For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

48kg
1. Eri TOSAKA (JPN) – World No.1 (1)
2. Mariya STADNYK (AZE) – Klippan Open No.1 (2)
3. Jessica MacDONALD (CAN) – Schultz Memorial No.1 (3)
4. Alyssa LAMPE (USA) – Klippan Open No.3 (4)
5. Yuki IRIE (JPN) – Yarygin GGP No.1 (5)
6. Victoria ANTHONY (USA) – Klippan Open No.2 (7)
7. Valeria CHEPSARAKOVA (RUS) – Yarygin GGP No.3 (7)
8. Nadeshda FEDOROVA (RUS) – Yarygin GGP No.2 (10)
9. Tatyana AMANZHOL-BAKATYUK (KAZ) – Schultz Memorial No.4 (8)
10. Elitse YANKOVA (BUL) – Dan Kolov No.2 (not ranked)
11. Suemeyya SEZER (TUR) – Dan Kolov No.1 (nr)
12. Mayelis CARIPA CASTILLO (VEN) – World No.2 (9)
13. Carolina CASTILLO HIDALGO (COL) – Granma Cup No.2 (nr)
14. Thalia MALLQUI PECHE (PER) – Granma Cup No.3 (nr)
15. Lyubov KUZMINA (RUS) – Dan Kolov No.3 (nr)
16. Sarianne SAVOLA (FIN) – Dan Kolov No.3 (nr)
17. Lyudmila BALUSHKA (UKR) – Dan Kolov No.5 (nr)
18. Erin GOLSTON (USA) – Paris GGP No.5 (19)
19. Anna LUKASIAK (POL) – World No.5 (13)
20. Jacquelin SCHELLIN (GER) - German GP No.3 (17)

53kg

1. SUN Yanan (CHN) – World No.1 (1)
2. SUMIYA Erdennechimeg (MGL) – GGP Final No.2 (2)
3. Maria GUROVA (RUS) – Klippan Open No.1 (5)
4. Tatiana DEBIEN (FRA) – Klippan Open No.3 (6)
5. Katherine FULP-ALLEN (USA) – Paris GGP No.2 (7)
6. Natalia BUDU (ROU) – Dan Kolov No.1 (nr)
7. Maria PREVOLARAKI (GRE) – Dan Kolov No.2 (11)
8. Aurelie BASSET (FRA) – Granma Cup No.2 (nr)
9. Yulia BLAHINYA (UKR) – World No.5 (8)
10. SO Sim-Hyang (PRK) – World No.3 (4)
11. Beatriz TRABA (CUB) – Granma Cup No.1 (nr)
12. Natalya MALYSHEVA (RUS) – Yarygin GGP No.3 (12)
13. ALTANTSETSEG Battsetseg (MGL) – Yarygin GGP No.3 (13)
14. Isabelle SAMBOU (SEN) – Yarygin GGP No.5 (14)
15. Ekaterina KRASNOVA (RUS) – Dan Kolov No.3 (17)
16. Mercedescz DENES (HUN) – GGP Final No.3 (16)
17. Larisa SKOBLYUK (UKR) – Dan Kolov No.3 (nr)
18. Vanessa BROWN (CAN) – NYAC Int’l No.1 (nr)
19. Katarzyna KRAWCZYK (POL) – Schultz Memorial No.3 (18)
20. Laura MERTENS (GER) – Dan Kolov No.5 (19@55)

55kg

1. Saori YOSHIDA (JPN) – 11x World No.1 (1)
2. Sofia MATTSSON (SWE) – GGP Final No.1 (2)
3. Valeria KOBLOVA-ZHOLOBOVA (RUS) – Klippan Open No.2@58 (3)
4. Helen MAROULIS (USA) – Klippan Open No.2 (3@53)
5. Marwa AMRI (TUN) – Klippan Open No.1 (20)
6. Emese BARKA (HUN) – World No.3 (4)
7. Irina HUSYAK (UKR) – GGP Final No.3 (5)
8. Kanako MURATA (JPN) – Yarygin GGP No.1 (7)
9. Zalina SIDAKOVA (BLR) – Yarygin GGP No.2 (8)
10. Irina OLOGONOVA (RUS) – Yarygin GGP No.3 (9)
11. Veronika CHUMIKOVA (RUS) – Yarygin GGP No.3 (10)
12. Risako KAWAI (JPN) – GGP Final No.2 (11)
13. Bediha GUN (TUR) – Dan Kolov No.1 (nr)
14. Evelina NIKOLOVA (BUL) – Dan Kolov No.2 (nr)
15. Jill GALLAYS (CAN) – Schultz Memorial No.3 (14)
16. ZHONG Xuechen (CHN) – Schultz Memorial No.1 (12)
17. Babita KUMARI (IND) – Schultz Memorial No.2 (13)
18. Yamilka DEL VALLE ALVAREZ (CUB) – Granma Cup No.2 (nr)
19. Tatyana KIT (UKR) – Dan Kolov No.3 (nr)
20. Aishan ISMAGULOVA (KAZ) – GGP Final No.5 (15)

58kg
1. Kaori ICHO (JPN) – Yarygin GGP No.1 (1)
2. Yulia RATKEVICH (AZE) – Klippan Open No.1@60 (2)
3. SUKHEE Tserenchimed (MGL) – Yarygin GGP No.2 (nr)
4. Petra OLLI (FIN) – Klippan Open No.1 (7)
5. Anna VASILENKO (UKR) – Yarygin GGP No.3 (4)
6. Braxton STONE (CAN) – Klippan Open No.3 (6)
7. Joice SOUZA DE SILVA (BRA) – Dan Kolov No.3 (9)
8. Michelle FAZZARI (CAN) – Klippan Open No.2@60 (13)
9. ZHANG Lan (CHN) – Schultz Memorial No.1 (5)
10. Allison RAGAN (USA) – Klippan Open No.5@60 (12)
12. Kelsey CAMPBELL (USA) – Paris GGP No.2 (14)
13. Geeta (IND) – Schultz Memorial No.3 (13)
14. Ayaka ITO (JPN) – World No.5 (11)
15. Sandra ROA VALENDI (COL) – Granma Cup No.1 (nr)
16. ElifJale YESILIRMAK (TUR) – Dan Kolov No.1 (nr)
17. Mimi HRISTOVA (BUL) – Dan Kolov No.2 (nr)
18. Tatyana OMELCHENKO (UKR) – Paris GGP No.1 (6)
19. Liset ANTES (ECU) – Granma Cup No.2 (nr)
20. Jasmine BARKER (CAN) – Nordhagen Classic No.1 (19)

60kg
1. Marianna SASTIN (HUN) – World No.1 (1)
2. Svetlana LIPATOVA (RUS) – Yarygin GGP No.1 (3)
3. Zhargalma TSYRENOVA (RUS) – Yarygin GGP No.2 (4)
4. Anastassia HUCHOK (BLR) – Yarygin GGP No.3 (5)
5. MUNKHTUYA Tungalag (MGL) – GGP Final No.2 (2)
6. Tatyana LAVRENCHUK (UKR) – Dan Kolov No.1 (10@58)
7. Hafize SAHIN (TUR) – Dan Kolov No.2 (nr)
8. Jennifer PAGE (USA) – Klippan Open No.3 (11)
9. Johanna MATTSSON (SWE) – Klippan Open No.3 (nr)
10. Georgiana FILIP-PAIC (ROU) – Dan Kolov No.3 (nr)
11. Natalya FEDOSOVA (RUS) – Dan Kolov No.3 (nr)
12. Ramona GALAMBOS (HUN) – Paris GGP No.2 (7)
13. Yaquelin STORNELL (CUB) – Granma Cup No.1 (nr)
14. Sakshi MALIK (IND) – Schultz Memorial No.1 (10)
15. Katsuki SAKAGAMI (JPN) – GGP Final No.3 (9)
16. Anna MAKSIMOVA (RUS) – Yarygin GGP No.3 (8)
17. Gabriella SLEISZ (HUN) – Paris GGP No.3 (12)
18. Amanda HENDEY (USA) – Schultz Memorial No.4 (13)
19. Irina BOGDANOVA (RUS) – Henri Deglane No.1 (14)
20. Yoshimi KAYAMA (JPN) – Klippan Open No.5 (nr)

63kg
1. Anastasija GRIGORJEVA (LAT) – Klippan Open No.1 (2)
2. SORONZOBOLD Battsetseg (MGL) – GGP Final No.7 (1)
3. Jackeline RENTARIA CASTILLO (COL) – Granma Cup No.1 (4)
4. Yurika ITO (JPN) – Yarygin GGP No.1 (5)
5. Yulia BARTNOVSKAYA (RUS) – Yarygin GGP No.2 (6)
6. ZHOU Zhangting (CHN) – Schultz Memorial No.1 (7)
7. XILUO Zhuoma (CHN) – Schultz Memorial No.2 (8)
8. Henna JOHANSSON (SWE) – Klippan Open No.2 (9)
9. Inna TRAZHUKOVA (RUS) – Klippan Open No.3 (10)
10. Taybe YUSEIN (BUL) – Dan Kolov No.1 (20)
11. Elena PIROZHKOVA (USA) – Granma Cup No.1@69 (6@69)
12. Laura SKUJINA (LAT) – Paris GGP No.2 (13)
13. Albina LYEKHANOVA (UKR) – Paris GGP No.3 (14)
14. Ekaterina LARIONOVA (KAZ) – World No.3 (3)
15. Monika MICHALIK (POL) – Klippan No.3 (nr)
16. Dzhanan MANOLOVA (BUL) – Dan Kolov No.2 (nr)
17. Svetlana RYZHYKOVA (UKR) – Dan Kolov No.3 (nr)
18. Buse TOSUN (TUR) – Dan Kolov No.3 (nr)
19. Dailane GOMES DOS REIS (BRA) – Dan Kolov No.5 (16)
20. Luz Clara VAZQUEZ (ARG) – Granma Cup No.2 (18)

69kg

1. Natalia VOROBIEVA (RUS) – Yarygin GGP No.1 (1)
2. Alina MAKHINYA (UKR) – GGP Final No.2 (2)
3. Aline FOCKEN (GER) – Klippan Open No.1 (7)
4. Randi Millier (USA) – Klippan Open No.2 (13)
5. OCHIRBAT Nasanburmaa (MGL) – Universiade No.2 (4)
6. Stacie ANAKA (CAN) - World No.2 (3)
7. Sara DOSHO (JPN) – Universiade No.1 (5)
8. Svetlana SAENKO (MDA) – Paris GGP No.1 (9)
9. Ilana KRATYSH (ISR) – Dan Kolov No.3 (10)
10. Dorothy YEATS (CAN) – Klippan Open No.5 (8)
11. Darima SANZHEEVA (RUS) – Yarygin GGP No.2 (11)
12. Kayoko KUDO (JPN) – Yarygin GGP No.3 (12)
13. ZHOU Feng (CHN) – Schultz Memorial No.3 (14)
14. Veronica CARLSON (USA) – Schultz Memorial No.5 (15)
15. Oksana VASHCHUK (UKR) – Dan Kolov No.2 (nr)
16. Adina POPESCU (ROU) – Dan Kolov No.3 (nr)
17. Dalma CANEVA (ITA) – Paris GGP No.3 (18)
18. Julia SALATA (USA) – Paris GGP No.3 (19)
19. BADRAKH Odonchimeg (MGL) – Yarygin GGP No.5 (16)
20. Leidy IZQUIERDO MENDEZ (COL) – Granma Cup No.2 (nr)

75kg
1. ZHANG Fengliu (CHN) – World No.1 (1)
2. OCHIRBAT Burmaa (MGL) – Dan Kolov No.1 (2)
3. Erica WIEBE (CAN) – Klippan Open No.1 (3)
4. Hiroe SUZUKI (JPN) – GGP Final No. 2 (4)
5. Adeline GRAY (USA) – Klippan Open No.3 (5)
6. Ekaterina BUKINA (RUS) – Klippan Open No.2 (8)
7. Vasilisa MARZALIUK (BLR) – Yarygin GGP No.2 (6)
8. Jenny FRANSSON (SWE) – GGP Final No.3 (7)
9. Aline SILVA FERREIRA (BRA) – Dan Kolov No.3 (11)
10. Maria SELMAIER (GER) – Dan Kolov No.3 (nr)
11. Zsanett NEMETH (HUN) – Paris GGP No.2 (12)
12. Sabira ALIEVA (AZE) – Paris GGP No.3 (13)
13. Yasemin ADAR (TUR) – World No.5 (9)
14. Marina GASTL (AUT) – Flatz Open No.1 (10)
15. Lisset HECHEVARRIA MEDINA (CUB) – Granma Cup No.1 (nr)
16. Nadia AHMED (EGY) – Dan Kolov No.2 (nr)
17. Alena STARODUBTSEVA (RUS) – Yarygin No.3 (15)
18. Victoria FRANCIS (USA) – Schultz Memorial No.3 (16)
19. Epp MAE (EST) – Klippan Open No.5 (19)
20. Andrea OLAYA GUTEIERREZ (COL) – Granma Cup No.2 (nr)