For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

59kg
1. YUN, Won-Chol (PRK) – World No.1 (No.1)
2. CHOI, Gyu-Jin (KOR) – World No.2 (2)
3. Ivan KUYLAKOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (2@60kg)
4. Peter MODOS (HUN) – World No.3 (3)
5. Roman AMOYAN (ARM) – World No.3 (4)
6. Ivan TATARINOV (RUS) – Universiade No.1 (5)
7. Spenser MANGO (USA) – World No.5 (6)
8. Mohsen HAJIPOUR (IRI) – Yadegar Imam No.1 (nr)
9. Elbek TAZHYIEV (BLR) – Europe No.1 (7)
10. Victor CIOBANU (MDA) - Universiade No.2 (8)
11. Nursultan KALMURZAEV (KAZ) – GGP Final No.1 (9)
12. Orhan AHMADOV (AZE) – GGP Final No.2 (10)
13. Eldaniz AZIZLI (AZE) – Universiade No.3 (11)
14. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) - Asia No.3 (12)
15. Shota TANOKURA (JPN) – Asia No.2 (13)
16. Aleksander KOSTADINOV (BUL) – Poddubny No.3 (14)
17. Sanal SEMENOV (RUS) – Poddubny No.2 (nr)
18. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Poddubny No.3 (3@60)
19. Zhanserik SARSENBAEV (KAZ) – GGP Final No.5 (15)
20. Mohammad NOURBAKHSH (IRI) – Yadegar Imam No.3 (nr)

66kg
1. RYU Han-Su (KOR) – World No.1 (1)
2. Islambek ALBIEV (RUS) – World No.2 (2)
3. Frank STAEBLER (GER) – World No.3 (3)
4. Sandeep YADAV (IND) – World No.3 (4)
5. Hasan ALIYEV (AZE) – Europe No. 3 (5)
6. Aleksandar MAKSIMOVIC (SRB) – World No.5 (6)
7. Adam KURAK (RUS) – Poddubny No.1 (9)
8. Rasul CHUNAYEV (AZE) – GGP Final No.1 (8)
9. Pedro MULENS HERRERA (CUB) – Cerrado Pelado No.1 (10)
10. Atakan YUKSEL (TUR) - Mediterranean Games No.1 (11)
11. Sasun GHAMBARYAN (ARM) – Trophee Milone No.1 (12)
12. Dominik ETLINGER (CRO) – GGP Final No.3 (13)
13. Asad ALIEV (AZE) – Yadegar Imam No.1 (nr)
14. Marad ABULADZE (GEO) – Yadegar Imam No.2 (nr)
15. Sachino DAVITAIA (GEO) – Pytlasinski No.3 (14)
16. Yerbol KONYRATOV (KAZ) - Asia No.3 (15)
17. Ramin TAHERSARTANG (IRI) – Yadegar Imam No.3 (nr)
18. WON Ri-Hak (PRK) – Yadegar Imam No.3 (nr)
19. Istvan KOZAK (HUN) – Yadegar Imam No.5 (nr)
20. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Asia No.2 (nr)

71kg
1. Tamas LORINCZ (HUN) – Yadegar Imam No.1 (7@66)
2. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Poddubny No.1 (nr)
3. Abuyazit MANTSIGOV (RUS) – Poddubny No.2 (nr)
4. Bromand ASLANGHAREDAGHI (IRI) – Yadegar Imam No.2 (nr)
5. Afshin BYABANGARD (IRI) – Yadegar Imam No.7 (nr)
6. Adel SADYKOV (RUS) – Poddubny No.3 (nr)
7. Sergey ZACHARIKOV (RUS) – Poddubny No.3 (nr)
8. Mohammad KARIMI (IRI) – Yadegar Imam No.3 (nr)
9. Vahid BABAEIJAFARI (IRI) – Yadegar Imam No.3 (nr)
10. Rauno PAJUVIIDIK (EST) – Herman Kare No.1 (nr)
11. Lari HIRVI (FIN) – Herman Kare No.2 (nr)
12. Islam CHARAEV (RUS) – Poddubny No.5 (nr)
13. Tsutomu FUJIMURA (JPN) – Yadegar Imam No. 5 (nr)
14. Sharur VARDANYAN (SWE) – Yadegar Imam No.5 (nr)
15. Nikolai SAVCHENKO (UKR) – Poddubny No.7 (nr)
16. Zaur GUBAEV (RUS) – Poddubny No.8 (nr)
17. Khadjimurad BAGHMANOV (AZE) – Yadegar Imam No.9 (nr)
18. Yunus Emre BASAR (TUR) – Yadegar Imam No.10 (nr)
19. Sergey KRASILNIKOV (UKR) – Poddubny No.10 (nr)
20. Dishodjon TURDIEV (UZB) – Poddubny No.11 (nr)

75kg
1. KIM Hyeon-Woo (KOR) - World No.1 (1)
2. Roman VLASOV (RUS) – World No.2 (2)
3. Arsen JULFALAKYAN (ARM) - World No.3 (3)
4. Emrah KUS (TUR) - World No.3 (4)
5. Aleksander CHEKHIRKIN (RUS) – Poddubny No.1 (nr)
6. Mark MADSEN (DEN) – GGP Final No.2 (5)
7. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – Yadegar Imam No.1 (nr)
8. Veli-Karri SUOMINEN (FIN) – World No.5 (6)
9. Nikolai DARAGAN (UKR) – GGP Final No.3 (7)
10. Yavor YANAKIEV (BUL) - Europe No.3 (8)
11. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.1 (9)
12. Robert ROSENGREN (SWE) – Yadegar Imam No.3 (10)
13. Hadi ALIZEDAH POURNIA (IRI) - Universiade No.2 (11)
14. Takehiro KANAKUBO (JPN) – Yadegar Imam No.3 (12)
15. Aleksandr KAZAKEVICH (LTU) – Pytlasinski No.3 (13)
16. Esengeldi KOZHOBEK ULUU (KGZ) – World No.9 (14)
17. Ilia GULBATASHVILI (GEO) – Oleg Karavaev No.4 (15)
18. Rafik MANUKYAN (ARM) – Yadegar Imam No.2 (nr)
19. Henri VAELIMAEKI (FIN) – Herman Kare No.1 (nr)
20. Ushang CHITIASHVILI (GEO) – GGP Final No.3 (nr)

80kg
1. Peter BACSI (HUN) – Yadegar Imam No.1 (nr)
2. Bekhan OZDOEV (RUS) – Poddubny No.1 (nr)
3. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – Poddubny No.2 (nr)
4. Imil SHARAFEDINOV (RUS) – Poddubny No.3 (nr)
5. Evgeni BOGOMOLOV (RUS) – Poddubny No.3 (nr)
6. Tadeusz MICHALIK (POL) – Poddubny No.5 (nr)
7. Andrey SOLOVYEV (RUS) – Poddubny No.5 (nr)
8. Mehdi KHODAEI (IRI) – Yadegar Imam No.2 (nr)
9. Mehdi MOHAMMADI (IRI) – Yadegar Imam No.3 (nr)
10. Yousef GHADERIAN (IRI) – Yadegar Imam No.3 (nr)
11. Elvin MURSALIYEV (AZE) – Yadegar Imam No.5 (nr)
12. Hossein NOURI (IRI) – Yadegar Imam No.5 (nr)
13. Ilya GUDIEV (RUS) – Poddubny No.7 (nr)
14. Vyacheslav ZVARYCH (UKR) – Herman Kare No.1 (nr)
15. Mairbek ADYGEUNOV (RUS) – Herman Kare No.2 (nr)
16. Julius MATUZEVICIUS (LTU) – Herman Kare No.3 (nr)
17. Jonne UKKOLA (FIN) – Herman Kare No.3 (nr)
18. Tarek MOHAMED (EGY) – Mediterranean Games No.3 (nr)
19. Sosruko KODZOKOV (RUS) – Jr World No.1 (nr)
20. Alexander KIKINOV (BLR) – Poddubny No.16 (nr)

85kg
1. Taleb Nariman NEMATPOUR (IRI) – World No.1 (1)
2. Hassan Saman TAHMASEBI (AZE) – World No.2 (2)
3. Viktor LORINCZ (HUN) – Yadegar Imam No.3 (3)
4. Javid HAMZATOV (BLR) – World No.3 (4)
5. Alexej MISHIN (RUS) – Poddubny No.1 (8)
6. Asamat BIKBAEV (RUS) – Poddubny No.2 (nr)
7. Damian JANIKOWSKI (POL) – Poddubny No.3 (5)
8. Rami HIETANIEMI (FIN) – World No.5 (6)
9. Nenad ZUGAJ (CRO) – Europe No.3 (7)
10. Mojtaba KARIMFAR (IRI) – Yadegar Imam No.1 (nr)
11. Giorgi TSIREKIDZE (GEO) – GGP Final No.5 (9)
12. Rustam ASSAKALOV (UZB) – Asia No.1 (10)
13. Selcuk CEBI (TUR) – Vehbi Emre No.1 (11)
14. Revazi NADAREISHVILI (GEO) - Hungarian GGP No.2 (12)
15. Alan KHUGAEV (RUS) – Universiade No.1 (13)
16. Maksim MANUKYAN (ARM) – Universiade No.2 (14)
17. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Universiade No.5 (15)
18. Laimutis ADMAITIS (LTU) – Herman Kare No.1 (nr)
19. Saman AZIZI (IRI) – Yadegar Imam No.2 (nr)
20. Marko KIVIMAEKI (FIN) – Herman Kare No.2 (nr)

98kg
1. Nikita MELNIKOV (RUS) - World No.1 (1)
2. Artur ALEKSANYAN (ARM) - World No.2 (2)
3. Balasz KISS (HUN) – Yadegar Imam No.1 (3)
4. Shalva GADABADZE (AZE) – World No.3 (4)
5. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Yadegar Imam No.3 (5)
6. Norikatsu SAIKAWA (JPN) – World No.5 (6)
7. Marthin NIELSEN (NOR) – GGP Final (7)
8. Musa EVLOEV (RUS) – Poddubny No.1 (nr)
9. Cenk ILDEM (TUR) - Europe No.3 (8)
10. Dimitri TIMCHENKO (UKR) - German GP No.1 (9)
11. Yerulan ISKAKOV (KAZ) – World No.7 (10)
12. Timo KALLIO (FIN) - German GP No.3 (11)
13. Melonin NOUMONVI (FRA) – World No.9 (12)
14. Vladislav METODIEV (BUL) – Europe No.2 (13)
15. Rustam TOTROV (RUS) – Vehbi Emre No.2 (14)
16. Mikhail KAJAIA (GEO) – Universiade No.3 (nr)
17. Aleksander HRABOVIK (BLR) – Poddubny No.3 (nr)
18. Ali ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Yadegar Imam No.2 (nr)
19. Ardo ARUSAAR (EST) – Vantaa Painicup No.1 (nr)
20. Elias KUOSMANEN (FIN) – Herman Kare No.1 (nr)

130kg
1. Heiki NABI (EST) – World No.1 (1)
2. Riza KAYAALP (TUR) - World No.2 (2)
3. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – World No.3 (3)
4. Johan Magnus EUREN (SWE) – Yadegar Imam No.1 (4)
5. Mihaly DEAK BARDOS (HUN) – Pytlasinski No.3 (5)
6. Robert SMITH (USA) – Pan America No.2 (6)
7. Eduard POPP (GER) – German GP No.2 (7)
8. Balint LAM (HUN) – Yadegar Imam No.3 (8)
9. Aleksander CHERNETSKI (UKR) - German GP No.3 (9)
10. Miloslav METODIEV (BUL) – Pytlasinski No.2 (10)
11. Evgeni ORLOV (UKR) - Europe No.2 (11)
12. Guram PHERSELIDZE (GEO) - Europe No.3 (12)
13. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Pytlasinski No.3 (13)
14. Vitali ILNITSKI (RUS) – Poddubny No.1 (nr)
15. NIE Xiaoming (CHN) - Asia No.2 (14)
16. Iakobi KAJAIA (GEO) – GGP Final No.2 (nr)
17. Zaur KODOEV (RUS) – Haparanda No.2 (15)
18. Mindaugas MIZGAITIS (LTU) – Herman Kare No.1 (nr)
19. Behnam MEHDIZADEH (IRI) – Yadegar Imam No.2 (nr)
20. Vasily PARSHIN (RUS) – Poddubny No.3 (nr)