
5. Chase Pami, Champaign, Ill. (Sunkist Kids/Illinois RTC)
6. Frank Molinaro, New Brunswick, N.J. (Scarlet Knight WC)
7. Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
8. Adam Hall, New York, N.Y. (Titan Mercury WC)
9. Montell Marion, College Park, Md. (Titan Mercury WC)
10. Drew Headlee, Waynesburg, Pa. (Lehigh Valley AC)

70 kg/154 lbs.
1. Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
2. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
3. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Jason Welch, Evanston, Ill. (Chicago RTC)
5. James Green, Willingboro, N.J. (Nebraska Wrestling Training Center)
6. Dan Vallimont, Long Beach, N.Y. (Blue & Gold WC)
7. Kyle Ruschell, Madison, Wis. (Badger WC)
8. Nate Carr Jr., College Park, Md. (Titan Mercury WC)
9. Vladyslav Dombrovskiy, Rocklin, Calif. (U.S. Army)
10. Hunter Stieber, Monroeville, Ohio (Ohio RTC)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska Wrestling Training Center)
2. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes WC)
3. David Taylor, St. Paris, Ohio (Nittany Lion WC)
4. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
5. Tyler Caldwell, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
6. Ryan Morningstar, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
7. Colt Sponseller, Glenmont, Ohio (New York AC)
8. Alex Dieringer, Port Washington, Wis. (Cowboy WC)
9. Anthony Jones, East Lansing, Mich. (Michigan WC)
10. Dylan Ness, Bloomington, Minn. (Minnesota Storm)

86 kg/189 lbs.
1. Keith Gavin, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Clayton Foster, Laramie, Wyo. (Cowboy WC/GRIT Athletics)
3. Phil Keddy, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
4. Jon Reader, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids/OTC)
5. Raymond Jordan, Atlanta, Ga. (Sunkist Kids)
6. Ed Ruth, Harrisburg, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Robert Hamlin, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
8. Enock Francois, New Windsor, N.Y. (West Point WC)
9. Austin Trotman, Boone, N.C. (Titan Mercury WC)
10. Quentin Wright, State College, Pa. (Nittany Lion WC)

97 kg/213 lbs.
1. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Chris Pendleton, Laramie, Wyo. (Titan Mercury WC)
4. Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids/OTC)
5. Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC/Illinois RTC)
6. Deron Winn, Ames, Iowa (Cyclone WC)
7. Cam Simaz, Ithaca, N.Y. (Finger Lakes WC)
8. Jack Jensen, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. David Zabriskie, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
10. Evan Brown, Dubuque, Iowa (Cyclone WC)

120 kg/264.5 lbs.
1. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids/Ohio RTC)
2. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Titan Mercury WC)
3. Zach Rey, Hopatcong, N.J. (Lehigh Valley AC)
4. Dom Bradley, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
5. Nick Gwiazdowski, Delanson, N.Y. (New York AC)
6. Matt Meuleners, Norwood-Young America, Minn. (Titan Mercury WC)
7. Tony Nelson, Cambridge, Minn. (Minnesota Storm)
8. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Kyle Massey, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
10. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (New York AC)

Copywrite 2014, USA Wrestling and TheMat.com