USA Wrestling

57kg
1. Hassan RAHIMI (IRI) – World No.1 (1)
2. Amit KUMAR (IND) - World No.2 (2)
3. Nomin BATBOLD (MGL) – YasarDogu No.1 (7)
4. Fumitaka MORISHITA (JPN) – YasarDogu No.2 (8)
5. Sezer AKGUL (TUR) – YasarDogu No.3 (4)
6. Viktor LEBEDEV (RUS) – World Cup No.2 (not ranked)
7. JIN Jong Hak (PRK) – Takhti Cup No.1 (5)
8. Rasul KALIEV (KAZ) – Takhti Cup No.2 (6)
9. YANG KyongIl (PRK) – Takhti Cup No.3 (9)
10. Rustam AMPAR (RUS) – Yarygin GP No.1 (14)
11. Nariman ISRAPILOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (3)
12. Vladislav ANDREEV (BLR) – Medved Prizes No.3 (nr)
13. Tsogtbaatar DAMDINBAZAR (MGL) – Paris GGP No.1 (14)
14. Samat NADYRBEK UULU (KGZ) – Paris GGP No.2 (15)
15. Krasimir KRASTANOV (GBR) – Dan Kolov No.1 (16)
16. Berdakh PRIMBAEV (KAZ) – Medved Prizes No.2 (nr)
17. Andrei DUKOV (ROU) – Dan Kolov No.3 (19)
18. Angel ESCOBEDO (USA) – World Cupf No.3 (nr)
19. Sergey RATUSHNIY (UKR) – World Cup. No.4 (nr)
20. Nikolaj NOEV (TJK) – Mongolian Open No.3 (nr)

61kg
1. Bekhan GOYGEREEV (RUS) – World No.1 (1)
2. Dyamal OTARSULTANOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (2)
3. Haji ALIEV (AZE) – Dan Kolov No.1 (3)
4. ENKHSAIKHAN Nyam-Ochir (MGL) – Paris GGP No.1 (5)
5. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – GGP Final No.1 (4)
6. Masoud ESMAILPOURJYOUBARI (IRI) – World Cup No.1 (nr)
7. Vladimir DUBOV (BUL) – Dan Kolov No.3 (6)
8. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Takhti Cup No.1 (7)
9. James KENNEDY (USA) – YasarDogu No.1 (8)
10. Murshid MUTALIMOV (RUS) – YasarDogu No.3 (9)
11. Krsysztof BIENKOWSKI (POL) – Paris GGP No.2 (11)
12. Vasyl FEDORISHIN (UKR) – Takhti Cup No.2 (12)
13. Noriyuki TAKATSUKA (JPN) – Takhti Cup No.3 (13)
14. MuenirRecep AKTAS (TUR) – Dan Kolov No.2 (14)
15. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – GGP Final No.3 (15)
16. B.J. FUTRELL (USA) – Schultz Memorial No.3 (16)
17. Sayed Ahmad MOHAMMADI (IRI) – Takhti Cup No.3 (17)
18. LKHAMGARMAA Narmandakh (MGL) – Mongolian Open No.2 (nr)
19. Sayatpek OKAZSOV (KAZ) – Medved Prizes No.1 (nr)
20. Reece HUMPHREY (USA) – Paris GGP No.3 (20)

65kg
1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (1)
2. David SAFARYAN (ARM) – World No.1 (2)
3. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Mongolian Open No.1 (3)
4. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Dan Kolov No.1 (4)
5. Alibeggadzhi EMEEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (7)
6. Servet COSKUN (TUR) – Medved Prizes No.3 (16)
7. Mustafa KAYA (TUR) – YasarDogu No.3 (15)
8. Frank CHAMIZO MARQUEZ (ITA) – YasarDogu No.1 (10)
9. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Dan Kolov No.2 (11)
10. Magomed MUSLIMOV (AZE) – YasarDogu No.2 (12)
11. Daichi TAKATANI (JPN) – Takhti Cup No.5 (nr)
12. Konstantin KHABALASHVILI (GEO) – Takhti Cup No.2 (13)
13. Dauren ZHUMAGAZIEV (KAZ) – Takhti Cup No.3 (14)
14. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – GGP Final No.1 (5)
15. Frank MOLINARO (USA) - Schultz Memorial No.1 (6)
16. BATMAGNAI Batchuluun (MGL) – Mongolian Open No.1 (nr)
17. Bazar BAZARGURUEV (KGZ) – Mongolian Open No.2 (nr)
18. Alexander KONTOEV (BLR) – Medved Prizes No.2 (nr)
19. Franklin MAREN CASTILLO (CUB) – Granma Cup No.1 (20)
20. Azamat NURIKOV (BLR) – Medved Prizes No.1 (nr)

70kg
1. Yakup GOR (TUR) – YasarDogu No.1 (1)
2. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) – Takhti Cup No.1 (16)
3. Peyman YARAHMADI (IRI) – Takhti Cup No.2 (2)
4. Khetag TSABOLOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (6)
5. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (3)
6. Ramazan SHAMSHUTDINOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (4)
7. Andrey KVIATKOVSKI (UKR) – GGP Final No.3 (7)
8. Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) – Dan Kolov No.1 (8)
9. Miroslav KIROV (BUL) – Dan Kolov No.2 (9)
10. Geandry GARZON CABALLERO (CUB) – Granma Cup No.1 (10)
11. Zaur EFENDIEV (SRB) – Paris GGP No.1 (12)
12. Kevin LeVALLEY (USA) – Medved Prizes No.2 (nr)
13. Saeed DADASHPOUR (IRI) – Takhti Cup No.3 (11)
14. Moulid LAMPEZHEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (5)
15. BUJANJAV, Batzorig (MGL) – Mongolian No.2 (nr)
16. Emin AZIZOV (AZE) – YasarDogu No.2 (15)
17. Anton AFANASYEV (BLR) – Medved Prizes No.5 (nr)
18. Ikhtiyor NAVZUROV (UZB) – Kunaev Int’l No.1 (18)
19. Georgi IVANOV (BUL) – Schultz Memorial No.1 (19)
20. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Schultz Memorial No.2 (20)

74kg
1. Jordan BURROUGHS (USA) – World No.1 (1)
2. Ali SHABANOV (BLR) – Medved Prizes No.1 (6)
3. Soner DEMIRTAS (TUR) – Medved Prizes No.2 (12)
4. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (9)
5. Rashid KURBANOV (UZB) – GGP Final No.1 (3)
6. Nicholas MARABLE (USA) – YasarDogu No.1 (4)
7. Essadollah AKBARI (IRI) – Takhti Cup No.3 (2)
8. Leonid BAZAN (BUL) – Dan Kolov No.1 (13)
9. Yakob MAKARASHVILI (GEO) – Kunaev Int’l No.2 (5)
10. Aniuar GEDUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
11. Krystian BRZOZOWSKI (POL) – Dan Kolov No.2 (11)
12. Amanessen BAKHITKHANULY (KAZ) – Mongolian Open No.1 (nr)
13. PUREVJAV Unurbat (MGL) – Paris GGP No.2 (nr)
14. ANKHBAYAR Batchuluun (MGL) – Mongolian Open No.3 (nr)
15. Yabrail HASANOV (AZE) – GGP Final No.3 (14)
16. Denis TSARGUSH (RUS) – GGP Final No.7 (10)
17. Akzhurek TANATAROV (KAZ) – Int’l Kunaev No.1 (15)
18. Reza AFZALIPAEMAMI (IRI) – Takhti Cup No.1 (18)
19. Ashraf ALIEV (AZE) – GGP Final No.3 (20)
20. Yoan BLANCO REINOSO (ECU) – South American Games No.1 (nr)

86kg

1. Ibragim ALDATOV (UKR) – World No.1 (1)
2. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Granma Cup No.1 (2)
3. Ehsan LASHGARI (IRI) – World No.3 (3)
4. Taymuraz FRIEV NASKIDEAVA (ESP) – Paris GGP No.1 (5)
5. Abdul Rashid SADULAEV (RUS) – YasarDogu No.1 (6)
6. Gamzat OSMANOV (AZE) – Dan Kolov No.1 (7)
7. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (10)
8. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – GGP Final No.3 (8)
9. Mahammasjavad EBRAHIMIZIVLAEI (IRI) – YasarDogu No.3 (9)
10. Murad GAIDAROV (BLR) – Medved Prizes No.1 (nr)
11. Clayton FOSTER (USA) – YasarDogu No.5 (nr)
12. Azlan KAKHIDZE (KAZ) – Medved Prizes No.3 (nr)
13. Meisam MOSTAFA JOUKAR (IRI) – Takhti Cup No.1 (11)
14. Phil KEDDY (USA) – YasarDogu No.2 (12)
15. Firat BINICI (TUR) – Dan Kolov No.2 (14)
16. Albert SARITOV (RUS) – Mongolian Open No.1 (nr)
17. Alireza Mohammed KARIMIMACHIANI (IRI) – YasarDogu No.3 (16)
18. Sebastien JEZIERZANKSKI (POL) – Paris GGP No.3 (18)
19. NYAMBAYAR, Baatar (MGL) – Mongolian Open No.2 (nr)
20. Pedro CEBALLAS FUENTES (VEN) – South American Games No.1 (nr)

97kg
1. Reza YAZDANI (IRI) – World No.1 (1)
2. Khetag GAZUMOV (AZE) – YasarDogu No.1 (2)
3. Pavlo OLEYNIK (UKR) – Takhti Cup No.3 (3)
4. Abdusalam GADISOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (4)
5. Sharif SHARIFOV (AZE) – Dan Kolov No.1 (5)
6. Riza YILDIRIM (TUR) – Medved Prizes No.1 (8)
7. Lyuben ILIEV (BUL) – Dan Kolov No.3 (6)
8. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Medved Prizes No.3 (9)
9. Magomed MUSAEV (KGZ) – Medved Prizes No.3 (nr)
10. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Yarygin GP No.3 (13)
11. Ibrahim BOLUKBASI (TUR) – Dan Kolov No.3 (7)
12. Dato KERASHVILI (GEO) – Takhti Cup No.3 (10)
13. Nicolae CEBAN (MDA) – GGP Final No.3 (11)
14. DORJKHAND Khuderbulga (MGL) – Mongolian Open No.1 (15)
15. Hamed TALEBIZARRINKAMAR (IRI) – Takhti Cup No.1 (14)
16. Yusup JALILOV (BLR) – Medved Prizes No.2 (nr)
17. Ali BONCEOGLU (TUR) – YasarDogu No.2 (17)
18. Roman BAKIROV (AZE) – YasarDogu No.3 (18)
19. Mamet IBRAGIMOV (KAZ) – Mongolian Open No.3 (nr)
20. Jorlys MOSQUERA (COL) – South American Games No.1 (nr)

125kg

1. Khadshimourad GATSALOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Alen ZASEEV (UKR) – Dan Kolov No.2 (2)
3. Taha AKGUL (TUR) – YasarDogu No.1 (3)
4. Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) – Medved Prizes No.1 (4)
5. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – Dan Kolov No.1 (5)
6. Komeil GHASEMI (IRI) – YasarDogu No.2 (8)
7. Parviz HADI (IRI) – Takhti Cup No.1 (6)
8. Geno PETRIASHVILI (GEO) – World No.3 (7)
9. Daulet SHABANBAY (KAZ) – Takhti Cup No.2 (9)
10. Alan KHUGAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (10)
11. Magomedgazhi NURASULOV (RUS) – Medved Prizes No.2 (nr)
12. JARGALSAIKHAN Chuluunbat (MGL) – Mongolian Open No.2 (nr)
13. Tervel DLAGNEV (USA) – World No.5 (5)
14. Giorgi MESHVILDISHVILI (GEO) – Paris GGP No.1 (14)
15. Tyrell FORTUNE (USA) – Paris GGP No.2 (15)
16. Dominique BRADLEY (USA) – YasarDogu No.3 (16)
17. Anzor KHIZRIEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (17)
18. Boban DANOV (MKD) – Dan Kolov No.3 (nr)
19. Andranik GALYSTAN (ARM) – Dan Kolov No.3 (nr)
20. Luis VIVENES URBANESA (VEN) – South American Games No.1 (nr)