For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Brute-Adidas NWCA Div. III Individual Ranking

Ranked On: 2/1/2006
Ranked By: NWCA

125
1. Tyler Hubbard, Sr., Wartburg
2. Brandon McDonough, So. Johnson&Wales (R.I.)
3. Terry Morgan, Sr, Loras
4. Ty Klofta, Sr., Ohio Northern
5. Nate Hansen Jr., Luther
6. Brian Dempsey, Jr., College of N.J.
7. Tom Gagon, Fr., Elmhurst
8. John Spinner, Sr., Oswego State

133
1. Mike Lopez, Sr., Luther
2. Justin Hulegaar, So., Buena Vista
3. Joe Jewett, Fr., Oswego State
4. Tony D'Ambra, Sr., Brockport State
5. Derek Goduto, Sr., Montclair State
6. Matt Smith, Fr., Johnson&Wales (R.I.)
7. Eddie Murray, Sr., Ursinus
8. Cliff Medina, Sr., Hunter

141
1. Dustin Hinschberger, Sr., Wartburg
2. Dustin Brewer, Sr., Simpson
3. Mike Gaeta, Jr., Springfield
4. Paul LeBlanc, Fr., Cortland State
5. Dan Song, Sr., USMMA
6. Niles Mercer, So., Coe
7.Joel Burdick, Sr., Wis.-Stevens Point
8. Dave Paramski, Fr., Cornell College

149
1. Matt Pyle, Jr., Luther
2. Jacob Naig, So., Wartburg
3. Jared Evans, Jr., Augsburg
4. Kyle Forness, Fr., Buena Vista
5.Sean Connelly, Sr., Mt. Union
6.Jason Brew, Fr., Olivet
7.Don Ooton, Jr, Brockport State
8.Noah Fitzenreider, Jr., North Central

157
1. Joe Galante, Jr., College of New Jersey
2. Shaheim Bradshaw, So., Brockport State
3. Tyler Ludwig, Sr., Elmhurst
4. Bobby Gingerich, Sr., North Central
5. Jeremy Anderson, So., Augsburg
6. Ross Needham, Jr., Wis.-La Crosse
7. Ian Rammel, So., Heidelberg
8. Danny Irwin, Sr., Manchester

165
1. Ryan Valek, Sr., Augsburg
2. Derek Sikora, Sr., Wis.-Eau Claire
3. Corey Murphy, Jr., Thiel
4. Cole Williams, Sr., Dubuque
5. Steve Martell, So., Johnson&Wales (R.I.)
6. Tony Howard, Sr., McDaniel
7. Scott Dorn, Jr., Wis.-La Crosse
8. Jerry Bowne, Sr., York (Pa.)

174
1. Scott Kaufman, Sr., Wartburg
2.Josh Chelf, So.. Wis.-La Crosse
3.Matthias Keib, Sr., Ithaca
4. Stephon Sair, Jr., Cortland State
5. Robbie Gotreau, So., Augsburg
6. Jone Dolan, Jr., Williams
7. Al Stacilauskas, Sr., Wis.-Stevens Point
8. Andrew Winfield, Fr., McDaniel

184
1.Duane Bastress, Sr., York (Pa.)
2. Jason Lulloff, Sr., Wis.-La Crosse
3. Akeem Carter, Sr., Wartburg
4. Brad Tupa, Sr., Augsburg
5. Robert Stubbs, Sr., Ithaca
6. Dan Willaert, Sr., St. John's (Minn.)
7.Terry Madden, Jr., Hunter
8. Ben Dictas, Sr., Lawrence

197
1. TJ Miller, So., Wartburg
2. Jamall Johnson, Sr., Delaware Valley
3. Alex Bonander, Fr., Luther
4.Ben Strandberg, Jr., Buena Vista
5. Dan Fiecke, Sr., St. John's (Minn.)
6. Matt Loesch, Jr., Muhlenberg
7. Jay Figgins, So., Loras
8.Mike McCabe, Sr., Coe

Heavyweight
1. Blake Gillis, Jr.,, Wartburg
2. Ryan Allen, Sr., Wis.-La Crosse
3. Mike Blair, Sr., Trinity (Conn.)
4.Mike Hayes, Sr., Wis.-Stevens Point
5. Tommy Snyder, Sr., Lycoming
6. Pat Bennett, Sr., Brockport State
7. Brett Christensen, Sr., Simpson
8.Ward Brady, Jr., Elmhurst