For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Basford Division II Regional Rankings

Ranked On: 1/4/2011
Ranked By: Basford Rankings

Teams: East Region 1

1. Newberry
2. Pitt Johnstown
3. North Carolina-Pembroke
4. Gannon
5. West Liberty
6. Mercyhurst
7. East Stroudsburg
8. Kutztown
9. Seton Hill
10. American International
11. Anderson
12. Shippensburg
13. Ohio Valley


Individual:

125:
1. Russell Weakley, Sr. North Carolina-Pembroke
2. Connor McDonald, Jr. Newberry
3. Jose Matos, So. Gannon
4. Kenny Trumbetta, Jr. Seton Hill
5. David Fogle, Fr. Pitt Johnstown
6. Ryan Bohince, Fr. Mercyhurst

133:
1. BJ Young, Jr. Newberry
2. Ryan Link, So. Pitt Johnstown
3. Aaron Smith, Jr. American International
4. Austin Williams, So. Kutztown
5. Simon Rice, So. Shippensburg
6. John Fleming, Sr. Gannon

141:
1. AJ Milanak, Sr. Gannon
2. Deral Brown, So. Newberry
3. David Cawley, Fr. Pitt Johnstown
4. Dallas Evans, Jr. Seton Hill
5. Adam Hluschak, Jr. East Stroudsburg
6. Chris Hoffman, So. American International

149:
1. Dale Debacco, Sr. Newberry
2. Ethan Swope, Sr. Gannon
3. Brendon Parker-Risk, Jr. North Carolina-Pembroke
4. Brian Leggett, Sr. West Liberty
5. Shane Foster, Fr. Mercyhurst
6. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown

157:
1. Sean Byrnes, Jr. Newberry
2. Marshall Giovannini, Jr. American International
3. Jordan Shields, So. Mercyhurst
4. Brock Parker, So. East Stroudsburg
5. Seth Phalen, Sr. West Liberty
6. Keith Ryan, So. Pitt Johnstown

165:
1. Josh Shields, Sr. Mercyhurst
2. Mike Williams, So. North Carolina-Pembroke
3. Zach McKendree, Sr. Gannon
4. Curtis Chenoweth, Sr. Newberry
5. Ronnie Tetrault, Jr. American International
6. Zach Lundgren, Jr. Pitt Johnstown

174:
1. Tony Petrella, Sr. Gannon
2. Tim Darling, Jr. Kutztown
3. Josh Whitlock, Sr. Newberry
4. Steve Makin, Sr. Pitt Johnstown
5. Jeff Jacobs, Sr. East Stroudsburg
6. Matt Littleton, So. West Liberty

184:
1. Bryant Blanton, Sr. Newberry
2. AJ Brentzel, Jr. Pitt Johnstown
3. Keith Dahlheimer, So. Shippensburg
4. Brad Clark, Jr. Ohio Valley
5. Brandon McKeown, Fr. East Stroudsburg
6. Logan Downes, Sr. Seton Hill

197:
1. Mitch Knapp, Sr. West Liberty
2. Shane Nolan, Jr. North Carolina-Pembroke
3. Zach Anderson, Jr. Newberry
4. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
5. Jon Moore, So. Pitt Johnstown
6. Michael Pollard, Fr. Mercyhurst

285:
1. JD Ramsey, Jr. West Liberty
2. Chris Dempsey, Sr. Pitt Johnstown
3. Jake Elkins, Jr. Newberry
4. Dan Estricher, So. Shippensburg
5. Stefan Tighe, Sr. Gannon
6. Nathan Sharp, Sr. Mercyhurst

Teams: Midwest Region 2

1. Nebraska-Omaha
2. Central Oklahoma
3. Findlay
4. Ashland
5. Belmont Abby
6. King
7. Limestone
8. Lake Erie
9. Central Missouri
10. Truman State
11. Tiffin
12. St. Andrews Presbyterian
13. Ouachita Baptist


Individual:

125:
1. Ben Sergant, Fr. Findlay
2. Cody Tyler, Fr. Nebraska-Omaha
3. Dan Mandara, Jr. Ashland
4. Christian Reed, So. Tiffin
5. Shane Summerlin, Jr. Belmont Abbey
6. Ryan Banning, So. Truman State

133:
1. Mike Magaha, So. Limestone
2. Trison Graham, So. Central Oklahoma
3. Scott Meyer, Jr. Ashland
4. Trent Cox, Fr. Nebraska-Omaha
5. John Erickson, Jr. King
6. Jan Ulinski, Jr. Findlay

141:
1. Mario Morgan, Sr. Nebraska-Omaha
2. Kyle Kanaga, Sr. Ashland
3. Shad Rissler, Sr. King
4. Sam Delpra, Jr. Lake Erie
5. Ky Corley, So. Central Oklahoma
6. Ryan Maus, Fr. Truman State

149:
1. Esai Dominguez, Jr. Nebraska-Omaha
2. Jeremy Espinoza, Jr. Findlay
3. Colton Schmitz, So. Truman State
4. Ben Morgan, Fr. Central Oklahoma
5. Dan Genetin, So. Ashland
6. Theran Goodale, Jr. Limestone

157:
1. George Ivanov, So. Nebraska-Omaha
2. Adam Walters, Fr. Findlay
3. Cory Dauphin, Fr. Central Oklahoma
4. Marc Hoff, Jr. Ashland
5. Phil Ramirez, So. King
6. Appolon Jean-Paul, Sr. Belmont Abbey

165:
1. Derrick Adkins, So. Central Oklahoma
2. Jake Varilek, So. Belmont Abbey
3. Micheal Lybarger, Jr. Findlay
4. Patrick Spano, So. King
5. Tommie Graszl, Sr. Ashland
6. Jake Simpson, Fr. Ouachita Baptist

174:
1. Ryan Pankoke, Sr. Nebraska-Omaha
2. Mason True, So. Findlay
3. Brandon Kelly, Sr. Ashland
4. Dakota Moore, Jr. King
5. Josh Linden, Fr. Lake Erie
6. Bryce Sopko, Jr. Limestone

184:
1. Aaron Denson, Sr. Nebraska-Omaha
2. Tanner Keck, So. Central Oklahoma
3. Casey Bradley, Sr. Limestone
4. Phil Witt, So. Central Missouri
5. Brandon Tressler, So. King
6. Zach Hayes, So. Truman State

197:
1. Jarrett Edison, Jr. Central Oklahoma
2. Matt Baker, So. Nebraska-Omaha
3. Frank Morgan, Jr. King
4. Daniel Stevenson, Sr. Findlay
5. Alex Hughes, So. Tiffin
6. Doug Thompson, Sr. Central Missouri

285:
1. Taylor Escamilla, Jr. Nebraska-Omaha
2. Jacob Southwick, Jr. Ashland
3. Brandon Hayes, Jr. Central Missouri
4. Dondricus Anderson, Jr. King
5. Cody Dauphin, Jr. Central Oklahoma
6. Matt Clum, Jr. Findlay

Teams: North Region 3

1. Augustana
2. St. Cloud State
3. Upper Iowa
4. Minnesota Mankato
5. Wisconsin Parkside
6. Southwest Minnesota State
7. Northern State
8. Minnesota Moorhead
9. Indianapolis
10. Newman
11. Mary


Individual:

125:
1. Andy Forstner, Sr. Minnesota-Mankato
2. Trevor Franklin, So. Upper Iowa
3. Alex Johns, So. Indianapolis
4. Al Meger, Sr. Augustana
5. Cory Ulmer, Jr. Minnesota-Moorhead
6. Corbin Surat Northern State

133:
1. Kyle Pedretti, Jr. Upper Iowa
2. Cody Zimmerman, Sr. Wisconsin-Parkside
3. Eric Ellington, Jr. St Cloud State
4. Blake Fisher, Jr. Newman
5. Justin Reinsma, Fr. Southwest Minnesota State
6. Evan Forde, Sr. Minnesota-Moorhead

141:
1. Jay Sherer, Sr. Augustana
2. Gabe Suarez, Sr. St. Cloud State
3. Matt Irwin, Sr. Indianapolis
4. Brady Schneeberger, Sr. Minnesota-Moorhead
5. Brent Fisher, Jr. Newman
6. JR Baker, Sr. Upper Iowa

149:
1. Nate Herda, So. Augustana
2. Derek Bomstad, Sr. Minnesota-Moorhead
3. David Albrecht, Jr. Southwest Minnesota State
4. Mitch Arnold, Jr. Newman
5. Jesse Westphal, Sr. Minnesota-Mankato
6. Steve Sandefer, Fr. Indianapolis

157:
1. Marcus Edgington, Jr. Augustana
2. Dillon Bera, So. Wisconsin-Parkside
3. John Sundgren, Sr. St. Cloud State
4. Tel Todd, Jr. Minnesota-Mankato
5. Nick Walpole, Jr. Indianapolis
6. Tallen Wald, Sr. Minnesota-Moorhead

165:
1. Tad Merritt, Jr. St. Cloud State
2. Matt Gille, Jr. Wisconsin-Parkside
3. Gavin Nelson, Sr. Augustana
4. Bryce Lumzy, Jr. Upper Iowa
5. Taylor Nagel, Jr. Mary
6. Donnie Bowden, Sr. Northern State

174:
1. Luke Rynish, Jr. Wisconsin-Parkside
2. Shamus O'Grady, So. St. Cloud State
3. Ben Becker, Sr. Minnesota-Mankato
4. Carl Serck, Jr. Augustana
5. Wade Gobin, So. Upper Iowa
6. Zach Coates, Fr. Southwest Minnesota

184:
1. Aaron Norgren, Jr. Minnesota-Mankato
2. Mic Berg, Fr. St. Cloud State
3. Brady Anderson, So. Mary
4. Mitch Schultz, So. Upper Iowa
5. CD Johnson, Sr. Southwest Minnesota State
6. Cale Cornemann, Sr. Northern State

197:
1. Ty Copsey, Sr. Augustana
2. Luke Munkelwitz, Jr. St. Cloud State
3. Carl Broghammer, Fr. Upper Iowa
4. Pat Mahan, Jr. Minnesota-Mankato
5. Curtis Hines, Sr. Wisconsin-Parkside
6. Brent Forsheim, So. Northern State

285:
1. Jacob Kahnke, So. St. Cloud State
2. Matt Meuleners, So. Northern State
3. Zach Rosel, Jr. Upper Iowa
4. Brian Rodas, Jr. Southwest Minnesota State
5. Lance Peters, Sr. Augustana
6. James Malechek, So. Wisconsin-Parkside

Teams: REGION 4

1. Western State
2. Nebraska Kearney
3. Grand Canyon
4. Fort Hays State
5. Adams State
6. San Francisco State
7. Chadron State
8. Colorado State-Pueblo
9. Mesa State
10. Colorado-Mines
11. New Mexico Highlands


Individual:

125:
1. Kyle O'Brien, Sr. Western State
2. Josh Smith, So. Nebraska-Kearney
3. Treven Delaune, So. Colorado State-Pueblo
4. Madison Gambrell, So. Grand Canyon
5. Collin Hase, So. Fort Hays State
6. Clay Flot, Fr. Mesa State

133:
1. Todd Wilcox, Sr. Grand Canyon
2. Aldon Isenberg, Jr. Fort Hays State
3. Alec Chanthapatheth, Fr. Nebraska-Kearney
4. Chad Lousberg, Jr. Colorado-Mines
5. Tyler Nelson, So. Mesa State
6. Dustin Stodola, So. Chadron State

141:
1. Andre Harrison, Sr. Fort Hays State
2. Dalton Jensen, Jr. Nebraska-Kearney
3. Kenny Jordan, Jr. Adams State
4. Naveed Bagheri, Jr. San Francisco State
5. Jimmy Savala, Sr. Chadron State
6. Jesse Cruz, Jr. Western State

149:
1. TJ Hepburn, Jr. Nebraska-Kearney
2. Mitchell Means, Fr. Fort Hays State
3. Josh Hensley, Jr. Adams State
4. Jesse Snyder, Jr. Colorado-Mines
5. Matt Thomas, So. San Francisco State
6. Trevor Donarski, So. Mesa State

157:
1. Daniel Kelly, So. Adams State
2. Justin Morris, Sr. Western State
3. Mikah Kadera, Jr. Chadron State
4. Teddy Bristol, Jr. Grand Canyon
5. Josh Nolan, Sr. San Francisco State
6. Islam Abtov. Nebraska-Kearney

165:
1. Joey Wilson, Jr. Nebraska-Kearney
2. Mike Fucci, Jr. Grand Canyon
3. Briston Brenton, Jr. Chadron State
4. Justin Grant, Sr. Colorado State-Pueblo
5. Travis Budke, Jr. Fort Hays State
6. Dylan Granard, Fr. Mesa State

174:
1. Victor Carazo, Jr. Grand Canyon
2. Skye Wells, Sr. Western State
3. Gene Choi, Sr. San Francisco State
4. Matt Duffy, So. Nebraska-Kearney
5. Trent Zempel, Sr. Chadron State
6. Trevor Grant, Fr. Colorado State-Pueblo

184:
1. Charlie Pipher, Sr. Western State
2. Ryan Becerra, Sr. Grand Canyon
3. Tyler Gonzales, Sr. Fort Hays State
4. Zach Jimenez, So. San Francisco State
5. Adam Carey, So. Colorado State-Pueblo
6. Paul Cabbage, So. Adams State

197:
1. Donavin McMahill, Sr. Western State
2. Luke McPeek, Jr. Adams State
3. Shane Miller, Sr. Mesa State
4. Eli Arizmendez, Sr. Grand Canyon
5. Tony Chavarria, Jr. Colorado State-Pueblo
6. Chris Leak, So. Chadron State

285:
1. Charlie Alexander, Sr. Western State
2. Ben Hohensee, Sr. Nebraska-Kearney
3. Patrick Carey, Jr. Colorado State-Pueblo
4. Peter Anguiano, Fr. Grand Canyon
5. Sam Udell, Sr. Chadron State
6. Justin Glenn, Jr. Fort Hays State