USA Wrestling

48 kg
1. Eri TOSAKA (JPN) – World No.1 (1)
2. Mariya STADNYK (AZE) – Europe Open No.1 (2)
3. SUN Yanan (CHN) – World Cup No.3 (3)
4. Jessica MacDONALD (CAN) – Schultz Memorial No.1 (3)
5. Alyssa LAMPE (USA) – Klippan Open No.3 (4)
6. Tatyana AMANZHOL-BAKATYUK (KAZ) – Asia No.1 (10)
7. Yuki IRIE (JPN) – Yarygin GGP No.1 (6)
8. Victoria ANTHONY (USA) – Klippan Open No.2 (7)
9. Anna IWAMURE (JPN) – Asia No.3 (not ranked)
10. Natalya PULKOVSKA (UKR) – Europe No.2 (17)
11. Nadeshda FEDOROVA (RUS) – Europe No.3 (9)
12. Valeria CHEPSARAKOVA (RUS) – Yarygin GGP No.3 (8)
13. ERDENESUKH Narangerel (MGL) – Asia No.2 (20)
14. Frederika PETERSSON (SWE) – Europe No.3 (nr)
15. Elitse YANKOVA (BUL) – Dan Kolov No.2 (12)
16. Suemeyya SEZER (TUR) – Dan Kolov No.1 (13)
17. Carolina CASTILLO HIDALGO (COL) – CAC Games No.1 (14)
18. Mayelis CARIPA CASTILLO (VEN) – CAC Games No.2 (18)
19. Maroi MEZIEN (TUN) – Africa No.1 (nr)
20. JON Hyang-Nam (PRK) – Mongolian Open No.1 (16)

53kg
1. Saori YOSHIDA (JPN) – World No.1 (1)
2. Maria GUROVA (RUS) – Europe No.1 (2)
3. Helen MAROULIS (USA) – Klippan Open No.2 (3)
4. ZHONG Xuechun (CHN) – Asia No.1 (14@55)
5. SUMIYA Erdennechimeg (MGL) – Mongolian Open No.3 (4)
6. Natalia BUDU (ROU) – Europe No.3 (7)
7. Maria PREVOLARAKI (GRE) – Europe No.2 (8)
8. Hikari SUGAWARA (JPN) – Asia No.3 (nr)
9. Patimat BAGOMEDOVA (AZE) – Europe No.5 (nr)
10. NGUYEN Thi Lua (VIE) – Asia No.2 (nr)
11. Ana Maria PAVAL (ROU) – Europe No.3 (nr)
12. Tatiana DEBIEN (FRA) – Klippan Open No.3 (5)
13. Katarzyna KRAWCZYK (POL) – Europe No.7 (19)
14. Katherine FULP-ALLEN (USA) – Paris GGP No.2 (6)
15. Aurelie BASSET (FRA) – Europe No.5 (9)
16. ALTANTSETSEG Battsetseg (MGL) – Mongolian Open No.2 (10)
17. Isabelle SAMBOU (SEN) – Africa No.1 (nr)
18. Nadesda SHUSHKO (BLR) – Medved Prizes No.1 (12)
19. Liliya HORISHNA (UKR) – Medved Prizes No.2 (13)
20. Angela DOROGAN (AZE) – Medved Prizes No.3 (11)

55kg
1. Sofia MATTSSON (SWE) – Europe No.1 (1)
2. Kanako MURATA (JPN) – Yarygin GGP No.1 (2)
3. Marwa AMRI (TUN) – Africa No.1 (6)
4. Irina OLOGONOVA (RUS) – Europe No.3 (10)
5. Irina HUSYAK (UKR) – Medved Prizes No.2 (8)
6. Anna ZWIRYDOWSKA (POL) – Europe No.2 (nr)
7. Mimi HRISTOVA (BUL) – Europe No.3 (12@58)
8. Aurelie BASSETT (FRA) – Europe No.5 (9@53)
9. JONG Sun-In (PRK) – Asia No.1 (nr)
10. PUREVDORJ Orkhon (MGL) – Asia No.2 (nr)
11. Chiho HAMADA (JPN) – Asia No.7 (4)
12. Emese BARKA (HUN) – Europe No.7 (5)
13. SUNDEV Byambatseren (MGL) – Mongolian Open No.2 (7)
14. Jill GALLAYS (CAN) – Schultz Memorial No.3 (11)
15. Bediha GUN (TUR) – Europe No.5 (12)
16. Zalina SIDAKOVA (BLR) – Medved Prizes No.1 (9)
17. GUAN Yajing (CHN) – Asia No.3 (nr)
18. Aiym ABDILDINA (KAZ) – Asia No.3 (nr)
19. Evelina NIKOLOVA (BUL) – Dan Kolov No.2 (13)
20. PHAM Thi Hue (VIE) – SEA Games No.1 (nr)

58kg
1. Kaori ICHO (JPN) – Yarygin GGP No.1 (1)
2. Risako KAWAI (JPN) – Asia No.1 (2)
3. Valeria KOBLOVA-ZHOLOBOVA (RUS) – Europe No.1 (3@55)
4. Irina NETREBA (AZE) – Europe No.2 (9@60)
5. Petra OLLI (FIN) – Europe No.3 (4)
6. Anastassia HUCHOK (BLR) – Europe No.5 (4@60)
7. Marianna SASTIN (HUN) – Klippan Open No.3 (7@60))
8. Viktoria BOBEVA (BUL) – Europe No.3 (nr)
9. Anna VASILENKO (UKR) – Medved Prizes No.1 (4)
10. ZHOU Zhangting (CHN) – Schultz Memorial No.1 (6)
11. Braxton STONE (CAN) – Klippan Open No.3 (7)
12. Allison RAGAN (USA) – Klippan Open No.5 (8)
13. Joice SOUZA DE SILVA (BRA) – Dan Kolov No.3 (9)
14. Luisa NIEMESCH (GER) – Europe No.5 (nr)
15. BAATARJAV Shooydor (MGL) – Asia No.2 (18)
16. HAN Kum-Ok (PRK) – Asia No.3 (16@55)
17. Dhanda POOJA (IND) – Asia No.3 (nr)
18. Hela RIABI (TUN) – Africa No.1 (nr)
19. Sandra ROA VALENDI (COL) – CAC Games No.1 (13)
20. Elif Jale YESILIRMAK (TUR) – Dan Kolov No.1 (11)

60kg
1. Yulia RATKEVICH (AZE) – Klippan No.1 (1)
2. Michelle FAZZARI (CAN) – Klippan No.2 (2)
3. Katsuki SAKAGAMI (JPN) - GGP Final No.3 (3)
4. ZHANG Lan (CHN) – Asia No.1 (14@58)
5. Johanna MATTSSON (SWE) – Europe No.1 (13)
6. Taybe YUSEIN (BUL) – Europe No.3 (10)
7. SUKHEE Tserenchimed (MGL) – Asia No.3 (3/58)
8. Aisuluu TYNYBEKOVA (KGZ) – Asia No.2 (10@58)
9. Hafize SAHIN (TUR) – Dan Kolov No.2 (11)
10. Svetlana LIPATOVA (RUS) – Yarygin GGP No.1 (5)
11. MUNKHTUYA Tungalag (MGL) – Mongolian Open No.2 (6)
12. Olga BUTKEVICH (GBR) – Europe No.3 (nr)
13. Zhargalma TSYRENOVA (RUS) – Yarygin GGP No.2 (8)
14. Tatyana LAVRENCHUK (UKR) – Dan Kolov No.1 (10)
15. Jennifer PAGE (USA) – Klippan Open No.3 (12)
16. Ramona GALAMBOS (HUN) – Paris GGP No.2 (16)
17. Haruka SATO (JPN) – Asia No.3 (nr)
18. Yaquelin STORNELL (CUB) – CAC Games No.3 (17)
19. Oksana HERHEL (UKR) – Medved Prizes No.3 (20)
20. Aminat ADEMIYI (NGR) – Africa No.1 (nr)

63kg
1. Anastasija GRIGORJEVA (LAT) – Europe No.1 (1)
2. Jackeline RENTARIA CASTILLO (COL) – CAC Games No.2 (3)
3. XILUO Zhuoma (CHN) – Schultz Memorial No.2 (4)
4. Elena PIROZHKOVA (USA) – Granma Cup No.1 (11)
5. Yurika ITO (JPN) – Asia No.1 (6)
6. SORONZONBOLD Battsetseg (MGL) – World No.2 (2)
7. Yulia TKACH (UKR) – Europe No.3 (13)
8. Maria MAMASHUK (BLR) – Europe No.2 (nr)
9. Dzhanan MANOLOVA (BUL) – Europe No.3 (19)
10. Henna JOHANSSON (SWE) – Europe No.5 (9)
11. Inna TRAZHUKOVA (RUS) - Klippan Open No.3 (8)
12. OCHIRBAT Nasanburmaa (MGL) – Mongolian Open No.1 (14)
13. Katherine VIDIAUX LOPEZ (CUB) – CAC Games No.1 (nr)
14. Ekaterina LARIONOVA (KAZ) – Asia No.3 (nr)
15. Yulia PRONTSEVICH (RUS) – Medved Prizes No.3 (12)
16. Lais OLIVIERA (BRA) – SA Games No.2 (16)
17. YING Yanhang (CHN) – Asia No.2 (nr)
18. Blessing OBORUDUDU (NGR) – Africa No.1
19. Luz Clara VAZQUEZ (ARG) – SA Games No.3 (18)
20. Buse TOSUN (TUR) – Dan Kolov No.3 (20)

69kg
1. Natalia VOROBIEVA (RUS) – Europe No.1 (1)
2. Alina MAKHINYA (UKR) – Europe No.3 (2)
3. Sara DOSHO (JPN) – Asia No.1 (4)
4. Ilana KRATYSH (ISR) – Europe No.2 (13)
5. Aline FOCKEN (GER) – Klippan Open No.1 (3)
6. SHARKUU Tumentsetseg (MGL) – Asia No.2 (15/63)
7. Laura SKUJINA (LAT) – Europe No.3 (11@63)
8. Dorothy YEATS (CAN) – Klippan Open No.5 (6)
9. BADRAKH Odonchimeg (MGL) – Mongolian Open No.1 (7)
10. Elmira SYZDYKOVA (KAZ) – Asia No.3 (14)
11. Svetlana SAENKO (MDA) – Europe No.5 (17)
12. Randi MILLER (USA) – Klippan Open No.2 (8)
13. Darima SANZHEEVA (RUS) – Yarygin GGP No.2 (9)
14. Kayoko KUDO (JPN) – Yarygin GGP No.3 (10)
15. Enass MOUSTAFA (EGY) – Africa No.1 (nr)
16. Ifeoma IHEANACHO (NGR) – Africa No.3 (nr)
17. Oksana VASHCHUK (UKR) – Dan Kolov No.2 (11)
18. Adina POPESCU (ROU) – Dan Kolov No.3 (12)
19. Danute DOMIKAITYTE (LTU) – Medved Prizes No.3 (18)
20. Daria OSOCKA (POL) – Europe No.7 (nr)

75kg
1. Adeline GRAY (USA) – Klippan Open No.3 (1)
2. Erica WIEBE (CAN) – Klippan Open No.1 (2)
3. Vasilisa MARZALIUK (BLR) – Europe No.2 (6)
4. Ekaterina BUKINA (RUS) – Europe No.3 (4)
5. Gouzel MANYUROVA (KAZ) – Asia No.1 (16)
6. Stanka ZLATEVA (BUL) – Europe No.1 (nr)
7. ZHOU Feng (CHN) – Asia No.2 (5@69)
8. Hiroe SUZUKI (JPN) – Asia No.3 (5)
9. ZHANG Fengliu (CHN) – Schultz Memorial No.2 (3)
10. OCHIRBAT Burmaa (MGL) – Mongolian Open No.2 (7)
11. Aline SILVA FERREIRA (BRA) – SA Games No.1 (8)
12. Katerina BURMISTROVA (UKR) – Europe No.3 (17)
13. Zsanett NEMETH (HUN) – Europe No.5 (10)
14. Maria SELMAIER (GER) – Europe No.7 (9)
15. Lisset HECHEVARRIA MEDINA (CUB) – CAC Games No.1 (15)
16. Andrea OLAYA GUTEIERREZ (COL) – CAC Games No.2 (14)
17. Laure ALI ANNABEL (CMR) – Africa No.1 (nr)
18. Alena STARODUBTSEVA (RUS) – Mongolian Open No.3 (11)
19. Jarismit WEFFER GUANP (VEN) – CAC Games No.2 (nr)
20. Sabira ALIEVA (AZE) – Paris GGP No.3 (20)